Американський фондовий ринок знову росте після майже року падіння. Чи варто цим скористатися інвесторам з України /Колаж Анна Наконечна
Категорія
Гроші
Дата

Американський фондовий ринок знову росте після майже року падіння. Чи варто цим скористатися інвесторам з України

Колаж Анна Наконечна

Позитивні новини про сповільнення інфляції у США повернули зростання на місцеві фондові ринки. Українці мають обмежений доступ до інвестицій світового рівня, але він є. Як із цим працювати українським інвесторам?

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Через валютні обмеження, введені НБУ після 24 лютого, українські інвестори майже втратили доступ до світових фондових ринків. Війна почалася в момент справжнього ажіотажу: наприклад, mono ще до запуску окремого застосунку для інвестування у міжнародні цінні папери отримав кілька сотень тисяч заявок від потенційних інвесторів.

Зараз в українців залишається обмежена можливість інвестувати. Вона доступна власникам закордонних рахунків. Суттєве обмеження – поповнювати їх можна лише валютою в рамках ліміту у 100 000 грн на місяць в еквіваленті.

Ситуація у світі тим часом драматично змінюється. Американський фондовий ринок, який безперервно зростав з 2009-го, втратив з початку року понад $36 трлн. Вартість акцій впала в середньому на 25%, облігацій – на 30%. Індекс акцій найбільших компаній S&P 500 за вісім місяців знизився на майже 15%. Зростання демонстрували лише акції компаній енергетичного сектору (+37%) – на тлі подорожчання енергоресурсів.

Як впали головні фондові індекси США

Інфографіка Forbes

Після виходу оптимістичних даних щодо інфляції в США за жовтень (7,7% річних проти 8% у вересні) фондові ринки почали знову зростати. Індекс S&P 500 за тиждень збільшився на 5,9% – максимальне зростання з червня цього року, а NASDAQ Composite продемонстрував 8,1% (найкращий тижневий результат із березня).

Схоже, це не кінець «гірок». Ймовірно, ФРС США продовжить підвищувати ставки в боротьбі з інфляцією. На початку листопада ФРС підвищила ставку на 75 п.п., до 3,75-4% річних – максимума з січня 2008 року. 

Прогноз засновника хедж-фонду Bridgewater Associates Рея Даліо – підвищення ставки до 4,5%. Це, на його думку, призведе до падіння акцій ще на 20%. Goldman Sachs очікує подальшого зниження S&P 500 на 14%. СЕО JPMorgan Chase Джеймі Даймон не виключає падіння ринку акцій США на 20–30% у разі жорсткої рецесії в країні.

Що робити українським інвесторам, які до війни встигли вкластися у світові фондові ринки?

Чи варто шукати «дно» у S&P500, NASDAQ чи акціях Apple

Просте, але досить раціональне антикризове рішення – перечекати, за умови що у вас у портфелі якісні компанії або індексний фонд, прив’язаний, наприклад, до S&P500, каже засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан. Він вважає, що ціни, зрештою, відновляться.

Втім з існуючим портфелем можна працювати. «Навіть існуючі обмеження НБУ дозволяють довгостроковим інвесторам поповнювати свій портфель», – зазначає фінансовий радник iPlan.ua Любомир Остапів.

Одна з опцій для інвесторів, які мають доходи в гривні, – купити валюту за курсом НБУ під розміщення на трьохмісячний депозит і згодом інвестувати ці кошти.

Точно погана ідея – намагатися спіймати «дно», застерігає директор з інвестицій Capital Times Артем Щербина. «Якщо на ринках зараз і відбувається зростання, це виключно спекулятивна історія», – каже він.

За горизонту інвестування більше двох років, можна поступово докуповувати акції надійних та перспективних компаній, додає керуючий локальними активами групи ICU Григорій Овчаренко. Він радить дотримуватися стратегії постійного інвестування невеликих сум в обрані акції протягом тривалого проміжку часу.

Що робити тим, хто інвестував у tech-стартапи?

Інвестиції у технологічні компанії різного штибу – помітний інвесттренд минулого року. Одна з причин – бум роздрібних інвесторів, який незадовго до війни дійшов і до України. 

«Велика кількість широко розрекламованих компаній із «технологіями, що змінять світ», навряд чи виживуть, як це було у 2000-2002 під час кризи «доткомів», прогнозує Компан. – Такі акції краще продати».

Зменшити залежність від ринку можна за рахунок акцій компаній, бізнес-моделі яких є стійкими до проблем з інфляцією та мінливістю попиту, каже засновник Blackshield Capital Максим Корецький. Зокрема, це акції споживчого сектору. Наприклад, глобальний виробник шоколаду Hersheyʼs (+27% за рік), продавець автозапчастин Autozone (+24%) та healthcare-компанія Humana (+22%).

Facebook, Tesla, Amazon та CocaCola за гривню

Сплеск інтересу української аудиторії до інвестицій на фондовому ринку створив окремий інструмент – акції світових компаній, які торгуються за гривню на українських біржах. Станом на кінець 2021-го місцеві торговці завели на український ринок акції близько 100 міжнародних компаній. Серед них найбільш упізнавані бренди, такі як Apple, Google, Facebook, Amazon, Microsoft, CocaCola та Tesla.

Оскільки гривневі ціни таких паперів привʼязані до валюти, девальвація гривні може суттєво додати в дохідності. Наприклад, якщо вартість акцій Pfizer за рік зросла на 8%, а гривня відносно долара девальвувала на 25%, дохід інвестора складе 33% річних.

У серпні НБУ вперше з початку війни дозволив проводити операції з цими активами. Втім ліквідності на цьому сегменті обмаль: бажаючих продати акції, а отже зафіксувати серйозні збитки, наразі майже немає, констатує Овчаренко з ICU.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні