Напрочуд схожі ідеї. Скандальний Адам Нойман виринув після скандалу з WeWork, але ризикує наразитися на новий скандал. Розслідування Forbes /Jamel Toppin for Forbes
Категорія
Інновації
Дата

Напрочуд схожі ідеї. Скандальний Адам Нойман виринув після скандалу з WeWork, але ризикує наразитися на новий скандал. Розслідування Forbes

Jamel Toppin for Forbes

У 2020-му фемілі-офіс Адама Ноймана став провідним інвестором компанії Alfred, яка пропонує технології для зручності орендарів житла. Та не минуло й двох років, як він вирішив започаткувати компанію, яка має такий самий напрям діяльності, що й Alfred.

Коли нещодавно співробітники стартапу з нерухомості Alfred прийшли на роботу, вони з подивом дізналися, що їхній найбільший інвестор, колишній гендиректор коворкінкового стартапу WeWork, заснував компанію-конкурента. І зібрав для неї $350 млн інвестицій.

Венчурний капіталіст Марк Андріссен написав у блозі, в якому оголосив про інвестиції в новий стартап, що Flow прагне збудувати «життя майбутнього». Цікаво те, що «Ласкаво просимо в життя майбутнього» – це гасло Alfred.

Нойман вклав у нью-йоркський стартап Alfred $20 млн на початку пандемії, а потім здійснив додаткові інвестиції у 2022-му. Через свій фемілі-офіс 166 2nd Financial Services два представники Ноймана засідали в раді Alfred від жовтня 2020-го до травня 2022-го.

Інтервʼю з вісьмома джерелами, які знають про операції Alfred і Ноймана, показують, що тут не йдеться про звичайні відносини стартапу з інвестором. Нойман відсторонився від Alfred після того, як зникли шляхи до отримання повного контролю над компанією з його портфелю, а потім він заснував стартап, який конкурує з продуктом «непідконтрольного». 

Це не така вже дивина для Кремнієвої долини, коли інвестор, незадоволений напрямом руху компанії, в яку він вклав гроші, вирішує, що сам може втілити схожу ідею краще. Але тут все трохи інакше, адже Нойман заклав підвалини для конкурента Alfred ще до того, як почав виходити зі «старого» стартапу. За оцінкою Forbes, Нойману досі належить понад 10% Alfred.

«Мене непокоїть те, що він здобув перевагу нечесним шляхом, – сказав один колишній співробітник Alfred. – Він поведеться як доросла людина? Буде справді жахливо, якщо йому вдасться знищити Alfred».

Alfred заснували Марсела Сапоне і Джессіка Бек, які були одногрупницями у Гарвардській бізнес-школі й консультантками в McKinsey. Спочатку стартап пропонував міленіалам застосунок-консьєрж, який давав змогу мешканцям будинків резервувати послуги для квартири, як-то прання чи закупи продуктів. Потім він також почав працювати із домовласниками розкішних багатоквартирних будинків, пропонуючи ті самі послуги як зручності для орендарів/власників квартир. 

Мене непокоїть те, що він здобув перевагу нечесним шляхом.

колишній співробітник Alfred

Нойман володів кількома багатоквартирними будинками в Коннектикуті, і в цих будинках провели експеримент із застосуванням розробки Alfred. Саме тоді і стала очевидною реально вигідна нагода: використовувати програмне забезпечення для управління будинками – це значно прибутковіша справа, ніж те, що пропонує Alfred. Звіти показують, що Нойман добре заробив на продажу тих будинків.

Alfred почав змінювати свій напрям, і в березні 2022-го залучив $125 млн, щоб купити фірму з управління будинками. Та щоб Alfred міг зібрати цю суму, Нойман відмовився від своєї початкової інвестиції, яка давала йому можливість у майбутньому стати власником більшої частини компанії. Коли ідея про контроль над Alfred залишилася в минулому, він почав віддалятися від компанії, а два його члени ради у стартапі вийшли з неї лише за кілька місяців після укладення угоди.

За словами двох джерел, ці члени ради сказали, що пішли, бо скоро працюватимуть у проєкті, який потенційно може стати конкурентом Alfred. Forbes зберігає анонімність деяких джерел цієї історії, адже вони не мають повноважень публічно говорити про справи Alfred чи Ноймана.

Девід Ґолдін, представник Ноймана і 166 2nd Financial Services, заперечив майбутню конкуренцію між Flow та Alfred. А два члени ради, за його словами, пішли з Alfred, лише щоб уникнути навіть натяку з боку загалу на конфлікт інтересів. Він відмовився коментувати будь-які особисті проблеми між Alfred і Нойманом.

До часткового виходу з Alfred Нойман почав вести справи з одним із конкурентів стартапу. Згідно з джерелом, у 2021-му засновник невеликого стартапу Carson Living, який надавав схожі з Alfred послуги, консультувався з керівництвом Alfred від імені Ноймана.

Потім Нойман тихенько купив Carson, який, як свідчать документи, має звʼязки з новою компанією Ноймана. Один із колишніх інвесторів Carson каже, що засновник Carson тепер працює над продуктами Flow. Про купівлю Carson раніше не повідомлялося.

Getty Images

Марсела Сапоне, гендиректорка і співзасновниця Alfred. Фото Getty Images

Ґолдін каже, що різна нерухомість, яка належить Нойману і яку він здає в оренду, тепер є частиною Flow. Про продукт і бізнес-модель Flow ще не повідомляли. Проте The New York Times написала, що стартап хоче пропонувати орендарям послуги на зразок консьєржа, а нерухомість Ноймана і сторонні домовласники отримуватимуть послуги з управління.

Зважаючи на те, що Alfred пропонує ПЗ для орендарів і домовласників, а також володіє фірмою з управління будинками, ці два стартапи мають напрочуд схожі плани.

Forbes надіслав розгорнутий перелік запитань у Alfred, а отримав лише коротку заяву від віцепрезидентки з комунікацій і маркетингу Брітти Малдерріг. У ній вона описала місію та функцію компанії, а також зазначила, що стартап нині управляє 20 000 багатоквартирних будинків, а його застосунком користуються понад 300 000 американців.

Інвестор Flow Andreessen Horowitz та інвестори Alfred, серед яких NEA, Spark Capital і SV Angel, відмовилися давати коментарі для цієї історії.

«Ми підтримуємо Марселу, Джесс і команду Alfred від нашої першої інвестиції два роки тому, – сказав Ґолдін, представник Ноймана. – Ми раді бачити, що Alfred продовжує рости, і з нетерпінням чекаємо на можливість співпрацювати з компанією в майбутньому».

Обставини, за яких Нойман заснував Flow, викликають запитання про конфлікт інтересів, хоч саме цього й хотіли уникнути ті двоє колишніх членів ради Alfred.

Якщо Flow збирався «відкрито створити ПЗ як у Alfred і зробити його частиною своєї бізнес-моделі, то Alfred має бути незадоволений, як і інші інвестори Alfred», – сказав венчурний капіталіст і викладач Шон Фут. «Це має поганий вигляд», – додав він.

Особливо вигідні умови

Стартап Alfred, який назвали на честь дворецького Брюса Вейна, запустили в Бостоні у 2014-му. Засновниці Сапоне і Бек залучили $60 млн за пʼять років, щоб створити сервіс віртуального консьєржа, завдяки якому заклопотані містяни можуть перекласти на інших свої хатні справи.

У 2020-му співзасновниці й перші інвестори, серед яких венчурні фірми Spark Capital та NEA і забудовники Divco West і Invesco, охоче прийняли нового провідного інвестора Alfred – Ноймана. Того жовтня фемілі-офіс інвестора вклав у Alfred $20 млн у межах раунду інвестицій Серії С, під час якого залучили $42 млн.

План Alfred, до якого тепер входив сервіс віртуального консьєржа для розкішних багатоквартирних будинків, знайшов відгук у колишньому гендиректорі WeWork, якого витурили звідти після невдалого виходу на біржу у 2019-му. 

«Адам був вражений тим, чого вдалося досягти засновницям Alfred за шість років, протягом яких вони працювали над трансформацією життя у квартирах», – сказав тоді представник Ноймана CNN Business.

Згідно з домовленістю про інвестицію, Нойман отримав два місця в раді Alfred, які, за словами двох джерел, він передав Ді Джею Мочу та Ілану Стерну, менеджерам у його фемілі-офісі. Арік Бензіно, колишній президент WeWork, отримав теж посаду президента в Alfred.

Команда Alfred допомогла Нойману й оператору кондомініумів Greystar в експерименті: вони мали підняти на новий рівень обслуговування трьох житлових будинків, якими володіли Нойман та інші інвестори в Норволку, Коннектикут.

Ґолдін й Invictus Real Estate Partners (нею частково володіє Нойман) применшили роль Alfred у проєкті. Вони заявили, що Greystar управляв тими трьома будинками, а Alfred надав незначні послуги віртуального консьєржа, такі як прибирання у квартирах і вигулювання собак. Invictus поговорила з Forbes на прохання Ґолдіна.

Ми стерли межі між Alfred і управлінням нерухомістю.

Боб Фейт, гендиректор Greystar

Проте нинішні й колишні співробітники Alfred заперечують такі твердження. Як і гендиректор Greystar Боб Фейт, який сказав Forbes, що межі між його компанією і Alfred були розмиті в межах експерименту і що вони разом управляли будинками. Greystar і Фейт – акціонери Alfred, і вони у 2019-му повідомляли про стратегічне партнерство.

«Ми стерли межі між Alfred, управлінням нерухомістю і, по суті, правом власності, бо [Адам] сказав нам зруйнувати стандарти й зібрати їх по-новому», – сказав Фейт.

Самі лише інвестиції в нерухомість були прибутковим бізнесом для 166 2nd Financial Services, фемілі-офісу Ноймана. Згідно з публічними документами, Нойман і його співінвестори продали ті три будинки в Коннектикуті за $293 млн.

Це на $67 млн більше, ніж вони за них заплатили лише за 16 місяців до продажу – Нойман купив їх у січні 2021-го. Ґолдін заперечив, що Нойман заробив на цій угоді.

Проте експеримент показав усім, хто брав у ньому участь, що на послугах, які надавав Alfred, багато не заробиш. Натомість справжні гроші дає робота Greystar, тобто використання ПЗ для управління будинками, наприклад, для схвалення запитів мешканців на ремонт у квартирі чи будинку.

Щоб робити це напряму, Alfred – або його конкуренту – треба буде працювати безпосередньо з домовласниками і стати багатостороннім рішенням для управління будинками, а не просто пропонувати цікаву технологію.

Перехід до управління будинками

Після експерименту в Коннектикуті Alfred почав шукати нових інвесторів у грудні 2021-го, щоб частково профінансувати купівлю компанії з управління будинками RKW Residential (Північна Кароліна). На південному сході США RKW вже обслуговувала 30 000 будинків, тому Alfred могла допомогти почати перехід до нового напряму в бізнесі. Але ціна питання була $35 млн.

Та була ще одна проблема: коли Нойман уперше інвестував у Alfred у 2020-му, засновниці стартапу погодилися на незвично вигідні умови для засновника WeWork.

За умовою угоди, якщо Alfred досягне певних показників у роботі, у Ноймана буде можливість додатково купити зі знижкою стільки акцій, скільки треба, щоб зібрати 51-відсоткову частку стартапу.

Але такі умови, за свідченнями трьох джерел, робили Alfred непривабливим для потенційних нових інвесторів. Коли Alfred пішов знову залучати інвестиції, то попросив офіс Ноймана відмовитися від тієї умови, а це ускладнило весь процес залучення, розповіли джерела.

Та зрештою Нойман і 166 2nd відмовилися від тих умов, а Alfred зібрав $125 млн від Rialto Capital, своїх попередніх інвесторів та інших. Вже у березні компанія змогла купити RKW.

Тепер Alfred став не лише стартапом, який пропонує зручні технології для орендарів і домовласників, а й управителем будинків. Після придбання нової компанії Alfred здійснив принаймні один раунд скорочень. У стартапі відмовилися коментувати скорочення.

Далі у травні Моч і Стерн вийшли з ради Alfred через побоювання конфлікту інтересів.

«Життя майбутнього»

Поки команда Ноймана відходила від справ з Alfred, його партнери почали реєструвати різних юридичних осіб для роботи у Флориді. Багато з них використовували слова «Flow», назва компанії Ноймана, або «FOL» – абревіатура від «future of living», тобто «життя майбутнього», те саме вже згадуване гасло.

У багатьох документах про реєстрацію цих юридичних осіб у Флориді контактною особою зазначено Марі Стеллу Темпло, колишню генеральну радницю WeWork. В усіх них також одна юридична адреса в місті Бей-Гарбор-Айлендс, що на північ від Маямі-Біч.

Одна з компанії називається Flow Carson, яка, вочевидь, повʼязана з Carson Living, конкурентом Alfred, якого Нойман купив у 2021-му. Інвестор Carson Джеррі Кастенбаум підтвердив купівлю, але не сказав, коли вона відбулася. Втім, у профілі в LinkedIn його робота як «Інвестор/Член ради» Carson закінчилася в липні 2021-го.

Є також документи на реєстрацію Flow Carson не лише у Флориді, а й у Делавері; вони датовані серпнем 2021-го.

Ще одна з низки цих нових компанії називається FOL Management LLC. Перш ніж вона була зареєстрована для діяльності у Флориді в липні 2022-го, її зареєстрували в Делавері у вересні 2021-го, тобто за багато місяців до того, як Нойман відмовився від тих вигідних умов у Alfred.

На сайтах із пошуку роботи FOL Management писала про себе як про компанію, яка «прагне переосмислити екосистему житлових будинків» і «змінити досвід орендарів від взаємодії з домовласниками» за допомогою «нових технологій». Таке оголошення з описом «амбітного бачення життя майбутнього» вже прибрали.

Нойман не несе більше фідуціарних обовʼязків перед Alfred після виходу з ради компанії.

У своєму пості про інвестиції у Flow Марк Андріссен описав компанію Ноймана схожими словами, назвавши її «прямим ударом» по поточних проблемах із житловими будівлями, з якими стикаються орендарі.

Ґолдін відмовився пояснити, як Flow і різні FOL-компанії працюють разом. Вочевидь, що Flow не повʼязана з Flowcarbon, ще одним новим проєктом Ноймана, який обіцяє переосмислити торгівлю вуглецевими кредитами за допомогою криптовалюти Goddess Nature Tokens.

Бензіно, президент Alfred і колишній заступник Ноймана, нещодавно підписав угоду про розірвання відносин з Alfred і тихенько покинув компанію, повідомили два джерела. (Бензіно не відповів на прохання про коментар.)

На час публікації статті Нойман досі залишається головним інвестором Alfred, і це навряд зміниться найближчим часом. За словами викладача в Університеті Джорджтауну Еріка Костера, Нойман не несе більше фідуціарних обовʼязків перед Alfred після виходу з ради компанії. Ґолдін відмовився коментувати плани Ноймана на його частку в компанії.

Ймовірно, в Alfred уже почали помічати наслідки впливу Ноймана. Репортер Forbes поговорив із мешканцями одного з тих будинків у Коннектикуті, де проходив експеримент з Alfred і Greystar. Один із мешканців сказав, що домовласник пропонує їм застосунок від Carson, того самого конкурента, якого купив Нойман. Тих трьох будинків у Коннектикуті вже немає на сайті Alfred.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні