Категорія
Компанії
Дата

Плюс Shafa та Prom. Rozetka взялася за доставку товарів. Чому «Укрпошта» та «Нова пошта» не бояться амбітного конкурента

Магазин Rozetka в Києві. /Антон Забєльський для Forbes Ukraine

Магазин Rozetka в Києві. Фото Антон Забєльський для Forbes Ukraine

Rozetka з початку року збільшила мережу у півтора раза – до 416 відділень у 122 містах і селищах. Наступний ймовірний крок – повноцінна поштова доставка, де зараз домінує велика трійка: «Укрпошта», «Нова пошта» та Meest. До кінця року покупці одного з найбільших маркетплейсів Shafa.ua зможуть отримувати свої покупки в «зелених» відділеннях. Чому Rozetka пішла у нову нішу?

У середині жовтня продавці українського маркетплейсу Shafa.ua отримали від майданчика пропозицію: доставляти свої товари у новий спосіб – до точок видачі українського онлайн-ритейлера Rozetka. До того вони користувалися послугами лише поштових операторів: «Укрпошта», «Нова пошта» та Meest. 

«Зараз тестуємо цю опцію, повноцінний запуск запланований на листопад», – повідомляє Юлія Новаченко, директорка з комунікацій групи EVO, до якої входить Shafa.ua.

На Shafa.ua продають речі понад 60 000 користувачів, а активно купують – близько 200 000, розповідає Новаченко. Доставка товарів з Shafa.ua в точки видачі Rozetka коштуватиме 30 грн. Тоді як середня вартість доставки через «Укрпошту» чи «Нову пошту» – 105 грн, або 10-25% середньої вартості товару, каже Новаченко.   

Для EVO це вже другий майданчик, який група переводить на новий спосіб доставки. З березня замовляти товари на точки Rozetka можуть користувачі Prom.ua – ключової частини бізнесу EVO та одного з найбільших маркетплейсів країни, на якому за останній рік купували товари 10 млн людей.

Усі три компанії мають спільних акционерів. Восени 2018 року EVO Group стала частиною Rozetka, після того як ритейлер викупив 54%-ву частку південноафриканського фонду Naspers: пакет акцій співвласників трансформувався у частку в об’єднаній компанії Rozetka-EVO. 

На початку червня від об’єднаної групи компаній EVO-Rozetka відділилися сервіси «Вчасно» та Zakupki.Prom.

Кому належить Rozetka /Антон Забєльський для Forbes Ukraine

Кому належить Rozetka

Владислав та Ірина Чечоткіни, згідно з кіпрським держреєстром, контролюють 39,8% кіпрської компанії «Теманія Ентерпрайзиз» – власника Rozetka. 18,9% належить Horizon Capital, 4,5% – засновникам EVO Group, 1% у невідомого акціонера. Чечоткін у бесіді з Forbes сказав, що структура власності інша, але не розкриває її, посилаючись на договір про конфіденційність.

Більше 17 млн товарів для Rozetka 

Нову опцію доставки вже підключила п’ята частина продавців Prom.ua – 9000, у яких можна купити 17 млн товарів, зазначає Новаченко. «Частка замовлень у точки видачі Rozetka постійно зростає», додає вона, не уточнюючи деталей.   

Рости є куди: на Prom.ua товари активно продають близько 45 000 підприємців. Разом із Shafa – це потенційно понад 100 000 продавців. Нова опція доставки доступна для усіх, але підключення гальмує недостатня розгалуженість мережі Rozetka, у порівнянні з «Новою Поштою», «Укрпоштою» та навіть Meest.  

Допомогти має франчайзингова модель розвитку компанії. Вона стартувала ще у жовтні 2020 року, але з початку 2023-го кількість франчайзі-точок майже подвоїлась. Станом на жовтень, у Rozetka – 416 точок видачі товарів у 122 населених пунктах України, шоста частина з них працює за франшизою, повідомила Forbes пресслужба компанії. 

«Щотижня нам надходить близько 15 нових заявок, – повідомив Олександр Коваленко, директор з розвитку Rozetka. – У планах Rozetka відкрити ще 11–14 точок за франшизою до кінця 2023 року». Інвестиції у відкриття однієї точки у Rozetka раніше оцінювали мінімум від 650 000 грн. 

У Rozetka запевняють, що нова послуга не вимагає великих інвестицій. «По суті, це ІТ-розробка та деякі зміни до логістичних процесів, на розмір складів і точок видачі ці процеси не впливають», – повідомили в її пресслужбі. Співпраця з маркетплейсами для Rozetka дозволяє розширити коло потенційних клієнтів. Окрім як забрати замовлення, вони можуть ще й купити товари з вітрини у точках видачі, додали в Rozetka. 

Своєю чергою, маркетплейси розраховують на збільшення онлайн-продажів. Висока вартість доставки через інших поштових операторів гальмує зростання ринку, визнає Новаченко.

Плюс Shafa та Prom. Rozetka взялася за доставку товарів. Чому «Укрпошта» та «Нова пошта» не бояться амбітного конкурента /Фото 1

Скільки відділень у найбільших поштових гравців країни та Rozetka

(Не) конкурент для поштової трійки

Rozetka поки не планує розширяти послугу доставки у свої відділення на сторонні маркетплейси та магазини, крім Prom та Shafa, повідомили Forbes у пресслужбі компанії. 

Компанія поки має замало відділень, щоб напряму конкурувати з лідерами ринку. У найближчого конкурента Rozetka із поштового ринку – Meest – вдесятеро більше відділень по всій країні. Відставання від «Укрпошти» та «Нової пошти» ще більш значуще. 

Поштові оператори теж поки не бачать у Rozetka загрозу. «Ми розуміємо, що це забере якийсь відсоток посилок у всіх гравців ринку, оцінювати який – поки зарано», – каже Юлія Василенко, директорка з комунікацій «Укрпошти».

Пресслужба Meest не встигла надати коментарів на момент публікації. У «Новій пошті» коментувати можливі загрози відмовилися, додавши, що «конкуренція корисна всім».  

Rozetka vs «Нова пошта»

У першому півріччі 2023 року чистий прибуток «Нової пошти» зріс майже у пʼять разів, до 2,4 млрд грн, дохід – майже на 84%. Упродовж 2022-го виторг компанії зріс на 13,6% – до 23,7 млрд грн, свідчать дані YouControl.

Rozetka торік отримала 18,4 млрд грн виторгу, втративши 13% від показників 2021 року. Прибуток у 2022-му складав 119 млн грн. 

Rozetka дійсно вже стала альтернативою «Новій пошті», констатує засновник однієї з логістичних компаній, який погодився спілкуватися на умовах анонімності. Але про конкуренцію з поштовим гігантом говорити зарано, продовжує він. Для цього ритейлеру треба вивести доставку в окремий бізнес і значно наростити мережу відділень. «Без цього Rozetka залишатиметься конкурентом тільки для інших інтернет-магазинів», – пояснює він. 

Якщо Rozetka матиме успіх, то наступним кроком буде експансія в ЄС за прикладом «Нової пошти», прогнозує Олег Каленський, партнер Supply Chain Advisors. «Тоді й побачимо, за якою бізнес-моделлю у Європу зайти легше – коли ти логістичний оператор чи онлайн-маркетплейс із логістикою на додачу, типу Amazon», – каже Каленський.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні