Категорія
Гроші
Дата

Кауфман отримав рахунок. Ощадбанк продає кредит на 339,6 млн грн, у забезпеченні якого – одеський готель «Лондонська». Чи знайдеться покупець?

4 хв читання

Борис Кауфман і готель «Лондонська» /Shutterstock/Колаж Анастасія Решетнік

Бізнесмен Борис Кауфман і його готель «Лондонська» в Одесі Фото Shutterstock/Колаж Анастасія Решетнік

Ощадбанк виставив на торги права вимоги за кредитом «Будівельній компанії «Квадр». Забезпечення за ним – готель «Лондонська», будівлі якого майже 200 років. Торги відбудуться 15 березня. Хто може його купити?

Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.

14 лютого на онлайн-платформі OpenMarket з’явився анонс аукціону з продажу кредиту, який Ощадбанк видав «Будівельній компанії «Квадр». Бенефіціар компанії – громадянка Кіпру Маріна Саввідоу, але серед співзасновників є і ТОВ «Л.А.Р.К.» Бориса Кауфмана, випливає з даних YouControl.

Чи готовий Кауфман, якого останнім часом спіткала низка невдач, розлучитися зі знаковим для міста готелем?

Кредит на «президента»

Чотиризірковий готель в Одесі, яким керує Vertex Hotel Group Кауфмана, був побудований у 1827 році на Приморському бульварі. Він став першим готелем міста. Всередині триповерхової будівлі – спа-центр із басейном і тренажерним залом, ресторан і лобі-бар, два конференц-зали та 70 номерів різних категорій.

Два роки великої війни не минули для нього безслідно. У 2022 році ТОВ «Готель Лондонський», що володіє будівлею готелю, а також сусіднього «будинку Золотарьова», отримало виторг майже 5 млн грн, у 2021 – 27,4 млн грн, за даними YouControl. Чистий збиток підприємства у 2022-му – майже 32,8 млн грн.

Крім «Лондонська», у складі Vertex також готель «Брістоль» в Одесі, а в недалекому минулому – «Президент Готель» у Києві. Ще один готель групи – одеський «Пасаж», згідно з даними сервісу booking.com, зараз не приймає гостей.

Інший відомий бізнес Кауфмана – найбільший в країні дистриб’ютор тютюнової продукції «Тедіс Україна», виручка якого за девʼять місяців 2023-го сягнула 53 млрд грн.

12 років тому «Будівельна компанія «Квадр» отримала кредит для облаштування київського «Президент Готелю», який взяла у довгострокову оренду у Держуправління справами, розповів Forbes на умовах анонімності співрозмовник, знайомий з історією кредиту. Заставою за кредитом серед інших активів стала будівля «Лондонської», згадує він. 

Після зміни влади у 2014 році держава неодноразово робила спроби повернути «Президент Готель» і виставити на приватизацію. У червні 2022 року Верховний суд поставив крапку у справі і розірвав договір оренди.  

Три великі проблеми Бориса Кауфмана

5 грудня 2022 року Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура затримали трьох осіб за підозрою у створенні злочинної організації та вчиненні корупційних злочинів в Одесі. Серед затриманих – бізнесмен Борис Кауфман і його партнер Олександр Грановський. Їм повідомили про підозру як учасникам злочинної організації, яка контролювала чиновників Одеської міськради.

Кауфман отримав запобіжний захід – тримання під вартою з альтернативною заставою. 8 грудня він вийшов із СІЗО під заставу у 129 млн грн.

7 вересня 2023 року Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Кауфману як одному з підозрюваних у справі про незаконне заволодіння аеропортом «Одеса» та 2,5 млрд грн доходу від його діяльності. Запобіжний захід – тримання під вартою з альтернативою внесення 268,4 млн грн застави. Остаточний розмір застави – 180 млн грн.  

Загалом підозру у заволодінні аеропортом і 2,5 млрд грн доходу від його діяльності отримали п’ять осіб. 

У січні 2024 року Бюро економічної безпеки та Офіс генпрокурора скерували до суду обвинувальний акт щодо CEO «Тедіс Україна» Тараса Корніяченка, його заступника та головного бухгалтера. Топменеджерів звинувачували в умисному ухиленні від сплати податків та легалізації майна, одержаного злочинним шляхом. Внаслідок таких дій державі завдано понад 300 млн грн збитків, а також легалізовано кошти на суму понад 1,3 млрд грн.

Ощадбанк хоче гроші

«Мало того, що були ковідні історії, коли готельний бізнес мав фінансові проблеми, – каже співрозмовник. – Так він ще втратив джерело погашення цієї заборгованості».

Компанія Кауфмана раніше домовлялася про реструктуризацію кредиту з «Ощадом», але не змогла виконати її умови, каже співрозмовник Forbes. Тому банк вирішив продати цей борг.

У лот, який виставив Ощадбанк, входить продаж (відступлення) прав грошової вимоги до «Будівельної компанії «Квадр» і прав за договорами забезпечення.

Заставою виступають іпотека нежитлових будівель на Приморському бульварі 11 і 12, а також адміністративної будівлі на Лідерсовському бульварі в Одесі, готельне обладнання тощо.

Заборгованість за кредитним договором – майже $8,9 млн, або 339,6 млн грн за нинішнім курсом, йдеться в оголошенні аукціону на OpenMarket. Банк виставив на продаж кредит за номінальною вартістю, каже на умовах анонімності співрозмовник, знайомий з історією кредиту.

Чи будуть претенденти на готель 

Засновник готельної компанії Ribas Hotels Group Артур Лупашко вважає, що «Лондонська» має найкращу з усіх можливих локацій в Одесі. «Це легендарний готель, про який знають усі», – каже Лупашко. На його думку, якби продавався сам готель, а не права вимоги за кредитом, є всі шанси, що його купили б. Можливо, навіть іноземний інвестор. 

Але за поточних умов новому кредитору доведеться знову проводити переговори з компанією Кауфмана або ж стягувати майно через суд. 

Продажу аналогічних будівель під час війни не було. У травні 2023 року Фонд держмайна продав історичний готель «Ермітаж» у центрі Києва приблизно за схожу суму – 311 млн грн. Але будівля потребує реконструкції. Трьома роками раніше девелоперська компанія «Інтеграл-Буд» придбала застарілий столичний готель «Санкт-Петербург» за близько $15 млн, писало NV.

А якщо покупець не знайдеться? Є три варіанти, перелічує співрозмовник, знайомий з історією кредиту.

Найменш імовірний – Кауфман погасить заборгованість. Тоді теоретично банк може скасувати аукціон (але таке рішення має ухвалити правління банку), і він збереже свої активи.

Реалістичніші сценарії: якщо покупець не знайдеться, то банк знижуватиме ціну лота або звертатиметься до суду з вимогою стягнути заставу. 

Обидва варіанти не дуже приємні для банку, адже він не хоче дисконтувати позику, а суди – дуже довга історія, вказує співрозмовник. 

У Vertex Hotel Group відмовились коментувати повідомлення про продаж кредиту.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд