Категорія
Новини
Дата

«Путін розуміє лише силу». Конгресмен-республіканець зареєстрував законопроєкт про ленд-ліз

2 хв читання

Конгресмен-республіканець Джо Вілсон зареєстрував законопроєкт про ленд-ліз для України. Про це він повідомив у X.

Механізм ленд-лізу запроваджувався для України у 2022–2023 роках, однак ніколи не був використаний адміністрацією попереднього президента США Джо Байдена.

Деталі

  • Законопроєкт H. R. 1158 пропонує надати президенту США розширені повноваження, які «дозволять йому укладати угоду з урядом України про надання в оренду або лізинг» оборонних товарів.
  • «Військовий злочинець Путін розуміє лише мову сили. Ми повинні надати президенту Трампу повноваження масовано і швидко озброїти Україну переможною зброєю, щоб змусити Росію сісти за стіл переговорів. Мир через силу!» – написав Вілсон.
  • Щоб законопроєкт став законом, він має пройти кілька етапів. Спершу його має винести до зали спікер Палати представників Майк Джонсон. Потім його мають схвалити Палата та 60% Сенату. А далі – підписати президент США Дональд Трамп.
  • Не дуже добрий знак, що в законопроєкта нема співавторів, каже політичний аналітик Razom for Ukraine Даг Клейн. «Ми будемо закликати інших [конгресменів] приєднатися до співавторів. Якщо конгресмен є членом українського кокусу, він має стати співавтором, це має бути само собою зрозуміло», – додав він.
  • У часи Другої світової війни ленд-ліз працював за наступною схемою: за знищену в боях зброю платити не треба, вцілілу зброю треба повернути США або викупити, якщо країна хоче залишити її собі.
  • Для України вперше ленд-ліз було запроваджено в травні 2022-го. Механізм де-юре діяв до 1 жовтня 2023-го, однак адміністрація Байдена не скористалась ним, зосередившись на програмах безплатної для України допомоги.
  • У Трампа від минулої адміністрації лишаються ще $3,8 млрд за програмою PDA, яка передбачає надання Україні зброї зі складів Пентагону. Однак Трамп досі їх не використовував та не звертався до Конгресу з проханням ухвалити додаткове фінансування для України.

Контекст

3 лютого Трамп заявив, що США хочуть отримати доступ до українських корисних копалин в обмін на допомогу. Така пропозиція була складовою Плану перемоги президента Володимира Зеленського, представленого восени 2024-го.

Зеленський підтримав ідею укладення угоди зі США про використання українських корисних копалин. Україна не пропонує «віддавати» свої ресурси, а прагне створити взаємовигідне партнерство, а США як головний союзник мають отримати пріоритет, зазначив він.

Цього і наступного тижня відбудуться контакти України з адміністрацією Трампа.

Міністр фінансів США Скотт Бессент має прибути до Києва для початку переговорів про копалини. Київ також має відвідати спецпредставник США з питань України Кіт Келлог. Участь Келлога та віцепрезидента США Джей Ді Венса очікується і на Мюнхенській безпековій конференції 14–16 лютого, де Україну представить делегація на чолі із Зеленським. Трамп не виключав двосторонньої зустрічі із Зеленським цього тижня.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні