Уряд України до кінця травня 2024 року призначить міжнародно визнаного фінансового радника для підготовки продажу державних Sense Bank та Укргазбанку. Про це йдеться в оновленій програмі розширеного фінансування EFF Міжнародного валютного фонду.
Ключові факти
- Консультанта буде призначено з використанням прозорої процедури до кінця травня 2024 року і за участю міжнародних фінансових організацій як спостерігачів, ідеться у меморандумі.
- Основні критерії відбору – міжнародний досвід у сфері продажу фінансових установ, пропозиція консультантом комплексного плану дій із продажу. Водночас розмір винагороди консультанта не має бути ключовим визначальним критерієм, зазначається у документі.
- У відповідь на плани влади України і МВФ колишній акціонер Sense Bank – ABH Holdings SA – вже висловив протест. ABHH наприкінці 2023 року подав запит до Міжнародного центру із врегулювання інвестиційних спорів на арбітраж і позов проти України більш як на $1 млрд, вимагаючи повної компенсації.
- Холдинг застеріг потенційних інвесторів від купівлі Sense Bank, вважаючи високими свої шанси в судовому спорі з урахуванням практики транснаціональних деліктних позовів.
Контекст
Укргазбанк у березні 2021 року отримав кредит €30 млн від IFC з можливістю подальшої конвертації в капітал. Наступним кроком для приватизації банку мав стати пошук фінансового радника для банку, однак через війну цей процес зупинився.
20 липня 2023 року НБУ ухвалив рішення про виведення з ринку системно важливого Sense Bank, що був у власності російських громадян, до яких були застосовані санкції ЄС та низки країн.
21 липня уряд дозволив Мінфіну стати власником 100% акцій Sense Bank. Наступного дня держава в особі Мінфіну стала 100-відсотковим власником Sense Bank.
Частка держбанків у активах системи становить 56%, у депозитах населення – 65%.
На початку цього року заступник міністра фінансів Юрій Драганчук повідомив, що Укргазбанком та Sense Bank цікавляться іноземні інвестори. «Ми активно готуємо їх до продажу», – зазначив Драганчук. Мінфін найматиме фінансових радників для цих банків і планує продати їх уже цьогоріч, додав він.
В економічній теорії держава вважається менш ефективною, ніж приватні власники. За даними досліджень, підприємствам під контролем держави властива нижча продуктивність праці й прибутковість. А показники держбанків корелюють із електоральними циклами. Про те, як правильно провести приватизацію держбанків, читайте у колонці фінансової аналітикині Наталії Задерей.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.