Путіну буде непросто забезпечити 300 000 людей, яких він хоче кинути на війну з Україною, вважають співрозмовники Forbes на Банковій, у РНБО та в уряді. /Getty Images
Категорія
Війна
Дата

Путін мобілізує 300 000 росіян для війни з Україною. Що це змінює? Відповідають Подоляк, Данілов, Арахамія та Марченко

4 хв читання

Путіну буде непросто забезпечити 300 000 людей, яких він хоче кинути на війну з Україною, вважають співрозмовники Forbes на Банковій, у РНБО та в уряді. Фото Getty Images

Що про російську мобілізацію, оголошену сьогодні Путіним, думають українські можновладці та чи влине це на життя тилу? Forbes обговорив новину із посадовцями в Офісі президента, уряді, РНБО та Верховній Раді.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

«Чому це має на нас впливати?» – каже міністр фінансів Сергій Марченко, відповідаючи на запитання про вплив мобілізації у Росії, яку 21 вересня оголосила місцева влада.

Практично всі українські топпосадовці, з якими поговорив про це Forbes, радше іронізують зі спроби керівництва РФ втриматися у війні з Україною. Наприклад, міністр оборони Олексій Резніков пожартував у Twitter про збіг оголошеного плану з мобілізації 300 000 росіян із кількістю авто, які планує наступного року виробити завод «Москвич».

Втім, є і співчуття до пересічних росіян. «Це велика трагедія та посилення репресій», – зазначає прессекретар президента Володимира Зеленського Сергій Нікіфоров.

Що означає російська мобілізація для ситуаціі на фронті та чи вплине це на життя українського тилу? На прохання дати більш розгорнутий коментар Міноборони віддає пас військовому командуванню. «Все залежить від потреб, які сформує Генштаб», – зазначила прессекретарка Резнікова Ірина Золотар.

Forbes поставив аналогічне запитання високопосадовцям з Офісу президента, силового блоку, уряду та парламенту. Що на це відповідають радник ОП Михайло Подоляк, секретар РНБО Олексій Данілов, нардепи Давид Арахамія і Єгор Чернєв та міністр фінансів Сергій Марченко?

Михайло Подоляк, 50, радник голови Офісу президента

На мій погляд, виступ пана Путіна розрахований виключно на внутрішнього невибагливого споживача. Бо, по-перше, він базується на дивних стереотипах, які все ще формують нереальний всесвіт самого Путіна. Всі ці зоряні війни проти НАТО.

По-друге, виступ виглядає як спроба сховатися від наростаючих внутрішніх проблем, коли у суспільства виникають сумніви щодо керованості вертикалі і адекватності прийнятих рішень. І він ніби сказав знову, що в нас усе за планом.

По-третє, виступ активно апелює до типових російських страхів: «ми в оточенні», «всі проти нас», «будемо воювати до останнього». І, по-четверте, для нас усе сказане було абсолютно передбачуваним. Ми реально розуміємо, що відбувається і які наслідки будуть у цієї війни. На відміну від оточення Путіна. 

Тобто нічого критично нового ми сьогодні не почули. Абсолютно стандартні у своєму збоченні «уроки історії», нав’язлива манія переслідування небагатої і некомфортної Росії, яку всі хочуть чомусь підкорити, та традиційні звинувачення неіснуючих ворогів у власних негараздах. Що в цьому нового, крім чергової фіксації вкрай слабкого аналітичного забезпечення пана Путіна? 

Фактично прихована мобілізація в Росії триває з весни. Що змінилося? Зʼявилася кримінальна відповідальність для так званих 500-х – «відмовників». Тобто Росія намагається «вилікувати» відсутність мотивації погрозами тюремних термінів. Це велика управлінська помилка, що негативно позначиться на бойовому потенціалі російської армії.

Для України це не змінює геть нічого: «референдуми» ми не визнаємо, на ядерні погрози не реагуємо та продовжуємо операцію з деокупації території. Доки цей процес не буде завершено, а російська армія не залишить міжнародно визнані кордони України, про жодні переговори не йтиметься.

Олексій Данілов, 60, секретар РНБО

Ставка верховного головнокомандувача враховує всі фактори, які можуть вплинути на ситуацію на фронті. У планах ставки передбачався подібний перебіг подій. Головне – мобілізація у РФ не завадить нашим намірам та діям з деокупації українських територій включно з Кримом. Ні часткова, ні загальна мобілізація, жодні фейкові референдуми не стануть цьому на заваді.

Заява Путіна – лише судоми російської влади у спробі зупинити український контрнаступ та відтягнути неминучу поразку.

Можемо прогнозувати подальші тенденції внутрішньої дестабілізації в РФ, оскільки серед основної категорії призовників, людей молодого віку, спостерігається категоричне неприйняття війни в Україні. Більше того, боєздатність цих резервів та їхній морально-психологічний стан передбачає лише єдиний вдалий [для них самих] варіант їхнього використання – негайну здачу у полон ЗСУ.

Рішення про мобілізацію прискорить неминучий розпад російської недоімперії.

Давид Арахамія, 43, керівник фракції «Слуга народу»

Вони відправили сюди всіх, кого могли, всі свої елітні частини. Деяких із цих частин уже не існує. Зараз під тиском своїх же прихильників Путін оголосив мобілізацію по телевізору. І до цього слід ставитися як до пропагандистської акції.

У військовому плані це нічого не змінить. Росія вже й так із нами воює. Вони вже й так проводять мобілізацію. Хіба що зараз вона відбуватиметься не приховано, а в якійсь іншій формі.

Тим гірше для самої російської влади. Бо росіянам дуже подобається війна в телевізорі, але, коли почнуть вручати повістки, ситуація буде зовсім іншою. Ми вже не перший день бачимо посилення протестних настроїв. Проте на Росію чекали неприємності як без оголошення мобілізації, так і з нею.

Сергій Марченко, 41, міністр фінансів

Наші плани незмінні – перемога. Бюджет 2023 року передбачає достатній ресурс для захисту країни і відвоювання територій. Будуть потрібні додаткові видатки – шукатимемо відповідні ресурси.

Єгор Чернєв, 37, голова постійної делегації України у Парламентській асамблеї НАТО, нардеп від «Слуги народу»

Оголошення часткової мобілізації в РФ не зможе докорінно змінити ситуацію на фронті, але затягне війну ще на кілька місяців. 

Немотивовані, погано підготовлені та ще гірше оснащені мобілізовані не здатні будуть протистояти ЗСУ, проте змусять нас витратити більше часу на їхнє знищення. Цей виграний час потрібен Кремлю для посилення ядерного шантажу й торгів з метою змусити Україну та Захід піти на поступки та сісти за стіл переговорів. 

Оголошена мобілізація є вимушеним кроком через усвідомлення у Кремлі того факту, що вони програють цю війну, яке прийшло до них після втрати Харківської області. Зі свого боку ми разом із союзниками будемо посилювати військовий, політичний та економічний тиск на Росію.

Мобілізація призведе до ще більшої ізоляції Росії, виснаження її бюджету, зростання в ній антивоєнних та протестних настроїв і зрештою – до її розвалу.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні