МОЗ хоче легалізувати медичний канабіс в Україні. Як бізнес зможе заробити на цьому ринку (і чому це потрібно мільйонам українців) /Shutterstock
Категорія
Картина дня
Дата

МОЗ хоче легалізувати медичний канабіс в Україні. Як бізнес зможе заробити на цьому ринку (і чому це потрібно мільйонам українців)

Shutterstock

Міністр охорони здоровʼя хоче дозволити обіг медичного канабісу в Україні. Ця ідея обговорюється депутатами понад два роки, але цього разу ініціатива має великі шанси бути прийнятою. Навіщо це населенню та бізнесу? 

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Кабінет міністрів України підтримав законопроєкт, який дозволяє купувати та виробляти канабіс у медичних та наукових цілях, про це 7 червня повідомив міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко. Версія підтриманого законопроєкту ще не опублікована на сайті Верховної Ради.

Це вже третя спроба відкрити ринок медичного канабісу. Досі спроби легалізувати його не проходили Верховну Раду, натикаючись на супротив політиків та страхи виборців, що це призведе до зростання вживання наркотичних засобів, каже Павло Ковтонюк, співзасновник Українського центру охорони здоровʼя (UHC). 

Зараз є великі шанси, що депутати підтримають законопроєкт. «Сподіваюсь, що проєкт пройде. Ляшко його максимально вичистив і прибрав майже всі спірні моменти, – каже депутат з керівного складу «Слуги народу». – І сьогодні у нас є підтримка фракцій «Довіра» і «За Майбутнє».  

До того ж у Ляшка є сильний аргумент для суспільства і президента: за рахунок медичного канабісу в МОЗ розраховують вирішити проблему посттравматичного синдрому, яка виникне у багатьох українців через війну.

За даними міністра охорони здоров’я, через війну психологічної підтримки потребуватимуть близько 15 млн людей, з них 3–4 млн потребуватимуть медикаментозного лікування. Вживання канабісу знижує ризик виникнення депресії та суїцидальних думок у людей з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР) у 4–7 раз, йдеться у дослідженні вчених канадського Університету Британської Колумбії, яке проводили в 2019 році.

Але канабіс має ширше використання, ніж лікування ПТСР. Він використовується для зниження болю в онкохворих та людей, які потребують паліативної допомоги. Попит на медичний канабіс зростатиме в усьому світі, адже населення старіє і все більше людей потребуватиме паліативної допомоги, вважає Ковтонюк.

Ринок канабісу /Shutterstock

Ринок канабісу

Обсяг глобального ринку вирощування канабісу оцінювався в $323,9 млрд в 2021 році, кажуть аналітики Grand View Research. Вони очікують, що з 2022 по 2030 рік ринок зростатиме із зведеною річною швидкістю на 21,4%.

Бізнес

Легалізація медичного канабісу відкриває можливості для українського бізнесу. Фармкомпанії зможуть виробляти нові препарати, аграрії отримають доступ до нової ніші вирощування медичної, а не тільки промислової коноплі. Зараз в Україні працює близько 30 компаній, які вирощують промислову коноплю. Загальний обсяг посівів – майже 4000 га (всього в Україні 42 млн га сільскогосподарьских земель). Собівартість грама медичної коноплі в Німеччині – €0,5, а в аптеці продається за мінімум €10, каже Іван Гарєв, засновник Drapalin Pharmaceuticals GmbH у Мюнхені. Також нова ніша створить робочі місця, зазначає він. Гарєв п’ять років тому започаткував ферму в Лесото, дуже бідній країні, і створив 1000 робочих місць.  

У виробництві в Україні зацікавлені також міжнародні компанії, каже Геннадій Шабас, керівник Української асоціації медичного канабісу. По-перше, законопроєкт відкриває міжнародним компаніям новий ринок збуту. По-друге, компанії зможуть зробити «канабісний хаб» – виробляти в Україні ліки й експортувати до Європи. «Виробництво в Україні може бути втричі дешевшим, ніж у Канаді чи Європі», – каже Шабас. Зацікавленість, за його словами, вже проявили великі канадські виробники Aurora Cannabis та Canopy Growth. «Завдяки відкритому ринку обігу медичного канабісу Україна зможе імпортувати ліки, сировину, робити і фасувати ліки або робити весь цикл виробництва», – зауважує Шабас.

Але є низка викликів. Найбільш придатний регіон для вирощування коноплі – південь України, значна частина якого наразі окупована російськими військами. По-друге, конопляний бізнес вимагає інвестицій і часу. Розбудова однієї конопляної ферми може сягати €10–50 млн, каже Гарєв. До вартості входить розбудова інфраструктури, отримання ліцензії, найм співробітників. Наприклад, щоб виростити 10 т канабісу, потрібно приміщення на приблизно 15 000 кв. м.

За словами Гарєва, займатися медичною коноплею не лише дорого, а й довго. Його бізнесу вже пʼять років, але продажі готової продукції він розпочав лише дев’ять місяців тому. В середньому перші партії на продаж ідуть на четвертий рік існування ферми. Це міф, що як тільки дозволять вирощувати, всі, хто займався цим нелегально, зможуть торгувати, адже окрім інвестицій потрібно отримати спеціальний сертифікат якості GMP (Good Manufacturing Practice), без нього торгівля на експорт точно буде заборонена, каже Гарєв.

Ще одна проблема легалізації медичного канабісу – інтегрувати його в систему охорони здоровʼя. За словами Віталія Усенка, медичного наукового радника «Фармаку», лікарі мають розробити протоколи лікування та визначити, у разі яких хвороб і в який спосіб можна використовувати канабіс. Наприклад, у Великій Британії було так, що легалізували, але лікарі не могли видати рецепти і людям доводилося їздити у Німеччину чи Голландію.

Є питання

Говорити про те, який ефект матиме законодавча ініціатива, зарано, адже незрозуміло, що саме буде в остаточній редакції закону, каже Шабас. Якщо ухвалять закон за британською версією, то це дуже обмежить ринок і не можна буде виробляти економічно вигідні ліки. Якщо приймуть сценарій Німеччини і дозволять лише імпорт ліків, то внутрішній ринок не відкриється, каже Гарєв. 

У минулій версії законопроєкту були ризики для промислового виробництва технічної коноплі, каже Олег Прімаков, вчений Інституту лубʼяних культур Національної академії аграрних наук України. За його словами, в минулій редакції промислову, медичну та коноплю для наукових цілей загнали під єдині норми. Це створює ризик того, що до промислової коноплі правоохоронні органи відноситимуться так само прискіпливо, як до медичної. «Ліцензії на вирощування здорожчають в рази, стане економічно невигідно її вирощувати», – зазначає він. 

Наразі медична конопля легалізована в 50 країнах. Для України легалізація канабісу дає гарний потенціал. «Якщо ми все зробимо правильно, то до нас будуть зʼїжджатися люди з усієї Європи, як зараз до Нідерландів», – каже Гарєв.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні