Швейцарський Credit Suisse, який останніми днями є чи не найбільш згадуваним банком у світовій діловій пресі, обслуговував багатьох українських бізнесменів та політиків. Хто з відомих українців тримав чи тримає гроші у швейцарському банку?
Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного!
Про те, що Credit Suisse має серед клієнтів значну кількість політиків та бізнесменів із різних країн, що розвиваються (від Венесуели та Сербії до Таїланду та Зімбабве), стало відомо з серії витоків банківської інформації, які зрештою потрапили в пресу.
Останнє подібне розслідування під назвою SuisseSecrets наприкінці лютого публікував міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів OCCRP.
На початку жовтня швейцарський банк привернув до себе увагу світової преси через повідомлення про можливі фінансові проблеми. Хто із заможних українців мав би читати ці новини з особливою зацікавленістю?
Від Ахметова до Хорошковського. Кого з українців обслуговував Credit Suisse
Рінат Ахметов
Рахунки в швейцарському банку мав не лише найбагатший українець, а й топменеджери його компанії СКМ. Загалом розслідувачі виявили 50 рахунків. Баланс на одному з них сягав 497 млн франків у 2016 році.
Олег Бахматюк
Власник великого агрохолдингу UkrLandFarming, згідно з даними витоку, мав близько 10 акаунтів у Credit Suisse. Один з них налічував понад 200 млн франків у 2008 році.
Зараз Бахматюк проживає у Відні, звідки намагається відбитися від звинувачень у шахрайстві з боку України та колишніх партнерів.
Родина Гутів
Гути керували агрохолдингом «Мрія», одним із найбільших українських виробників зерна. У 2014-му в компанії закінчилися гроші, в результаті чого кредитори залишилися з вимогами на суму понад €1 млрд.
Іван, Клавдія, Андрій та Микола Гути були вказані в розслідуванні OCCRP власниками 16 рахунків Credit Suisse. Станом на 2016 рік баланс цих рахунків складав 223 млн швейцарських франків.
Незадовго до банкрутства «Мрії» Гути перевели з персональних рахунків у Credit Suisse понад $100 млн на підставні компанії. Банк не помітив недоліків у цих транзакціях.
Ігор Коломойський
У Коломойського був один персональний рахунок у Credit Suisse на понад 27 млн франків. Також були рахунки членів його родини. Витік свідчить, що в середині 2000-х Коломойський та його близькі тримали в швейцарському банку 3 млрд франків. Бізнесмен пояснював це продажем компанії Evraz. Зрештою підприємець перейшов на обслуговування до кіпрської філії ПриватБанку.
Павло Лазаренко
Прем’єр-міністр України у 1997–1998 роках подав заявку на відкриття рахунку в Credit Suisse уже після того, як пішов з посади в українському уряді. Один із його рахунків налічував майже 8 млн швейцарських франків.
У 2004-му Лазаренко потрапив до списку «найкорумпованіших чиновників світу» Transparency International. У 2006-му він був засуджений у США за відмивання грошей, провів пʼять років під домашнім арештом та менше року – у вʼязниці.
Роман Насіров
Колишній голова Державної фіскальної служби України мав у Credit Suisse рахунок, на якому в 2010 році за кілька місяців з’явилось 699 000 франків. На той час він працював у компанії Renaissance Capital.
Орест Фірманюк
Фірманюк офіційно вважається митним брокером та є власником низки фірм, що займаються зовнішньоекономічною діяльністю. Колишній очільник Державної митної служби Максим Нефьодов у часи перебування на посаді називав Фірманюка «контрабандистом №1». 2021-го Фірманюк потрапив під санкції РНБО, як один із десяти найбільших контрабандистів України.
Згідно з даними SuisseSecrets, бізнесмен мав акаунт у Credit Suisse з 2011 року. У 2015-му на його рахунку зберігалося понад 60 000 франків.
Павло Фукс
Фукс, який відомий тим, що заробляє на купівлі/продажу проблемних боргів банків та недооцінених активів, став клієнтом Credit Suisse у 2014 році. Його рахунок налічував 17 млн франків у 2015 році. Минулого року бізнесмен потрапив під санкції РНБО через можливий зв’язок із нафтогазовими махінаціями в часи Януковича. Він заперечував усі звинувачення.
Валерій Хорошковський
Хорошковський мав три рахунки в Credit Suisse, клієнтом якого він став у 2004-му. Один з його акаунтів налічував щонайменше 1 млрд франків, коли Хорошковський закінчив роботу у російській гірничодобувній та металургійній компанії Evraz-Group і став заступником секретаря Ради безпеки та оборони України (2006 рік). Інший його рахунок існував у тому ж році, коли Хорошковський очолив українську митницю, а згодом перейшов працювати до СБУ (2010-й).
Чому Credit Suisse знову на слуху
Протягом вересня акції Credit Suisse впали більш ніж на 25%, що викликало інформаційну хвилю стосовно можливих проблем з капіталом банку.
Поштовху додало й те, що виконавчий директор Credit Suisse Ульріх Кернер 30 вересня розіслав службову записку по всій компанії, щоб заспокоїти співробітників щодо капіталу та ліквідності банку. Документ зрештою потрапив до преси, що ще більше роздмухало чутки навколо фінустанови.
«Найгірший великий банк у Європі» – так із посиланням на одного з інвесторів описувала банк Financial Times, додаючи, щоправда, що безпосередня небезпека йому не загрожує. Пізніше FT випустила детальний розбір фінансового стану Credit Suisse.
«Нам треба буде втратити 97 млрд франків капіталу, перш ніж щось трапиться з нашими клієнтами і працівниками, – сказав виданню один із топменеджерів Credit Suisse, посилаючись на всі додаткові подушки безпеки банку. – Під час фінансової кризи UBS втратив мільярди, і його врятували. У нас наразі такої проблеми немає».
Чи дійсно топбанкір каже правду? Незалежні аналітики, опитані FT, загалом підтверджують ці слова.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.