Європейський центральний банк проведе серію підвищення процентних ставок через зростання вартості життя, яке загрожує ще більше піднятися, пише CNBC із посиланням на прогнози економістів.
Ключові факти
- У матеріалі зазначено, що промова члена Виконавчої ради ЄЦБ Ізабель Шнабель задала тон майбутньої зустрічі з питань політики цього тижня. З огляду на те, що інфляція в єврозоні, за прогнозами, зросте щонайменше до 10% у найближчі місяці, «велике» підвищення ставки одразу на 75 базисних пунктів у четвер, безумовно, можливе.
- «Оскільки попередні підвищення можуть мати більший вплив на інфляційні очікування, ніж поступовий підхід, рух на 75 базисних пунктів може мати сенс», — вважає спостерігач ЄЦБ і головний економіст Berenberg Хольгер Шмідінг.
- Інфляція в єврозоні досягла 9,7% у серпні, і враховуючи постійний тиск на ціни на енергоносії, очікується, що вона досягне двозначного рівня в найближчі місяці.
- Водночас над економікою регіону нависла загроза рецесії, оскільки споживачі скорочують своє споживання, а компанії борються із високими цінами на енергоносії.
- Очікується, що через інфляційні прогнози ЄЦБ пожертвує зростанням, щоб утримати інфляційні очікування на стабільному рівні, оскільки це є основним мандатом банку. Засідання ЄЦБ заплановане на 8 вересня.
Контекст
У серпні Індекс економічних настроїв ЄС впав до найнижчого рівня за півтора року. Впевненість в економіці єврозони падає до 19-місячного мінімуму, оскільки інфляція бʼє рекорд за рекордом, а обмежені запаси енергії наближають регіон до рецесії, пише Bloomberg. Деякі аналітики кажуть, що через падіння активності в приватному секторі другий місяць поспіль регіон вже перебуває в рецесії. Спад, в основному, викликаний обробною промисловістю, що найбільше схильна до падіння поставок російського природного газу.
Індекс ділової активності (PMI) у єврозоні в серпні другий місяць поспіль опинився нижче від рівня, що вказує на рецесію – 49,2. Очікувалося, що він буде на рівні 49, пише Bloomberg. У Німеччині спостерігається найрізкіший спад активності з червня 2020 року. Тим часом у Франції активність знизилася вперше за півтора року: там індекс PMI впав до 49,8 – більше, ніж передбачалося.
Інфляція в єврозоні встановила новий рекорд. У серпні вона зросла на 9,1%. Споживчі ціни у 19 країнах підскочили на 9,1% проти серпня минулого року. Так, вони перевищили середню оцінку 9% в опитуванні економістів Bloomberg, насамперед у галузі енергетики та харчових продуктів.
За винятком цих чинників, індикатор базової інфляції зріс до нового максимуму в 4,3%, тож ціновий тиск і далі набуває ширшого характеру.
Економісти дедалі частіше пророкують рецесію в єврозоні в найближчі квартали, оскільки зростання вартості життя підриває попит, зводячи відновлення після пандемії нанівець.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.