Категорія
Гроші
Дата

«Плану «Б» немає. Ми на 1000% впевнені у плані «А» з Конгресом». Головне з брифінгу пані посла США Бріджит Брінк про допомогу Україні, тиск на бізнес та інвестклімат

4 хв читання

Бріджит Брінк /Getty Images

Пані посол США Бріджит Брінк Фото Getty Images

У День пам’яті Небесної сотні, 20 лютого, пані посол США Бріджит Брінк провела брифінг для українських журналістів. Вона впевнена у схваленні допомоги США в Конгресі, хоча не виключає її скорочення у частині бюджетної підтримки. І наголошує: якщо Україна хоче інвестицій для відбудови, то має створити бізнес-середовище, майже як у країнах G7. Forbes Ukraine був на брифінгу та переказує головне

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

Про допомогу Україні

На 100%, на 1000% впевнена в тому, що ми й надалі вас підтримуватимемо. Плану «Б» у нас немає, тому що ми на 100% сфокусовані на плані «А». Конгрес підтримає запит президента США Джо Байдена [на додаткову допомогу Україні], а він після цього його підпише.

Двічі розмовляла зі спікером [Палати представників Конгресу Майком Джонсоном]. Він підтримує Україну та знає, наскільки важливо, щоб Росія програла цю війну.

Але час схвалення допомоги визначатиме Конгрес. Усі ми, хто працює на президента, наполягаємо, щоб це відбулось якнайшвидше. Моє послання – не можна втрачати ні секунди, адже люди гинуть щодня. Президент [Зеленський] сказав у Мюнхені, що відсутність зброї змусила українців відступити [з Авдіївки]. Ми продовжуватимемо це доводити.

Про можливе скорочення допомоги

Запит президента Байдена про додаткову допомогу складається з трьох частин: безпекової (зброї), прямої бюджетної та економічної підтримки. Безпекова допомога є самоочевидною – люди розуміють, чому це важливо. Але пряму бюджетну та економічну підтримку – ні.

Я переконувала багатьох членів Конгресу у важливості економічної частини. Держсекретар, міністр оборони, адміністратор USAID та міністр фінансів надсилали листа до Конгресу на підтримку прямої бюджетної допомоги Україні.

Економіка України має вижити. Пряма бюджетна підтримка повинна не тільки допомогти Україні сьогодні. Вона має допомогти вам рухатись до самодостатності. Значна частина економічної допомоги США була спрямована на те, щоб допомогти збільшити ваш експорт. Близько $1 млрд США виділили на підтримку української енергосистеми, це важлива ланка для промисловості.

Впевнена, допомогу затвердять. Не знаю, коли саме і в якій структурі [з економічною частиною або без неї]. Це дуже політичні питання, я не можу їх передбачити. Ми наводимо найпотужніші аргументи, чому для України важливо перемагати не лише на полі бою, а й бути економічно захищеною та незалежною.

Бріджит Брінк, Ентоні Блінкен /Getty Images

Пані посол США Бріджит Брінк (л) проводжає держсекретаря США Ентоні Блінкена (п) на вокзалі у Києві 7 вересня 2023 року Фото Getty Images

Чи зможе ЄС перекрити нестачу допомоги США

ЄС як організація не надає Україні зброю. Це роблять окремі європейські та інші країни. Це добре і необхідно. Але не думаю, що вони зможуть покрити потужності США.

Про тиск правоохоронців на бізнес та реакцію влади

Ми чули про це, оскільки часто спілкуємось з американською бізнес-спільнотою. Була рада спостерігати зроблені українською владою кроки, у тому числі – створення бізнес-ради при Офісі президента.

Але ось моя ремарка. Минулого тижня я була на презентації Світового банку та українського уряду. Потреби на відновлення України становлять $486 млрд. Це величезні гроші. Жоден двосторонній донор чи уряд не зможе їх покрити. Єдиний, хто зможе, – це приватний сектор.

Тому президент США призначив Пенні Пріцкер представником з економічного відновлення України. Вона є бізнес-персоною і знає, про що говорить. Меседж Пріцкер наступний: критично важливо, щоб Україна мала бізнес-середовище, яке приваблюватиме іноземні інвестиції.

Бріджит Брінк, Пенні Пріцкер

Пані посол США в Україні Бріджит Брінк (л) та спецпредставниця США з відбудови України Пенні Пріцкер в Києві (п)

Про інвестиції в Україну

Україна хоче залучити західні інвестиції. Але для цього має бути дуже сприятливим бізнес-середовище в країні.

Судова система, в якій бізнес може розраховувати на результат, повинна бути заснована на верховенстві права. Регуляторне середовище – прозоре та передбачуване, а його очолюють люди, які дотримуються етичних норм і чесні у своїх рішеннях. Податкова, митна та інші служби, від яких залежить бізнес, працюють прозоро.

Саме це сприятиме відновленню України. Це те, на чому ми зосереджені та хочемо донести до українського уряду. 

Попри співчуття, бізнес йде туди, де може отримати прибуток, де процвітатиме. Це середовище має бути схожим на Західну Європу, Америку або інші країни G7.

Хто стоїть за тиском на український бізнес

Не знаю, хто стоїть за конкретними випадками тиску. Чую від бізнесу деякі думки про те, де саме є проблеми конкретні та, можливо, інституційні.

Про безпековий договір України та США

Ми працюємо над безпековим документом. У найближчому майбутньому зможемо більше говорити про це публічно. Ідея в тому – щоб надати Україні впевненості, поки країна стане членом НАТО.

Чи буде безпековий договір на зразок, як у Південної Кореї, не знаю. Але він дасть вам впевненість у тому, що США підтримають вашу оборону в цей перехідний період.

Бріджит Брінк, Пенні Пріцкер /Getty Images

Спецпредставниця США з відбудови України Пенні Пріцкер (л) та пані посол США в Україні Бріджит Брінк (п) на фабриці Coca-Cola у Великій Димерці в Київській області Фото Getty Images

Про три неймовірні речі, які зробила Україна

Перша. Коли почалась [повномасштабна] війна, я була послом у Словаччині. Всі думали, що росіяни за декілька днів будуть у Києві. Два роки по тому ЗСУ відбили у росіян 50% території, яку ті захопили.

Це визначна подія, про яку ніколи не треба забувати. Намагаюсь зосереджувати людей не на повсякденній картині на полі бою, а на стратегічній. 

Друга. Пам’ятаю день у листопаді 2022-го, коли електрики не було 24 години. Подумала, що не дотягнемо до кінця зими. Але вам це вдалося. Ви пережили минулий рік та ще одну зиму. Ми та світ не повинні про це забувати.

Третя. Коли в липні 2023 року Росія вийшла з «зернової угоди», український уряд знайшов вихід, створивши тимчасовий «морський коридор» до чорноморських портів. ЄС та США, не знали, що думати. Ініціатива виглядала досить ризиковано. Ми зробили все можливе, щоб підтримати та допомогти в її реалізації. В результаті, через цей коридор пройшло приблизно 760 кораблів з 23 млн т вантажів.

Ці три речі є дивовижними досягненнями. Це ще одне підтвердження необхідності й надалі підтримувати Україну. Ви знайдете спосіб, як зробити те, що треба.

Про Путіна, впевненість в Україні та США

Путін – це виклик безпеці, і він має бути подоланий.

Навіть у найтяжчі години, я впевнена в Україні та США. Знаю, що українці зараз спостерігають за політичною ситуацією в Америці. Але я впевнена у роботі нашої системи, принципах та інституціях. 

Ми підтримуватимемо те, що відповідає стратегічним національним інтересам США. А це безумовно – підтримка України. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд