Категорія
Новини
Дата

25 угод на загальну суму $510 млн за пів року: український ринок M&A зростає попри війну – звіт KPMG

2 хв читання

Український M&A сектор демонструє стійкість та зростання, згідно з останнім звітом KPMG в Україні M&A Radar за перше півріччя 2024 року. Кількість угод зросла на 4,2%, зростання загальної вартості угод досягло 31% порівняно з аналогічним періодом 2023 року. 

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Ключові факти

  • У першому півріччі на українському ринку злиттів та поглинань було укладено 25 угод на загальну суму $510 млн, що свідчить про поступове відновлення інтересу інвесторів та адаптацію до змін економічного ландшафту, зазначила Світлана Щербатюк, керівниця напряму супроводження корпоративних угод, iнвестиції та ринки капіталу, KPMG в Україні.
  • Попри нижчий рівень прозорості звітності щодо угод порівняно з попереднім роком – 48% розкриття вартості угод порівняно з 58% у першому півріччі 2023 року – спостерігається стійкість українського M&A ринку, йдеться у звіті KPMG.
  • Серед ключових угод – раунд фінансування ІТ-компанії Creatio на суму $200 млн та придбання телекомунікаційної компанії «Датагруп-Воля» за $120 млн компанією NJJ Capital. 
  • Ці дві угоди призвели до збільшення середньої вартості угоди з $28 млн у першій половині 2023 року до $43 млн за той самий період 2024 року, що свідчить про зростаючу впевненість інвесторів в українському ринку, зазначили в KPMG.
  • Українські компанії також розширюють свої горизонти на міжнародному: угоди з придбання іноземних активів українськими інвесторами склали третину загального обсягу угод – вісім угод. 
  • Серед помітних транскордонних угод – придбання українськими ІТ-компаніями Ciklum та Intellias компаній у Північній Америці та інвестиції групи ДТЕК у відновлювану енергетику у Східній Європі, що свідчить про стратегічну диверсифікацію активів. 
  • Попри зниження частки угод з придбання українських активів у першому півріччі іноземні інвестори залишалися досить активними. Було оголошено про сім угод (порівняно з девʼятьма угодами у першому півріччі 2023 року) загальною вартістю $410 млн. Левова частка вхідних угод була у сфері інновацій та технологій, що є продовженням тенденцій 2023 року.
  • ІТ-сектор продовжує лишатися однією з рушійних сил українського ринку злиттів та поглинань. Вища мобільність щодо релокації бізнесу та працівників, а також можливості віддаленої роботи дозволяють його представникам легше адаптуватися та відчувати відносно менший вплив війни, що триває, йдеться у звіті.
  • У першій половині 2024 року активність у M&A сфері в секторі ІТ зросла на 80% – до $305 млн в порівнянні з $168 млн за аналогічний період попереднього року. 
  • Цей сплеск пояснюється адаптивністю галузі та низкою стратегічних інвестицій, як-от інвестиційний раунд Creatio у розмірі $200 млн, очолюваний Sapphire Ventures, що підкреслює зростаючу привабливість сектору для глобальних інвесторів, особливо з Північної Америки та Європи, коментує Максим Тарасенко, заступник директора, інвестиції та ринки капіталу, KPMG в Україні.
  • Відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення в Україні для юросіб з 1 січня 2024 року спричинило сплеск активності у секторі. Лише за перший квартал було укладено 25 700 угод із земельними ділянками площею 58 800 гектарів, що на 7% перевищує попередній рекорд, зафіксований у четвертому кварталі 2023 року, та посилює ключову роль сільського господарства у сфері злиттів та поглинань в країні. 
  • Сектор нерухомості та будівництва в Україні переживає значне зростання інтересу інвесторів та активності у сфері злиттів та поглинань (близько 16% від загального обсягу угод в Україні за перше півріччя 2024 року), що зумовлено величезною потребою у післявоєнній реконструкції та розвитку. 
  • Серед помітних угод – продаж Dragon Capital складського комплексу Amtel у Київській області виробнику дверей «Новий стиль» компанії «ГІСТІОН» за орієнтовні $30-40 млн.

Контекст

У 2023-му, згідно з даними KPMG M&A Radar 2023, кількість угод в Україні зросла на майже 70% порівняно з 2022-м. Було укладено 47 угод вартістю від $5 млн. Обсяг ринку за вартістю угод перевищив 2020-й – $1,2 млрд (для 60% угод з розголошеною вартістю).

Головний тренд на українському ринку M&A угод – транскордонні придбання іноземних активів українськими інвесторами. Вони займають майже половину всіх угод у першому кварталі 2024-го. Що ще відбувається на ринку? Директорка KPMG в Україні Світлана Щербатюк виокремила ключові закономірності.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні