Банкір Євген Мецгер, який рік тому втратив посаду голови державного Укрексімбанку, після того як прямо під час інтервʼю несподівано напав на журналістів, відтепер відповідатиме за іпотеку і, ймовірно, термомодернізацію в держкомпанії «Укрфінжитло». Як йому вдалося отримати нову посаду після гучного скандалу та які саме мільярдні проєкти він розвиватиме?
Колишній очільник державного Укрексімбанку Євген Мецгер отримав посаду в іншій держкомпанії «Укрфінжитло» за два тижні до розгляду апеляції в своїй справі з нападом на журналістів програми «Схеми» («Радіо Свобода»).
Апеляційне слухання за мотивами скандалу, який коштував Мецгеру кар’єри в «Ексімі», відбудеться 30 листопада, розповів адвокат «Схем» Анатолій Попов. Рік тому під час інтерв’ю про кредит держбанку під купівлю київського ТРЦ Skymall банкір наказав підлеглим відібрати в журналістів камери та видалити запис розмови. У вересні 2022-го суд першої інстанції визнав його винним, покаравши штрафом у 3400 грн.
Хоч Мецгер і добровільно звільнився з «Ексіму» через публічний розголос, уже за кілька місяців йому вдалося повернутися до топкабінетів у держструктурах, ставши позаштатним консультантом міністерки економіки Юлії Свириденко.
Співрозмовники Forbes, дотичні до Кабміну та Офісу президента (ОП), кажуть, що попри скандал з журналістами ексбанкір не втратив репутації «сильного менеджера» в очах ОП, без участі якого зараз не відбувається жодних суттєвих кадрових призначень.
Ще в квітні він міг отримати крісло заступника міністра економіки, однак від цієї ідеї відмовились через імовірний резонанс. Посада на чолі «Укрфінжитла» не настільки значна, але через руки Мецгера, ймовірно, проходитимуть мільярди гривень на держпроєкти, пов’язані з іпотекою та термомодернізацією житла.
Чому займатися цим доручили саме ексбанкіру зі скандальним бекграундом?
Хто такий Мецгер та як він повернувся
Перший шанс отримати нову державну позицію після скандалу в «Ексімі» Мецгер міг із подачі міністерки Свириденко, яка шукала профільного заступника під роботу з банківським сектором для більш активного кредитування, розповідали в квітні два співрозмовники Forbes серед високопосадовців у держструктурах.
Навіщо? У середині березня президент Володимир Зеленський анонсував оновлену версію програми «5–7–9» із кредитами під 0% на період війни. Швидко виявилося, що вона не користується значним успіхом серед банків, у тому числі державних.
На той момент Мецгер уже став постійним учасником нарад та зустрічей на найвищому рівні. Він не отримував зарплату за роботу консультантом Свириденко, йдеться в письмовому коментарі, переданому пресслужбою Мінекономіки.
Натомість охочих займатися надскладними економічними викликами в держсекторі було не надто багато, каже високопосадовець на правах анонімності в Кабміні. Мецгер же після скандалу зі «Схемами» постійно намагався принаймні не випадати з поля зору ОП, стверджує на правах анонімності один з юридичних консультантів Офісу.
«У Мінекономіки вважали його гарним банкіром та менеджером», – каже співрозмовник в уряді. Втім призначення заступником міністра відклали через репутаційні ризики. «Тоді в Кабміні вистачило людей, які зупинили це», – додає інший посадовець близький до одного з ключових міністрів, який також попросив не згадувати його імені в цій статті.
В Укрексімбанку, який за традицією змінює керівників майже синхронно з обранням нового президента України, Мецгер працював із початку 2020-го. Як і Зеленський, банкір є вихідцем із Кривого Рогу, його дружина Юлія входить до наглядової ради іншого державного ПриватБанку, отримавши цю позицію саме за квотою президента. Видання НВ писало, що Юлія Мецгер близько товаришує з актрисою «Квартал 95» Оленою Кравець.
«[Євген] Мецгер сам хотів повернутися в державний сектор, постійно про себе нагадував, у тому числі в перші місяці війни, був на круглих столах в ОП, – каже співрозмовник, дотичний до Офісу. – Зрештою, його простіше було кудись призначити, аніж ні».
Більшість кадрових питань зараз вирішується саме в ОП, призначення Мецгера теж не могло відбутися без санкції Офісу, вважає співрозмовник. Утім фактор репутаційних ризиків, як і раніше, має вагоме значення для ОП, додає він. «Якщо ситуація набуде критичного розголосу, рішення можуть переграти», – каже посадовець.
«єОселя» та термомодернізація. Що таке «Укрфінжитло»
У Мінекономіки заперечують, що керівництво міністерства ініціювало призначення Мецгера в «Укрфінжитло», посилаючись на рішення наглядової ради компанії, йдеться в коментарі пресслужби.
«Укрфінжитло» була заснована наприкінці 2020 року, держава володіє компанією через Мінекономіки. Ключовий продукт цієї структури зараз – програма доступної іпотеки «єОселя» (кредити під 3% на 20 років). Мецгер брав участь у її розробці, підтвердила пресслужба Мінекономіки. «Також він допомагав розробити механізми взаємодії Експортно-кредитного агентства та банків, «5–7–9», теплі кредити та кредити ОСББ», – уточнюється у відповіді пресслужби міністерства.
У письмовому коментарі, наданому після публікації Мецгер підтвердив, що працював над цими проєктами у ранзі консультанта та радника Свириденко «Я маю досвід успішної реалізації державних програм, тому мене запросили як консультанта на громадських засадах до Юлії Свириденко попрацювати над програмою єОселя», — зазначив він.
До війни «Укрфінжитло» розглядалося як ключова організація у «Великій термомодернізації», ймовірно, таку ж роль компанія виконуватиме й надалі, зазначає посадовець близький до одного з топурядовців. «Термомодернізація» була презентована на початку 2022-го. Проєкт мав за мету, зокрема, утеплення багатоквартирних будинків та оцінювався у 300 млрд грн.
На момент публікації Мецгер не надав Forbes коментарів щодо свого призначення та планів на чолі «Укрфінжитла». Після виходу статті він уточнив, що «Укрфінжитло» планує до кінця року видати «сотні кредитів» українцям для купівлі квартир, а також додати опцію подачі заявок у «єОселю» через додаток «Дія».
«Можу запевнити, що це пріоритетна для держави програма, — каже Мецгер. — Є повна підтримка та розуміння від уряду, є бачення, як працювати над залученням, у тому числі, зовнішніх ресурсів для фінансування».
Чи може його роботі в компанії завадити наявність «непогашеної судимості» через скандал із журналістами? Якщо «Укрфінжитло» є фінансовою компанією, до бекграунду нового керівника мали б виникнути питання в НБУ як регулятора цього ринку, йдеться в письмовому коментарі Центру протидії корупції.
Втім прямих вимог саме до держкомпанії (яка дійсно формально вважається учасником фінринку) в цьому сенсі немає, каже на правах анонімності співрозмовник у Нацбанку. До того ж регулятор не встиг визнати репутацію Мецгера небездоганною, оскільки він одразу ж після викриття факту нападу на журналістів звільнився з Укрексімбанку, додає співрозмовник.
Сам Мецгер визнає, що допустив невиправдано «надемоційну реакцію». «Я написав заяву про складення повноважень, щоб мінімізувати репутаційні ризики для банку, визнав свою провину і публічно вибачився перед журналістами, — каже він. — Я заплатив визначений судом штраф, але головною «платою» стала моя репутація, напрацьована роками служби у банківській сфері».
Що далі? Прийшов час перегорнути цю сторінку, вважає Мецгер. «Розумію, що увага до моєї діяльності буде високою. Я готовий до цього і впевнений у своїй професійності та досвіді», — зазначає він.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.