Альона Шевцова /надано пресслужбою
Категорія
Компанії
Дата

Небезпечний талант. Альона Шевцова побудувала на банківському ринку ефективну кеш-машину і втратила майже все. Історія зльоту та падіння Айбокс Банку, яким зайнялися СБУ та БЕБ

8 хв читання

Альона Шевцова Фото надано пресслужбою

18 липня на сайтах СБУ та БЕБ зʼявились повідомлення про схему столичного банку, який підозрюють у «відмиванні» 5 млрд грн для онлайн-казино. Топменеджменту та співласниці банку повідомили підозру, написало в релізі БЕБ. Йдеться про Айбокс Банк, повідомили Forbes два співрозмовники: у правоохоронних органах та у одній з держструктур. Співрозмовники попросили не вказувати їхніх прізвищ та назв установ, які вони представляють, через відсутність повноважень давати офіційні коментарі з цього приводу. Пресслужба банку заявила, що їхнім посадовцям підозри не вручали.

Раніше Forbes розповідав велику історію про те, як Альона Шевцова, 35, у минулому – Дегрік, вивела Айбокс Банк у топ-10 прибуткових українських фінустанов у 2022-му. Чому це не зовсім історія бізнес успіху — читайте в фічері Forbes

7 березня НБУ відкликав ліцензію Айбокс Банку за численні порушення правил фінансового моніторингу. Цьому передувало розслідування СБУ та Бюро економічної безпеки про те, що банк міг отримувати понад 2,5 млрд грн тіньового прибутку на рік від співпраці з гральним бізнесом.

Шевцова відмовилася давати коментарі Forbes для цієї статті, аргументуючи тим, що це може нашкодити судовим процесам. Разом з партнерами по «Айбоксу» вони заперечують звинувачення регулятора та правоохоронців і готують позови проти держави.

Учасники фінансового ринку, які знають Шевцову, описують її як надамбітну підприємицю, що добре знається на транзакційному бізнесі. Справа «Айбоксу» далека від завершення. Forbes поговорив з людьми, близькими до підприємиці та її бізнесу, працівниками Національного банку і правоохоронних органів, фінансистами. Через чутливість теми жоден з більш як 10 співрозмовників не захотів, щоби його ім’я згадувалось у цьому матеріалі.

Як Шевцова пройшла шлях від трейдерки, що торгувала українськими акціями, до фінансистки, яка контролювала значну частину платіжного ринку країни?

Чотири Leo

Альона Дегрік (змінила прізвище в середині 2010-х) народилася в Одесі в сім’ї педагога та військового. 20-річна Дегрік починала кар’єру в інвесткомпанії Concorde Capital Ігоря Мазепи у 2007-му. Мазепа згадує ті часи як золоті, «мільйонні угоди укладалися прямо у ресторанах». Дотичність до великих грошей та бізнес-контакти могли сформувати Дегрік як амбітну бізнес-леді, вважає співрозмовник із Concorde Capital.

У 2008-му Дегрік перейшла в проєкт Phoenix Capital вихідця з Concorde Олександра Омельчука, але її трейдерська кар’єра закінчилася за кілька місяців після початку світової фінансової кризи. Незабаром Дегрік заснувала свою першу компанію – юрфірму LeoPartners. Приставка Leo – відсилка до імені первістка Дегрік, якого звуть Лев. Зараз у неї четверо дітей.

У 2010-му підприємиця створила фінкомпанію LeoGaming. Дещо пізніше – платіжну систему LeoGaming Pay. Наглядову раду цієї компанії очолювали експрезидент Віктор Ющенко та колишній СЕО Укрексімбанку Віктор Капустін. Останній є акціонером Leo (9%). Співвласниками компанії є партнери «Альта-Капітал» Вадим Гордієвський та Юрій Каплун. У них 11,5% та 20,5% відповідно.

LeoGaming спеціалізувався на обслуговуванні платежів у відеоіграх. Привабила відсутність конкурентів, розповідає один з менеджерів компанії.

Одним з найбільших клієнтів стала білоруська студія Wargaming, відома грою World of Tanks. LeoGaming також отримала угоди на проведення платежів і для інших популярних ігор: Dota 2, League of Legends, Valorant. У 2015-му в інтерв’ю AIN Дегрік оцінювала український ринок внутрішньоігрових платежів у $30–40 млн на рік, а потенційну авдиторію – у 4 млн гравців.

У 2021-му компанія створила кіберспортивну команду LeoGaming. Після ліквідації Айбокс Банку та відкликання ліцензії у платіжної системи Leo команда оголосила, що змінює назву на L&G.

Співвласниця Айбокс Банку Альона Шевцова

Співвласниця Айбокс Банку Альона Шевцова

Зі швидкістю «Конкорду»

Особлива гордість Дегрік, за словами близького до неї фінансиста, – у 2018-му вона особисто вела перемовини з власником Viber Rakuten про запуск платежів для ViberOut на базі LeoGaming.

У цей час вона вже змінила прізвище, одружившись з топпосадовцем Нацполіції Євгеном Шевцовим. Шевцов брав участь у конкурсі на керуючі посади Держбюро розслідувань. Антикорупційні активісти, які оцінювали доброчесність кандидатів, мали питання до походження статків Шевцова. Згідно з його декларацією, цим родина Шевцових завдячує бізнесу дружини.

Важлива зміна відбулася й у бізнесі Шевцової: на початку 2018-го вона вийшла зі складу акціонерів LeoGaming. Офіційно власниками компанії стали її топменеджери. Це збіглось у часі з кримінальним провадженням проти букмекерської компанії Parimatch, де також фігурувала LeoGaming. За версією слідства, компанія була задіяна у схемі легалізації доходів, отриманих від азартних ігор, які у той час були заборонені в Україні. Справа до суду не дійшла, її було закрито у жовтні 2018-го.

Шевцова вибудовувала імідж прогресивної підприємиці. В українських медіа можна знайти чимало її експертних інтерв’ю та статей. «Айбокс» та Leo були спонсорами дотичних до фінансів та бізнесу івентів. Фінансистка та її чоловік мають кілька судових процесів з медіа, які публікували матеріали про можливий зв’язок родини з гральним бізнесом чи компаніями з РФ. Видання Mind.ua, де був опублікований один з перших таких матеріалів, виграло Верховний суд.

Бізнес-модель Шевцової стояла на трьох китах: власній платіжній системі, мережі платіжних терміналів та банку. Платіжні термінали дозволяли охопити величезну авдиторію: зокрема, населення невеликих міст і сіл з неофіційними прибутками. Перерахування коштів у платіжній системі забезпечував банк. Через нього кошти розподілялись на різні рахунки.

Це була величезна машина з трансформації готівки у безготівку. До 2019-го розрахунковими банками платіжної системи Leo були Укргазбанк, «Конкорд» і «Альянс». З останнім Шевцова припинила партнерство через конкуренцію з його платіжною системою «Глобалмані». 

Ключовим було обслуговування у Конкорд Банку, що теж спеціалізується на транзакційному бізнесі. Основні акціонери банку – Юлія та Олена Сосєдки. Співпраця Шевцової з «Конкордом» тривала кілька років і завершилась конфліктом. Шевцовій не сподобалось, що банк Сосєдок намагається копіювати бізнес-модель LeoGaming, розповіли два співрозмовники, дотичні до фінансисток. Банкір, близький до «Конкорду», заперечує розбіжності.

Айбокс Банк з’явився у біографії фінансистки у 2019-му. Для масштабування бізнесу Шевцовій був потрібен власний розрахунковий банк. Вона опинилася в «Айбоксі» завдяки давньому партнеру LeoGaming Євгену Березовському, власнику мережі терміналів iBox.

З початку 2010-х LeoGaming співпрацювала з iBox, через яку гравці могли поповнювати ігрові рахунки. У Березовського була частка у 6% в Айбокс Банку, які Шевцова, ймовірно, викупила у березні 2020-го. Бізнесмен продав акції, щоб погасити борг у $265 000 підприємцю Михайлу Спектору, писало профільне видання FinClub.

Показники Айбокс Банку на момент відкликання ліцензії 7 березня 2023 року, грн

Показники Айбокс Банку на момент відкликання ліцензії 7 березня 2023 року, грн

Березовський став партнером багаторічних власників тоді ще Агрокомбанку київського забудовника Володимира Дробота та його брата Анатолія у 2015-му. Айбокс Банк працював не тільки з термінальною мережею iBox, серед його клієнтів – EasyPay з 18 000 терміналів та City24 з 10 000 пристроїв.

Але найкращі умови були у терміналів iBox, через які банк обробляв величезні обсяги платежів. Айбокс Банк мав понад 2000 договорів з постачальниками послуг. Лише клієнти monobank щомісяця без комісії поповнювали картки через ці термінали на 12–15 млрд грн, розповідав співзасновник monobank Олег Гороховський

Більшість партнерів iBox мали прямі договори з нульовою комісією для клієнта. Це не означає, що мережа не заробляє. Банки та фінкомпанії в середньому платять 1% комісії власникам терміналів за безкомісійне поповнення карток чи оплату сервісів, розповів засновник EasyPay Олексій Авраменко. Тобто лише комісійні від monobank могли приносити 120–150 млн грн на місяць.

На початок березня 2022-го Шевцова збільшила частку в «Айбоксі» до 24,98%. На той момент вона вже очолювала наглядову раду банку. Те, що саме Шевцова керувала банком і була там ключовою людиною, Forbes розповіли три співрозмовники у держструктурах і серед фінансистів. «Вона знається на своїй справі, було цікаво спілкуватися», – каже один з колишніх посадовців Нацбанку.

НБУ довго не погоджував збільшення частки Шевцової через сумніви у прозорості походження коштів. «Нас запевняли, що LeoGaming генерує неймовірні доходи, але це викликало серйозні запитання», – каже на правах анонімності один зі співробітників регулятора того часу.

Небезпечний талант. Альона Шевцова побудувала на банківському ринку ефективну кеш-машину і втратила майже все. Історія зльоту та падіння Айбокс Банку, яким зайнялися СБУ та БЕБ /Фото 1

Найкращий найгірший рік 

Айбокс Банк платив вищі зарплати, ніж у середньому на ринку, розповіли два фінансисти. «Альона хотіла, щоб банк «літав», – каже один зі співрозмовників. – Вона планувала довести капітал до $50 млн та привести в Україну міжнародний гральний бізнес». За підсумками 2022-го банк отримав 598 млн грн чистого прибутку, це сьомий показник у системі. Бізнес-успіхи супроводжувалися постійними претензіями від регулятора.

«Айбокс», «Конкорд», Оксі Банк, КІБ та державний Укргазбанк – фігуранти розслідування БЕБ та СБУ стосовно міскодингу. Це система маніпуляції платежами, що дозволяє приховувати продавцю галузь, у якій він працює, щоб занизити реальні обороти свого бізнесу. Співрозмовники Forbes у правоохоронних органах, НБУ, серед нардепів та учасників ринку називають «Айбокс» і «Конкорд» головними конкурентами на цьому ринку.

За останні два роки «Айбокс» отримав низку штрафів від НБУ, 28 штрафів від VISA, двічі йому зупиняли окремі операції. Фінкомпанію Leo Шевцової НБУ оштрафував на 73,5 млн грн.

Питання до операцій, які обслуговувала інфраструктура Дегрік-Шевцової, виникали у Нацбанку ще у 2015-му. «Були підозри, що платежі начебто за «танки» (гра World of Tanks. – Forbes) приховують інше», – каже топменеджер НБУ, що працював у регуляторі у ті часи. Співрозмовник із керівництва «Айбоксу» категорично заперечує звинувачення правоохоронців та НБУ. Високу прибутковість Шевцова пояснювала тим, що на відміну від інших установ банку не потрібно збільшувати резерви під проблемну заборгованість через невеликий кредитний портфель. 

Фінал 

На початку жовтня 2022-го змінилось керівництво Нацбанку. Тодішній голова Кирило Шевченко несподівано подав у відставку, новим керівником став Андрій Пишний, ексочільник Ощадбанку. У цей час Україна починала перемовини з Міжнародним валютним фондом щодо майбутньої програми фінансування на $15 млрд.

Співрозмовник Forbes з керівного складу НБУ говорив, що представники МВФ вказували на величезний обсяг непрозорих транзакцій, які проходили через «Айбокс», і запитували: «Коли ви приберете цю схему?». Інший співрозмовник з керівництва Нацбанку зазначив, що з листопада 2022-го через «Айбокс» почали проходити аномально великі обороти коштів.

На запити фінмоніторингу НБУ банк відповідав жорстко. «Звинувачували у перевищенні повноважень та лякали судовою відповідальністю. Це була зухвала поведінка», – каже співрозмовник. У цьому ж місяці НБУ розпочав безвиїзну перевірку «Айбоксу», яка тривала майже три місяці. Паралельно слідчі дії проводили СБУ та БЕБ, які розслідували схему ухилення від сплати податків щодо низки компаній ігорного бізнесу.

Які компанії контролюються (повністю чи частково) Шевцовою

Які компанії контролюються (повністю чи частково) Шевцовою

На початку лютого депутат фракції «Голос» Ярослав Железняк почав публікувати дані розслідування Тимчасової слідчої комісії, згідно з якими гральна індустрія використовувала схеми міскодингу для приховування масштабів діяльності. Були названі дев’ять банків, які брали у цьому участь. Серед них – фінустанова Шевцової. Попри розголос члени ТСК отримували анонімні повідомлення про те, що «Айбокс», на відміну від інших банків, продовжує обслуговувати нелегальні транзакції грального бізнесу, розповідає Железняк.

27 лютого Шевцова написала заяву, що з 9 березня вона складає повноваження голови наглядової ради Айбокс Банку. Не встигла. 7 березня НБУ відкликав у банку ліцензію та ліквідував фінустанову. За кілька днів до втрати ліцензії «Айбокс» віддав два великих депозити фізособам: 175 млн грн забрала Шевцова, ще 125 млн грн – Ігор Коломойський, розповіли на правах анонімності два співрозмовники у фінансових держструктурах.

Вони не надали документальних підтверджень своїх слів. Три співрозмовники серед посадовців НБУ та учасників ринку зазначили, що не мають підстав вважати Коломойського бенефіціаром банку. Бізнесмен не відповів на запит Forbes.

10 березня по бізнесу Шевцової було нанесено ще один удар. РНБО включило у санкційний перелік її українську фінкомпанію LEO, кіпрську «ЛеоПартнерс» і британську Electronic Payment Solutions Ltd.

Навіщо застосовувати механізм санкцій до компаній громадянки України? Причина в тому, за твердженням співрозмовника у СБУ, що компанії Шевцової обробляли великі обсяги операцій з платіжними картками з Росії. Він не надав документальних підтверджень цьому.

Попри втрату банківської ліцензії та закриття бізнесу рішенням РНБО, Шевцова не опускає рук. Готується до судових позовів проти України у Європейському суді з прав людини й проти НБУ в українських судах, розповідає співрозмовник з оточення фінансистки. «Думає про нову велику компанію, але тепер, мабуть, уже не в Україні», – каже він.

У правоохоронців інше бачення майбутнього бізнес-леді. СБУ розслідує діяльність декількох посадовців «Айбоксу» і власне Шевцової, каже співрозмовник Forbes у правоохоронних органах. Ідеться одразу про три статті: ухилення від сплати податків, організація нелегального грального бізнесу та легалізація коштів. Сума претензій – понад 10 млрд грн. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні