Російська економіка страждає від нестачі робочої сили. Усе через оголошену Путіним мобілізацію – Bloomberg /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

Російська економіка страждає від нестачі робочої сили. Усе через оголошену Путіним мобілізацію – Bloomberg

Getty Images

Призов чоловіків воювати в Україні призвів до того, що робочої сили в Росії стало так мало, що цілі галузі опинилися в тяжкому стані, пише Bloomberg.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Ключові факти

  • Через два місяці після того, як Кремль оголосив про мобілізацію, рекордна нестача робітників швидко поширюється країною, яка й без того страждає через старіння і скорочення чисельності населення, а рівень безробіття близький до найнижчого за всю історію. Дослідження, проведене Інститутом Гайдара в Москві в листопаді, показало, що до третини російської промисловості може зіткнутися з нестачею кадрів, йдеться про найжорсткішу кризу з 1993 року.
  • Мобілізація 300 000 чоловіків у поєднанні із ще більшою хвилею еміграції, яку вона викликала, скоротить чисельність чоловічої робочої сили на 2%. Це одна з основних причин, через які Bloomberg Economics тепер оцінює потенційні темпи економічного зростання Росії всього в 0,5%, що становить половину довоєнного рівня. Загроза того, що нестача робочої сили зрештою викличе інфляційний тиск, вже спонукала Банк Росії призупинити зниження відсоткових ставок.
  • Як показало опитування у листопаді, третина компаній втратила деяких співробітників через призов, і майже пʼята частина заявила, що поки не може їх замінити. За даними російського онлайн-рекрутера Superjob, кількість вакансій у сфері ІТ та телекомунікацій у жовтні зросла на 15% порівняно з попереднім місяцем.
  • За даними HeadHunter Group Plc, найбільшого в Росії інтернет-ресурсу з пошуку роботи, після призову резюме від громадян Росії наповнюють країни на більшій частині пострадянського простору та в Туреччині, при цьому на ІТ-фахівців припадає пʼята частина від загальної кількості. 
  • Нестача робочої сили може стати серйозною проблемою, оскільки Росія рухається до спаду, який, ймовірно, триватиме і наступного року, особливо у звʼязку з тим, що інші галузі економіки зазнають тиску через санкції, введені США та їхніми союзниками. Майже половина компаній, опитаних Інститутом Гайдара, заявили, що нестача персоналу не дозволить їм збільшити обсяги виробництва навіть за достатнього попиту.

Контекст

Президент Росії Володимир Путін підписав указ про часткову мобілізацію в РФ, про це він сказав у своєму зверненні до росіян. За словами міністра оборони Сергія Шойгу, Росія планує мобілізувати 300 000 резервістів. За даними ЗМІ, йдеться про 1 млн осіб.

Рішення президента РФ Володимира Путіна про вторгнення в Україну призвело до історичної втрати кількості населення його країни та прискорює демографічний крах Росії. Тисячі жертв на полі бою, мобілізація 300 000 росіян для участі у війні і ще більша втеча людей за кордон підривають цілі Путіна щодо стабілізації населення вже цього року.

Економісти Банку Росії вважають, що наказ Путіна про мобілізацію підірвав довіру споживачів та ділову активність і, ймовірно, чинитиме тиск на економіку найближчими місяцями. Витрати на мобілізацію Росії та вплив західних санкцій можуть призвести до провалу в прогнозах уряду щодо бюджету та виснаження резервів Москви до найнижчого рівня за останні роки, пише Reuters із посиланням на розрахунки аналітиків.

У жовтні інфляція в Росії, як очікують експерти, досягла найнижчого рівня від початку вторгнення в Україну, хоча ризики зростають після часткової мобілізації, оголошеної Кремлем. Тож Bloomberg Economics прогнозує зростання цін на 13,4% до грудня, що стане одним із найвищих показників на кінець року за 20 років.

Центральний банк Росії зафіксував минулого місяця дефіцит іноземної валюти, оскільки призов до армії спровокував зняття коштів із депозитів у доларах та євро, а також сплеск покупок валюти на місцевій біржі.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні