Категорія
Життя
Дата

Біографії зірок та культовий нонфікшн. Попит на англомовну літературу в Україні повільно, але зростає. Які книжки читають найбільше

3 хв читання

Книжки англійської /колаж Анастасія Левицька

«Найбільше споживачів цікавить сучасна художня література та нонфікшн», – каже піар-менеджерка «Книгарні Є» Анна Могир Фото колаж Анастасія Левицька

Попри те, що вільно говорить англійською лише 1% українців, з кінця 2022 року книгарні та онлайн-ритейлери помічають зростання інтересу до англомовної літератури. Щоб його задовольнити, «Книгарня Є», «Книголенд» та Yakaboo почали нарощувати обсяги книг іноземною мовою

Команда Forbes відібрала 250 найбільш перспективних компаній. Хто потрапив у перелік NEXT 250? Дізнавайтесь у новому випуску Forbes Ukraine! Купуйте журнал вже зараз!

43,8% українців зовсім не знають англійської мови, свідчать опитування Центру Разумкова у липні 2023 року. Вільно володіють – лише 1,1% українців. А трохи читати, писати або говорити англійською можуть 19,2% українців.

Тим не менш, українські ритейлери констатують збільшення попиту на англомовну літературу. Наприклад, у «Книгарні Є» інтерес до книг іноземними мовами спостерігають останні два роки.

У 2024-му попит зріс на 30% відносно попереднього року, каже виконавча директорка «Нашого Формату» Анастасія Нікітіна. 

У грудні 2023-го Олена Безугла – на той момент СЕО Yakaboo – розповідала Forbes, що кількість покупок англомовної літератури зростає. Але обсяги продажів залишаються невеликими. «2% книг, які ми продали за останній рік – англомовні», – казала у липні 2023-го пресслужба Yakaboo. Більш актуальних даних для цього матеріалу компанія не надала. 

У квартальних доходах «Книгарні Є» за 2024-й продажі іноземної літератури становлять 5% продажів. У «Книголенді» – менше 2%. «До кінця року хочемо вийти на 5% англомовної літератури від загального товарообігу», – каже директор «Книголенду» Ігор Зарудко. Це реально?

Harry Potter and the Philosopherʼs Stone

Серед найпопулярніших англомовних книг «Книгарні Є» – Harry Potter and the Philosopherʼs Stone та Harry Potter and the Chamber of Secrets Джоан Роулінг.

Які змінювався інтерес до англомовної літератури

Динаміка продажів англомовних книжок у «Книгарні Є» почала змінюватись із великою війною, каже піар-менеджерка мережі Анна Могир. «У 2023-му кількість проданих книг іноземними мовами зросла у півтори рази у порівнянні з 2021-м, – говорить вона. – А за перші чотири місяці 2024-го покупці придбали книг іноземною у півтора раза більше, ніж 2023-го». 

Ритейлери нарощують кількість англомовних видань. З лютого 2022-го по травень 2024-го асортимент англомовної літератури у «Книгарні Є» збільшився удвічі, а у мережі книгарень «Книголенд» – у п’ять разів, до майже 500 із загальної кількості найменувань у приблизно 30 000.

У Yakaboo понад 400 000 англомовних найменувань, казав у квітні 2024-го СЕО книгарні Євген Воловиченко. Ритейлер співпрацює з найбільшими видавничими компаніями світу – Penguin Random House, Macmillan Publishers, HarperCollins Publishers, Hachette.

Seven Husbands Of Evelyn Hugo

«Сім чоловіків Евелін Гʼюґо» – нашумілий хіт буктоку

«Найбільше споживачів цікавить сучасна художня література та нонфікшн», – каже Могир з «Книгарні Є». Серед найпопулярніших англомовних книг «Книгарні Є» – Harry Potter and the Philosopherʼs Stone та Harry Potter and the Chamber of Secrets Джоан Роулінг. Попит на англомовне видання зростає, коли виходить його переклад українською, додає вона.

Часто англомовні хіти співпадають з україномовними, погоджується Нікітіна з «Нашого Формату». У них найчастіше купують автобіографію Метью Перрі, Essentialism: The Disciplined Pursuit of Less Грега Маккеона, Atomic Habits Джеймса Кліра.

Інші хіти продажу у «Книгарні Є» та Yakaboo – Seven Husbands Of Evelyn Hugo Тейлор Дженкінс Рід та Dune Герберта Френка. «Сім чоловіків Евелін Гʼюґо» – нашумілий хіт буктоку, а інтерес до «Дюни» підріс через успішну екранізацію», – пояснює Могир. 

Essentialism: The Disciplined Pursuit of Less

У «Нашого Формату» найчастіше купують автобіографію Метью Перрі, Essentialism: The Disciplined Pursuit of Less Грега Маккеона, Atomic Habits Джеймса Кліра.

Чому змінюється попит

Розмір європейського ринку англомовних книг у 2022 році сягнув $5,2 млрд. Це на 8% більше, ніж у 2021-му, пише Publishers Weekly. У Німеччині за той же період продажі зросли зі $130 млн у 2021-му до $166 млн у 2023-му, на 27% більше. В Іспанії зростання ринку склало 30%.  

Важливу роль у популяризації англомовної літератури відіграв TikTok, цитує Publishers Weekly директора Nielsen Book Data у Великобританії Андре Брідта. «Спостерігаємо значне зростання продажів книжок, які отримали популярність на платформі», – відзначає він. Серед авторів таких книг він називає популярних і в Україні Колін Гувер та Ребекку Яррос

На зростання популярності англомовного контенту в Україні вплинув вихід з ринку російської книги, переконані Нікітіна з «Нашого Формату» та Могир з «Книгарні Є». «Іноземні мови пропонують ширший вибір літератури та авторів, які можна обрати, як аналог російській літературі», – вважає Могир.  

Зарудко з «Книголенду» не певен щодо наявності звʼязку. «Українські видавці швидко позакривали ніші та жанри топовими виданнями українською», – додає директор книгарні. На зростання попиту на англомовну літературу в першу чергу впливає кількість тих, хто вчить та вдосконалює мову, переконаний він. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні