Сума штрафів за невикористання касових апаратів втричі перевищила довоєнний рівень, найбільше їх виписали у серпні /Shutterstock/Колаж Олександра Карасьова
Категорія
Новини
Дата

Сума штрафів за невикористання касових апаратів втричі перевищила довоєнний рівень, найбільше їх виписали у серпні

Shutterstock/Колаж Олександра Карасьова

Державна податкова служба за неповний 2023 рік наклала 29 753 штрафи на 1,65 млрд грн за порушення при роботі з реєстраторами розрахункових операцій (П/РРО), повідомила платформа відкритих даних Опендатабот. Це утричі більше, ніж за весь 2021 рік.

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

Ключові факти

  • Більш ніж на половину суми (988,15 млн грн) підприємців оштрафували у серпні. За цей місяць було проведено найменшу кількість перевірок у 2023 році – лише 1640, але виписано найбільшу кількість штрафів – 3336.
Сума штрафів за невикористання касових апаратів втричі перевищила довоєнний рівень, найбільше їх виписали у серпні /Фото 1

Інфографіка: Опендатабот

  • В Україні станом на початок грудня 2023 року працює 287 400 РРО та 554 600 ПРРО. Сплеск встановлень ПРРО у 2023 році припав на вересень, за місяць їх побільшало на 15%. Це може бути повʼязано із скасуванням мораторію на перевірки наявності касових апаратів, введеного на початку повномасштабного вторгнення. 
  • Наразі кількість «кас у смартфоні» майже вдвічі перевищує кількість звичайних. Порівняно з листопадом 2021 року кількість ПРРО зросла у 4 рази, натомість РРО поменшало на 5%. Попри стрімке зростання, на ПРРО наразі припадає лише 29% від загальної кількості чеків. 
  • Загалом 6,62 млрд чеків на загальну суму 2,3 трлн грн було виписано за 11 місяців поточного року. Загальна сума чека за П/РРО зросла у 1,5 рази до 2021 році. 

Контекст

Закон про обов’язкові касові апарати (РРО/ПРРО) для ФОПів набув чинності 1 січня 2021 року. Проте через численні протести та коронакризу Верховна Рада подовжила перехідний період для підприємців на рік. 

На початку великої війни держава заборонила штрафувати підприємців за невикористання ПРРО/РРО, окрім випадків, що стосуються підакцизних товарів.

30 червня Верховна Рада ухвалила змінений законопроєкт №8401. Закон передбачає часткове повернення податкових перевірок, скасування «спрощенки» у 2% та відновлення штрафів за невикористання РРО. 

Штрафи повернулися з 1 жовтня. У порівняні з 2022-м санкції змінилися лише для ФОПів: 25% від суми товару за перше порушення та 50% від суми – за друге. Також для ФОП було введено «спрощений чек». Він дає змогу підприємцеві не ідентифікувати товар аж до артикула та вказувати лише категорію.

Для решти підприємців, які працюють у галузі продажів та мають встановлювати касові апарати, штрафи залишилися на тому ж рівні – 100% від суми товару за перше порушення та 150% – за друге. Штрафи та перевірки не розповсюджуються на підприємства, які знаходяться в прифронтових регіонах.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні