Юлія Марушевська, Дарія Зарівна, Поліна Лисенко, Наталія Микольска /Антон Забєльський для Forbes Ukraine
Категорія
Життя
Дата

Лідерки НАБУ, Офісу президента та Міноборони. Жінки у владі формують державну політику та борються зі стереотипами. У чому рецепт їхньої ефективності

5 хв читання

Юлія Марушевська, Дарія Зарівна, Поліна Лисенко і Наталія Микольска розповіли про свій досвід змінотворення на форумі «Вільна» від Forbes Ukraine. Фото Антон Забєльський для Forbes Ukraine

Нове покоління лідерок хоче зробити державу ефективною та інклюзивною. Як вони трансформують бюрократію та правила ухвалення рішень? Старший партнер Korn Ferry Роман Бондар на форумі «Вільна» від Forbes Ukraine модерував дискусію з топменеджерками Офісу президента, НАБУ, Diia.City та Міноборони. Ключове з бесіди

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

Юлія Марушевська, керівниця Офісу з підтримки змін в системі Міноборони

Реформувати оборонну сферу – найскладніше, що мені доводилося робити. Водночас це місце, де є можливість зробити найбільший вплив. Разом із Арсеном Жумаділовим ми побудували закупівельне агентство ДОТ [Державний оператор тилу]. Що ми зрозуміли, долаючи попередню систему закупівель? Завжди будуть носії сакральних бюрократичних знань, які наполягатимуть, що зміни неможливі і не потрібні. Але треба робити по-своєму.

Запуск агентства ДОТ зайняв 10 місяців підготовки та адвокації. Нормативна частина – це 10% роботи. Інші 90% – переконати основних стейкхолдерів, що зміна потрібна і важлива, і що вона лежить в ядрі нашого оборонного сектора. Ми повинні економити бюджетні кошти, але водночас військо повинно отримувати найкращі продукти.

Допомогла побудова коаліцій – обʼєднання з громадянським суспільством, бізнесом, міжнародними партнерами. Також важливо мати лідера, який поведе реформу. Нам пощастило переконати Арсена Жумаділова, що його знання і навички як закупівельника саме тут і зараз потрібні нашим Збройним силам.

Юлія Марушевська /Forbes Україна

Запуск агентства ДОТ зайняв 10 місяців підготовки та адвокації, розповіла керівниця Офісу з підтримки змін в системі Міноборони Юлія Марушевська. Фото Forbes Україна

У токсичному середовищі, де існують ейджизм, сексизм та інші форми зневаги, дуже важливо оточувати себе світлими людьми. Це люди, з якими ми маємо єдину мету та віримо одне в одного. Це про культурну відповідність. Навіть найпотужніший професіонал, який не вписується в колектив з етичних міркувань, може стати проблемою.

Щоб залучити потужних лідерів, їм потрібно ставити потужні задачі. В оборонній сфері є задачі неймовірного масштабу. Одна справа, коли ти відповідальний за написання корпоративного звіту, інша – коли від тебе залежить, в яких бронежилетах буде воювати наше військо, з чого воно буде стріляти і чим буде захищена твоя домівка. Людина отримує мотивацію нового рівня.

Також важливо орієнтувати людей на результат. Я завжди даю сфокусовану задачу. Часто вона навіть перевищує початкові навички людини. Але коли разом із задачею співробітник отримує ще й віру нього, і базову підтримку, тоді все летить.

Дарія Зарівна, старша радниця керівника Офісу президента

В американського фантаста Роберта Гайнлайна є оповідання «А ще ми вигулюємо собак». Там ідеться про компанію, що надає будь-які послуги – сфера діяльності обмежена лише правовим полем. Думаю, моя робота схожа на роль операційної директорки такої компанії. Задачі в Офісі президента дуже різнокаліберні, з різних сфер й іноді жодним чином не пов’язані між собою.

Постійно не вистачає або часу, або людей. Якщо управляти часом ми не спроможні, то люди часто можуть зробити більше, якщо мають мотивацію. Для цього потрібно побудувати відповідну корпоративну культуру, в якій люди розуміють задачу і щиро хочуть її виконати. Директивний підхід не працює, якщо треба побудувати систему, стійку до стресових ситуацій.

Дарія Зарівна /Forbes Україна

«Директивний підхід не працює, якщо треба побудувати систему, стійку до стресових ситуацій», – Дарія Зарівна, старша радниця керівника Офісу президента. Фото Forbes Україна

Важливо вміти делегувати. Мікроменеджмент погіршує настрій в колективі. Якщо ти зібрав професійних людей, які підходять тобі за цінностями, то просто дай можливість розумним людям робити свою роботу.

У політиці можна побачити дуже багато огидних речей. Ти бачиш, як люди починають хапатися за посади, як влада стає самоціллю. Але якщо ти щиро віриш у те, що ти робиш, крок за кроком ти починаєш помічати, що є люди, які хочуть зробити щось корисне для держави. Такі люди розглядають владу лише як інструмент для досягнення великих цілей. Коли ви створите коаліцію, то почнете відчувати, що ви є силою, яка може принести зміни.

У перший рік великої війни було дуже багато охочих приєднатися до наших проєктів. Ми не встигали приймати всі вхідні заявки, агенції пропонували свої послуги безоплатно. Зараз потрібно більше працювати над залученням партнерів. Але наша здатність мріяти масштабно і ставити високу планку не змінилася за останні 2,5 роки. Велика ціль дозволяє залучати великих людей.

Поліна Лисенко, заступниця директора НАБУ

У 26 я очолила один із департаментів Генпрокуратури. Коли я прийшла, співробітники були шоковані, що посаду отримала блондинка в сукні. Замість того, щоб обговорювати мої професійні якості, колеги сперечалися, з ким із керівництва я маю стосунки. В НАБУ ми також боремося з сексизмом. Це проблема всієї правоохоронної системи.

На новому місці роботи мені завжди потрібно доводити, що я професіонал і хороший менеджер-управлінець. Що мій вік дозволяє мені виконувати роботу ефективно, що колір волосся не має значення, і що не обов’язково мати з кимось стосунки, щоб бути призначеною. За три-чотири місяці люди починають довіряти. Я називаю це «поставити себе на районі». 

Кумедні випадки досі трапляються. Буває, я спізнююся на нараду, і коли забігаю, вона однаково не починається. Тоді я питаю: може, почнемо? А мені відповідають: «Ми чекаємо на заступника директора НАБУ».

Поліна Лисенко /Forbes Україна

«Рішення, які я ухвалюю в конфліктних ситуаціях, у 90% випадків непопулярні», – Поліна Лисенко, заступниця директора НАБУ Фото Forbes Україна

Рішення, які я ухвалюю в конфліктних ситуаціях, у 90% випадків непопулярні. Коли я працювала в «Укрзалізниці», чоловік називав мене «Поліна мінус 100»: ми ліквідовували неефективну філію. Коли я прийшла в Бюро, ми звільнили близько 20 людей, щоб передати ці посади детективам. У таких ситуаціях негатив неминучий, і треба бути готовою взяти відповідальність на себе.

Стараюся не зважати на те, що про мене думають – доводжу свою спроможність передусім не колегам, а самій собі. По-друге, намагаюся не бути надміру емоційною. Коли в мене починає пульсувати жилка на шиї, я розумію, що слід побути наодинці з собою. На емоціях конфлікт не вирішити, краще зробити крок назад. 

Наталія Микольська, виконавча директорка спілки Diia.City United

У 2015-му я стала другим торговим представником в історії України. Попередня людина на посаді була менеджером іншого стилю. Я багато часу витратила, щоб переконати колег: коли я мотивую колектив, це не про розваги. Для мене важливо, щоб люди розуміли, навіщо ми працюємо і яка наша ціль. Тоді можна очікувати від команди ініціативності.

Спочатку я вважала себе частиною нового уряду технократів, але згодом зрозуміла, що не варто розділяти людей на когорти. Серед тих, хто давно працював у держорганах, виявилася велика кількість фантастичних професіоналів. Зараз я періодичну наймаю цих людей на свої бізнесові та квазібізнесові проєкти.

Наталія Микольська /Forbes Україна

«Якщо хочете займатися проєктами, що вплинуть на майбутнє країни і світу, ідіть на держслужбу», – Наталія Микольська, виконавча директорка спілки Diia.City United Фото Forbes Україна

Якщо хочете займатися проєктами, що вплинуть на майбутнє країни та світу, ідіть на держслужбу. Але ви повинні розуміти, що державна служба – це про певну жертовність. Ваше життя ніколи не буде таким, як раніше. Щонайменше ви ризикуєте отримати довічний фінансовий моніторинг як публічний діяч.

Водночас, якщо ви хочете працювати з державою, для цього є дуже багато вимірів. Громадський сектор, наглядові ради державних компаній, бізнес-спілки, що формують політику і допомагають державі ухвалювати правильні рішення.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні