Цьогоріч Щедрий Вівторок – день добрих справ та благодійності – припав на 29 листопада. У всьому світі цей день святкують, жертвуючи на різноманітні ініціативи та допомагаючи у будь-який спосіб. Українці у 2022 році донатили та підтримували одне одного щодня. Forbes підрахував, які фонди та ініціативи зібрали найбільше грошей з 24 лютого до кінця листопада.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
«Світ гостро реагує тільки на великі зрушення. Ми бачимо це по цифрах», – каже кураторка платформи UNITED24 Ярослава Гресь. 29 серпня оголосили контрнаступ – донати зросли в 2,5 раза, наводить вона приклад. Звільнення «азовців» збільшило пожертви у три рази, великий ракетний обстріл 10 жовтня – у сім разів.
Російські атаки збільшують пожертви не тільки на UNITED. У дні масованих обстрілів цивільної інфраструктури благодійники загалом активніше підтримували ЗСУ: лише за жовтень пожертви на United24, «Повернись живим» та Фонд Притули становили 1,5 млрд грн, повідомляє сервіс аналітики даних Опендатабот. Для порівняння, за підрахунками Forbes у червні 20 найбільших фондів зібрали 3,1 млрд грн.
Надія та лють мотивують українців жертвувати більше, а фонди вміють це використовувати. Розіграші призів, аукціони мистецтва та меморабілій, збори, що тригерять емоції – волонтери України мають арсенал творчих прийомів. Результат – десять найбільших фондів та ініціатив зібрали за 9 місяців повномасштабної війни 63 млрд грн на армію та гуманітарні потреби.
Спецрахунки НБУ для військових та гуманітарних потреб
Зібрано 21,5 млрд грн
Нацбанк відкрив мультивалютний рахунок для допомоги армії 24 лютого. Станом на 31 жовтня залишок на ньому становив понад 442 млн грн. Загалом Нацбанк перерахував на потреби оборони вже понад 21,3 млрд грн. З них понад 7,4 млрд надійшло з-за кордону – допомагали жертводавці США, Великої Британії, Німеччини, Швеції, Фінляндії та інших країн.
1 березня Нацбанк відкрив ще один мультивалютний рахунок – для гуманітарної допомоги. Залишок коштів на цьому рахунку 31 жовтня – майже 167 млн грн. Усього Мінсоцполітики, що є розпорядником цих грошей, спрямувало на підтримку українців майже 680 млн грн.
У серпні Нацбанк оголосив про старт акції «Смілива гривня». Збір монет по 10 та 50 копійок та 1, 2, 5 і 10 гривень тривав протягом трьох місяців. «В обігу перебуває понад 14 млрд монет на суму більше 5 млрд грн, – пояснили в банку. –Значна кількість [з них] часто не використовується для готівкових розрахунків та лежить у скарбничках чи кишенях». Учасники акції – зокрема, школярі з тимчасово окупованих території – зібрали майже 5 млн грн.
Благодійна організація World central kitchen
Зібрано 13,8 млрд грн
Благодійники World Central Kitchen були одними з перших, хто зайшов в деокупований Херсон. Її засновник Хосе Андрес відвідав місто та найближчі села уже двічі, а WCK роздала там 400 000 обідів. 21 листопада Андрес отримав від президента орден «За заслуги» II ступеня, а табличку з його ім’ям розмістили на Алеї сміливості у Києві.
Увечері 27 лютого голова кейтерингового напряму холдингу !FEST Юля Стефанюк отримала повідомлення від СЕО World Central Kitchen Нейта Мука із пропозицією співпраці. За добу Мук та Андрес розмовляли зі Стефанюк у львівському ресторані !FESTrepublic.
WCK платять українським ресторанам, щоб вони готували для постраждалих від війни людей, волонтерів та рятувальників. Обов’язок ресторану – впоратися з обсягами вчасно й дотриматися вимог щодо якості страв. У квітні організація вийшла на пік роботи в Україні. У Львові WCK годувала 35 000 людей на день. До травня штат зріс до 50 осіб, не враховуючи 500 співробітників складу та 5000 волонтерів, а кількість ресторанів‑партнерів в Україні та за кордоном – до 500.
Бюджет WCK майже на 70% наповнюється за рахунок пожертв від десятків тисяч американців. Решта – великі компанії та фонди. Найбільші донори організації для українського проєкту – фонд Майкла Блумберга, пожертвування сина Воррена Баффета Говарда та фандрейзингова кампанія гравців Fortnite.
Платформа United24
Зібрано 8,5 млрд грн
Ініціатор United24, Володимир Зеленський, поставив команді мету: створити головну фандрейзингову платформу світу для допомоги Україні. Виконати її та зібрати 8,5 млрд грн допоміг арсенал креативних прийомів.
Найефективніший проєкт в Україні – браслети з останньої партії металу «Азовсталі», вважає керівниця United24 Ярослава Гресь. Першу партію продали за години, додатковий наклад – за два дні. Третій наклад браслетів було зроблено з встановлених в Києві літер «Вірю в ЗСУ». Браслети – головні герої збору «На ловця шахедів», який акумулював 159 млн грн. Волонтери розігрували 1000 браслетів, 100 з яких підписав Валерій Залужний.
Достукатись до іноземців United24 допомагають амбасадори – селебріті, що представляють інтереси United24 та допомагають фандрейзити на різні напрямки. Наприклад, до американського Дня подяки актор Лієв Шрайбер оголосив збір на генератори. Андрій Шевченко – найефективніший посол з точки зору збору грошей – допомагає відновлювати зруйнований стадіон в Ірпені. Також у лавах зіркових амбасадорів проєкту – боксер Олександр Усик, астронавт Скотт Келлі, тенісистка Еліна Світоліна, актор Марк Геміл, співачка Барбара Стрейзанд, креативний директор Balenciaga Демна Гвасалія, гурт Imagine Dragons та історик Тімоті Снайдер.
Фонд «Повернись живим»
Зібрано 5,3 млрд грн
«Ми – одні з найефективніших фандрейзерів в Україні, – каже засновник фонду Тарас Чмут. – Якось так виходить, що ми вміємо збирати гроші». Слова підкріплені цифрами. За сім місяців війни обсяг надходжень до фонду зріс чи не в 600 разів, а дохід фонду з початку війни склав понад 5 млрд грн.
Втім, головний KPI Чмута – не кількість грошей, а ефективність витрат. «У перші дні війни вкладені кошти окупилися в 10 000–20 000 разів», – каже він. «ПЖ» витратили на модернізацію системи ППО декілька мільйонів гривень, а сучасний російський літак коштує $30–50 млн. Один із зенітних ракетних полків має понад 100 підтверджених збитих цілей, каже Чмут.
«Намагаємося знаходити рішення, які дають перевагу на полі бою не одному солдатові, а цілій країні», – додає очільник «ПЖ». На його думку, купівля одного винищувача – радше піар. А от придбавши за ті самі гроші десять систем БПЛА, які наводитимуть HIMARS, можна вплинути на ситуацію на фронті.
SCM, Фонд Ріната Ахметова та ФК «Шахтар»
Допомогли на 3,5 млрд грн
Бізнеси та фонди Ріната Ахметова допомагають українцям із першого дня вторгнення, охопивши вже 15 млн людей. Чим саме? Було передано, наприклад, 600 000 л пального, 1100 дронів, 1300 рацій та евакуйовано 14 700 осіб. Діяльність благодійників охоплює три напрямки: мілітарний, гуманітарний та інфраструктурний.
В рамках проєкту «Сталевий фронт» група Метінвест розпочала випуск бронежилетів, кількість яких разом з закупленими сягнула 150 000. Також ЗСУ було передано більше 23 000 шоломів і інше обладнання.
Універмаг ЦУМ надав 150 одиниць теплого одягу Київській ТрО,·а клуб «Шахтар» разом із платформою United24 запустили програму зі збору коштів для допомоги українцям Pitch In For Ukraine. Укртелеком доєднався до ініціативи «Wi-Fі в укриттях» та встановить інтернет-доступ в укриттях шкіл, які вже користуються послугами компанії.
Окремий фронт для бізнесів Ахметова – енергетичний. Шахтарі ДТЕК видобувають та постачають вугілля для державної генерації – було відвантажено 100 000 т палива, ще 10 000 т планується поставити найближчим часом.
Фонд Сергія Притули
Зібрано 3,2 млрд грн
«Те, що інші робили роками, нам довелося зробити в межах місяця», – каже Сергій Притула. До 24 лютого фонд опікувався людьми з інвалідністю, сиротами, літніми людьми. Рішення перейти на військові рейки команда прийняла за декілька днів до вторгнення. За пів року фонд перетворився на одну з найефективніших волонтерських організацій зі зборами у 3,2 млрд грн.
Фонд відомий «емоційними» зборами – наприклад, «На помсту» приніс 352 млн грн за добу. Команда Притули вміє створювати у жертводавців відчуття залученості. Їхній найбільший та найвідоміший збір «Народні Байрактари» об’єднав навколо однієї мети всю Україну.
Фонд співпрацює із бізнесами. Разом із брендом «Молокія» закупили для ЗСУ 700 турнікетів та продовжують збирати кошти на медичні потреби. Власники закладів Honey та Zavertailo разом із Притулою запустили проєкт «Тобі смачно – рузьким лячно». Підприємці та волонтери ремонтують та повертають на фронт захоплені російські танки. Один із них отримав назву «Кардамонова булочка» на честь популярного десерту в Honey.
Телемарафон ARD
Одноразова акція. Зібрано 2,1 млрд грн
25 лютого телеканал ARD розпочав збір коштів для України. 4 березня вони зібрали €67 млн і ще €3,3 млн під час онлайн-телемарафону з Нацвідбору до «Євробачення». Кошти ARD направив до благодійних організацій Aktion Deutschland Hilft та Bündnis Entwicklung Hilft, які потім спрямували допомогу в Україну. Телемарафон подивилися майже 4,3 млн глядачів. Цю акцію наразі завершено, але результати збору досі найбільші.
Фонд Віктора Пінчука
Зібрано понад 1,8 млрд грн (станом на липень 2022)
У червні скульптура «Мавпа з повітряних куль (пурпурна)» Джеффа Кунса, представлена Віктором та Оленою Пінчуками, була продана на аукціоні Christie’s за $11,5 млн. Ці кошти стануть джерелом фінансування проєкту з реабілітації тяжкопоранених під час війни людей Recovery.
У Recovery чотири напрями.
- Створення мережі реабілітаційних центрів для поранених військових.
- Розробка освітніх програм для спеціалістів центрів.
- Реабілітація у приватних клініках-партнерах.
- Відправлення за кордон військових та цивільних, які потребують складного протезування.
Цей проєкт – лише одна з ініціатив Пінчука за час війни. Його бізнеси та фонд запускають нові проєкти та долучаються до тих, що вже були створені. Результат – понад 1,8 млрд грн станом на липень 2022 року.
Благодійний фонд RAZOM
Зібрано понад 1,7 млрд грн
Razom народився під час Революції Гідності у 2014 році. Його створила українська діаспора Нью-Йорку. Вони надсилали кошти та необхідні речі з-за кордону, щоб підтримати українську громаду, яка виборювала свою свободу.
24 лютого 2022 року Razom зосередилися на проєкті Emergency Response – критично важливій гуманітарній допомозі для України. Зокрема, вони запустили програму Toy Drive, що допомагає дітям українських військових, які загинули чи постраждали під час бойових дій, психологічні консультації для дітей та дорослих, чиє звичне життя зламала війна, та збирають кошти на ліки для ЗСУ разом із аптеками АНЦ.
Благодійний фонд KSE Foundation
Зібрано близько 1,5 млрд грн ($39,6 млн)
Благодійний фонд «Київської школи економіки» докорінно змінив свою роботу у перші дні після вторгнення. До війни фонд займався освітніми проєктами, після 24 лютого став збирати гроші для допомоги ЗСУ і теробороні. Фонд закуповував бронежилети, засоби тактичної медицини, безпілотники тощо. Згодом фокус фонду змістився на більш «гуманітарні» проєкти: один з провідних напрямків зараз – облаштунок бомбосховищ у школах. Найбільші донори фонду — «Метінвест», банк ПУМБ, компанії Ripple та Kernel.
Організація Help Heroes Of Ukraine
Більш ніж 1,59 млрд грн
Очолена Ігорем Терлецьким та Романом Заболотним, організація Help Heroes Of Ukraine була заснована наступного дня після повномасштабного вторгнення. Її мета – підтримувати українців під час війни та після її завершення.
Фонд працює за трьома напрямками: закуповує захисне екіпірування для військових, гуманітарну допомогу та збирає кошти на відновлення інфраструктури. Станом на 1 листопада 2022 року Help Heroes Of Ukraine акумулювали мілітарної допомоги на понад $27 млн. Зокрема, організація надала більш ніж 15 000 солдатам повний набор тактичного озброєння, 3 600 бійцям – повні зимові набори. Гуманітарної допомоги – більш як 1700 тон – було закуплено на понад $13 млн.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.