Росія повністю знеструмила Запорізьку АЕС. /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

Росія обстріляла підстанцію на Дніпропетровщині і повністю знеструмила Запорізьку АЕС

Росія повністю знеструмила Запорізьку АЕС. Фото Getty Images

ЗАЕС знову працює на дизель-генераторах через пошкодження підстанції «Дніпровська» у Дніпропетровській області внаслідок ракетного обстрілу російськими військами, повідомляє «Енергоатом».

Forbes запустив YouTube-проєкт «Країна героїв». Дивіться новий епізод про ХЕРСОН після окупації

Ключові факти

  • У результаті атаки аварійно відімкнулася лінія зв’язку 750кВ ЗАЕС – «Дніпровська». Відтак Запорізька АЕС опинилася повністю знеструмленою. В автоматичному режимі увімкнулися дизель-генератори.
  • Зазначається, що «Енергоатом» підготував і відправив на ЗАЕС чергову партію дизельного пального. Однак російська сторона не пропускає колону автомобілів компанії.
  • «Російські обстріли й пошкодження енергетичної інфраструктури, що пов’язана з роботою атомних станцій, є таким самим проявом ядерного тероризму, як і безпосередні обстріли ЗАЕС, та призводять до таких само наслідків і загроз радіаційної аварії», – кажуть у «Енергоатомі».
  • Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі заявив, що ЗАЕС втратила все зовнішнє живлення вдруге за п’ять днів.
  • За словам Гроссі, ця ситуація «викликає глибоку тривогу і підкреслює гостру необхідність створення зони ядерної безпеки та захисту навколо майданчика».

Контекст

 ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня захоплена російськими військовими, відтоді на майданчику станції загарбники розміщують військову техніку та боєприпаси.

З початку серпня окупанти регулярно обстрілюють територію станції, бʼють по лініях електропередач, щоб відʼєднати ЗАЕС від української енергосистеми та підключити до російської. 25 серпня вперше в історії сталося повне відключення ЗАЕС від енергомережі. 

ООН, США та Україна закликали РФ до виведення військової техніки й особового складу з ядерного об’єкта.

1 вересня місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До місії увійшли 14 міжнародних експертів, а очолив її генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі. Російські окупанти не пустили на ЗАЕС журналістів разом із працівниками МАГАТЕ. Після візиту на ЗАЕС Гроссі заявив, що переважна більшість систем на АЕС перебуває в робочому стані та функціонує. Однак фізична цілісність деяких будівель ЗАЕС порушена. Також, за його словами, російська окупація станції спричинила розрив ланцюжків поставок, що погано позначилося на обслуговуванні станції. Але співробітникам поки що вдається вирішувати проблему в оперативному режимі. Після відключення станції від енергосистеми катастрофи вдалося уникнути завдяки роботі дизельних генераторів.

Минулого місяця Рада керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії, яка складається з представників 35 держав-членів ООН, ухвалила резолюцію з вимогою до Росії припинити окупацію Запорізької атомної електростанції.

30 вересня російський диктатор Путін виступив перед Федеральними зборами та підписав незаконні договори про «прийняття до складу РФ» чотирьох нових суб’єктів: окупованих територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України. Путін також закликав Україну припинити воєнні дії та «сісти за стіл переговорів».

4 жовтня Зеленський визнав нікчемними укази Путіна щодо захоплених Росією територій України.

5 жовтня Путін дав доручення прийняти у власність обʼєкти захопленої окупантами Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). Так званий указ діятиме від моменту підписання. «Указом» станцію передають в управління новоствореної компанії «Эксплуатирующая организация Запорожской АЭС».

В «Енергоатомі» вже повідомили, що рішення «Росатома» щодо створення товариства «Эксплуатирующая организация Запорожской АЭС» з юридичною адресою в Москві є «агонією уявного божевільного світу країни-агресора, в якому тепер дійшли до створення псевдопідприємств з назвами українських компаній».

Вчора стало відомо, що на Запорізькій АЕС відключено всі шість блоків, співробітників примушують підписувати контракти з «Росатомом».

Матеріали по темі
Новий випуск Forbes Ukraine

Новий випуск Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні