Зеленський закликав Верховну Раду легалізувати медичний канабіс в Україні. Як бізнес зможе заробити на цьому ринку (і чому це потрібно мільйонам українців) /Shutterstock
Категорія
Картина дня
Дата

Зеленський закликав Верховну Раду легалізувати медичний канабіс в Україні. Як бізнес зможе заробити на цьому ринку (і чому це потрібно мільйонам українців)

Shutterstock

Президент Володимир Зеленський 28 червня, виступаючи перед народними депутатами в парламенті, заявив про необхідність нарешті легалізувати в Україні медичний канабіс. Відповідний законопроєкт уже понад рік лежить у Верховній Раді. Навіщо це населенню та бізнесу? 

29 лютого буває раз на 4 роки.💸 Тому ми даруємо 40% знижки на річну диджитал-підписку на сайт Forbes. Вартість зі знижкою — 1079 грн/рік. Діє з промокодом F29 тільки 28-29 лютого. Оформлюйте зараз за цим посиланням

«Ми маємо нарешті чесно легалізувати для всіх, хто цього потребує, ліки на основі канабісу, відповідні наукові дослідження та контрольоване українське виробництво», – заявив президент Зеленський, виступаючи у Верховній Раді. Законопроєкт №7457 про використання медичного канабісу зареєстрували в парламенті ще на початку червня 2022 року. Ініціатор – Кабінет Міністрів. У лютому 2023-го документ підтримав комітет з питань здоров’я нації ВР.

Це вже третя спроба відкрити ринок медичного канабісу. Досі спроби легалізувати його не проходили Верховну Раду, натикаючись на супротив політиків та страхи виборців, що це призведе до зростання вживання наркотичних засобів, каже Павло Ковтонюк, співзасновник Українського центру охорони здоровʼя. 

Зараз є великі шанси, що депутати підтримають законопроєкт. У міністра охорони здоровʼя Віктора Ляшка, який також підтримує ініціативу, є сильний аргумент для суспільства: за рахунок медичного канабісу в МОЗ розраховують розвʼязати проблему посттравматичного синдрому, яка виникне у багатьох українців через війну. Цей аргумент використовує і Зеленський: легалізація дозволить українським громадянам не терпіти біль, стрес і травми війни.

За даними міністра охорони здоров’я, через війну психологічної підтримки потребуватимуть майже 15 млн людей, з них 3–4 млн потребуватимуть медикаментозного лікування. Вживання канабісу знижує ризик виникнення депресії та суїцидальних думок у людей із посттравматичним стресовим розладом (ПТСР) у чотири – сім разів, ідеться у дослідженні вчених канадського Університету Британської Колумбії, яке проводили в 2019 році.

Але канабіс має ширше використання, ніж лікування ПТСР. Він використовується для зниження болю в онкохворих та людей, які потребують паліативної допомоги. Попит на медичний канабіс зростатиме в усьому світі, адже населення старіє і дедалі більше людей потребуватиме паліативної допомоги, вважає Ковтонюк.

Ринок канабісу /Shutterstock

Ринок канабісу

Обсяг глобального ринку вирощування канабісу оцінювався в $323,9 млрд в 2021 році, кажуть аналітики Grand View Research. Вони очікують, що з 2022 по 2030 рік ринок зростатиме із зведеною річною швидкістю на 21,4%.

Бізнес

Легалізація медичного канабісу відкриває можливості для українського бізнесу. Фармкомпанії зможуть виробляти нові препарати, аграрії отримають доступ до нової ніші вирощування медичних, а не лише промислових конопель. Станом на літо 2022 року в Україні працювало близько 30 компаній, які вирощують промислові коноплі. Загальний обсяг посівів був майже 4000 га (загалом в Україні 42 млн га сільськогосподарських земель).

Собівартість грама медичних конопель у Німеччині – €0,5, а в аптеці продається за мінімум €10, каже Іван Гарєв, засновник Drapalin Pharmaceuticals GmbH у Мюнхені. Також нова ніша створить робочі місця, зазначає він. Гарєв п’ять років тому започаткував ферму в Лесото, дуже бідній країні, і створив 1000 робочих місць.  

У виробництві в Україні зацікавлені також міжнародні компанії, каже Геннадій Шабас, керівник Української асоціації медичного канабісу. По-перше, законопроєкт відкриває міжнародним компаніям новий ринок збуту. По-друге, компанії зможуть зробити «канабісний хаб» – виробляти в Україні ліки й експортувати до Європи. «Виробництво в Україні може бути втричі дешевшим, ніж у Канаді чи Європі», – каже Шабас. Зацікавленість, за його словами, вже проявили великі канадські виробники Aurora Cannabis та Canopy Growth. «Завдяки відкритому ринку обігу медичного канабісу Україна зможе імпортувати ліки, сировину, робити і фасувати ліки або робити весь цикл виробництва», – зауважує Шабас.

Але є низка викликів. Найбільш придатний регіон для вирощування конопель – південь України, частково окупований російськими військами та сильно постраждав від наслідків підриву Каховської ГЕС. По-друге, конопельний бізнес вимагає інвестицій і часу. Розбудова однієї конопельної ферми може сягати €10–50 млн, каже Гарєв. До вартості входить розбудова інфраструктури, отримання ліцензії, найм співробітників. Наприклад, щоб виростити 10 т канабісу, потрібно приміщення приблизно на 15 000 кв. м.

За словами Гарєва, займатися медичними коноплями не лише дорого, а й довго. В середньому перші партії на продаж ідуть на четвертий рік існування ферми. Це міф, мовляв, щойно дозволять вирощувати, всі, хто займався цим нелегально, зможуть торгувати, адже окрім інвестицій потрібно отримати спеціальний сертифікат якості GMP (Good Manufacturing Practice), без нього торгівля на експорт точно буде заборонена, каже Гарєв.

Ще одна проблема легалізації медичного канабісу – інтегрувати його в систему охорони здоровʼя. За словами Віталія Усенка, медичного наукового радника «Фармаку», лікарі мають розробити протоколи лікування та визначити, у разі яких хвороб і в який спосіб можна використовувати канабіс. Наприклад, у Великій Британії було так, що легалізували, але лікарі не могли видавати рецепти і людям доводилося їздити у Німеччину чи Нідерланди.

Є питання

Говорити про те, який ефект матиме законодавча ініціатива, зарано, адже незрозуміло, що саме буде в остаточній редакції закону, каже Шабас. Якщо ухвалять закон за британською версією, то це дуже обмежить ринок і не можна буде виробляти економічно вигідні ліки. Якщо приймуть сценарій Німеччини і дозволять лише імпорт ліків, то внутрішній ринок не відкриється, каже Гарєв. 

У минулій версії законопроєкту були ризики для промислового виробництва технічних конопель, каже Олег Прімаков, учений Інституту лубʼяних культур Національної академії аграрних наук України. За його словами, в минулій редакції промислові, медичні та коноплі для наукових цілей загнали під єдині норми. Це створює ризик того, що до промислових конопель правоохоронні органи ставитимуться так само прискіпливо, як до медичних. «Ліцензії на вирощування здорожчають у рази, стане економічно невигідно їх вирощувати», – зазначає він. 

Наразі медичні коноплі легалізовано в 50 країнах. Україні легалізація канабісу дає гарний потенціал. «Якщо ми все зробимо правильно, то до нас зʼїжджатимуться люди з усієї Європи, як зараз до Нідерландів», – каже Гарєв.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні