Верхній ряд: Олександр Косован, Рінат Ахметов, Віктор Пінчук.  Нижній ряд: Геннадій Буткевич, Галина Герега, Максим Поляков.  Ілюстрація: Ганна Наконечна
Категорія
Компанії
Дата

Підставили плече. Скільки найбагатші українці витратили на допомогу армії та українцям за час війни

8 хв читання

Верхній ряд: Олександр Косован, Рінат Ахметов, Віктор Пінчук. Нижній ряд: Геннадій Буткевич, Галина Герега, Максим Поляков. Ілюстрація: Ганна Наконечна

Forbes зʼясував, скільки найбагатші українці дали грошей на протидію російській агресії та підтримку співвітчизників. Це не рейтинг і не змагання, мета проєкту – надихнути всіх підприємців на допомогу країні

⚡️Ексклюзивно: спікер на форумі «Енергія бізнесу» – Деніел Єрґін, віце-голова S&P Global, письменник та лауреат Пулітцерівської премії. Він автор бестселерів про енергетику та світову економіку, зокрема «The Prize» і «The New Map». Вже 9 жовтня зустрінемося. 

Долучайтеся до форуму!

Ввечері 23 лютого президент Володимир Зеленський зібрав із пів сотні представників великого українського бізнесу. Основний посил, який намагалися донести президент, члени уряду та військові, що були на зустрічі: ситуація контрольована, справа бізнесу – працювати. Вже на наступний день адженда підприємців була геть інша: рятувати себе та бізнес та/або рятувати країну.  

Що обрали топпідприємці? 

Справи говорять більше за слова. Ми зібрали інформацію, як великий бізнес підтримував ЗСУ та українців. Хочемо підкреслити: це не рейтинг. Перелік бізнесменів, які надали суттєву допомогу, далеко не вичерпаний, інформацію про обсяг допомоги багатьох учасників цього списку ми знайшли у відкритих джерелах. Намагалися її уточнити та деталізувати, але значна частина підприємців відмовилися надати інформацію, аргументуючи тим, що не бажають зараз жодного піару. Ми «не знайшли» інформацію про хороші вчинки багатьох підприємців, які «тихо» надали мільйони доларів (і з радістю додамо їхні прізвища до списку). 

Мета проєкту – не піарити представників великого бізнесу, а показати їхній приклад і надихнути всіх українців на підтримку країни. (До переліку увійшли підприємці, які витратили понад $2 млн. Прізвища учасників розташовані в алфавітному порядку.)

Рінат Ахметов – $72 млн плюс $30 млн податків авансом

Ахметов обʼєднав ресурси й можливості бізнесів СКМ, свого фонду і клубу «Шахтар», щоб допомагати українцям. Дуже багатьом українцям – за підрахунками пресслужби СКМ, допомогу отримали 2,1 млн людей, або кожний 20-й українець. Найбагатший українець розвиває сім напрямків допомоги: гуманітарний (їжа, ліки, одяг, евакуація та архівація свідчень українців про війну); підтримка ЗСУ і ТрО; допомога переселенцям у містах присутності бізнесу СКМ; безкоштовна електроенергія для медиків та військових; доставка гуманітарки з Європи; шелтер на «Арені Львів» та благодійне турне команди; співфінансування іномовлення FreeДом. 

Джерело: коментар СКМ, дані на 29 квітня.

Геннадій Буткевич – $5,7 млн

Співзасновник найбільшої в Україні продуктової мережі АТБ допомагає військовим, дітям у лікарні «Охматдит» та тисячам українців, що отримають гуманітарку від АТБ. Буткевич витрачає як власні кошти, так і залучає свій BGV Charity Fund. З найбільших статей – 200 млн грн, які виділив АТБ на гуманітарну допомогу (ми порахували Буткевичу 67 млн грн, що пропорційно його частці в корпорації). 42 млн грн сам підприємець витратив на закупку безпілотників для ЗСУ і 36 млн грн на інші потреби ЗСУ Також бізнесмен придбав 17 автомобілей для ЗСУ і ТрО. І навіть віддав свій особистий броньований Lexus. 

Джерело: коментар компанії BGV, дані на 30 квітня.

Олександр та Галина Гереги – $10 млн і $30 млн податків авансом

Власники найбільшої мережі будівельних гіпермаркетів «Епіцентр» дуже лаконічні: на кінець березня витратили 300 млн грн на потребу ЗСУ і ТрО, цифри за квітень ще не пораховані, повідомили в пресслужбі «Епіцентру». Мер Харкова Ігор Терехов розповів, що йому зателефонувала Галина Герега і запропонувала: «Приходьте в наші гіпермаркети і беріть все, що треба для міста». Пропозицією влада Харкова скористалася, каже Терехов. У якому обсягу – невідомо. 

Джерело: коментар «Епіцентру» від 29 квітня.

Підставили плече. Скільки найбагатші українці витратили на допомогу армії та українцям за час війни /Фото 1

Костянтин Жеваго – $6,3 млн і понад $30 млн податків авансом)

Останні роки основний власник компанії Ferrexpo (Полтавський ГЗК) живе в Лондоні, до нього були питання в українських правоохоронців із ГПУ і ДБР. Це не завадило фонду Ferrexpo витратити $12,5 млн на гуманітарні потреби. Серед основних напрямків: соцпідтримка переселенців і постраждалих від війни, купівля машин швидкої допомоги, доставка гумвантажів, евакуація зоопарків зі сходу країни. Жеваго володіє трохи більше ніж 50% акцій Ferrexpo, тому йому зарахована половина суми, витраченої компанією. Про допомогу від нього особисто нічого не відомо.

Джерело:— заява компанії Ferrexpo від 21 квітня.

Олександр Косован – $5 млн

Українська продуктова компанія MacPaw до війни була одним із найбільших у світі продавців софту для оптимізації роботи компʼютерів Apple. Після початку війни в компанії зʼявився зовсім новий напрямок – тактична медицина. MacPaw Development Fund, у якому тільки гроші компанії MacPaw, витратив $5 млн на підтримку ЗСУ та українців (дані компанії). Фокус на медичних комплектуючих – турнікети, матеріали, аптечки. Наприклад, завдяки Косовану в Україні зʼявились 40 000 турнікетів. 

Джерело: коментар компанії MacPaw від 1 травня. 

Юрій Косюк – $12 млн 

Основний акціонер одного з найбільших у Європі виробників курятини МХП Юрій Косюк щедро поділився своєю продукцію з військовими та українцями. На середину квітня компанія направила 10 600 тонн благодійної продукції: військовим, мешканцям міст, де йдуть бойові дії, лікарням і т.д. Для розуміння масштабів, це приблизно 180 вагонів курятини. Вартість допомоги МХП майже $20 млн (Косюку належить 59% компанії, тому його сума допомоги менша).

Джерело: заява компанії МХП від 11 квітня.

Олег Крот и Юрій Лазебніков – по $3,9 млн

Холдинг Techiia спеціалізується на кіберспорті та IT-рішеннях та сервісах. Війна змусила наростити експертизу в тепловізорах, дронах, касках, бронежилетах та раціях.  

У компанії кажуть, що витратили вже 232 млн грн на закупки обладнання для ЗСУ та гуманітарної допомоги (їжа, медикаменти та предмети першої необхідності).  

Джерело: коментар компанії від 29 квітня.

Вадим Новинський – $7 млн

Загальна сума, виділена Фондом Вадима Новинського та бізнесами Смарт-Холдингу на гуманітарні проєкти, становить 206 млн грн. Основні напрямки допомоги: медичне обладнання та медикаменти 67 млн грн, продукти харчування 48 млн грн, 21 млн грн — евакуація біженців, повідомили в пресслужбі компанії. Якби 30 або навіть 15 років тому Новинському сказали, що він буде відкрито мільйонами доларів підтримувати країну, яка воює з Росією, то він би ні за що не повірив. Новинський – до 2011 року громадянин Росії (зараз України), закінчив напіввійськовий інститут авіації. І він один із найпалкіших адептів УПЦ Московського патріархату. Але левова частка його статків – це спільний бізнес з Ахметовим (чверть «Метінвесту»), і, мабуть, бізнес-інтереси таки мають значення.    

Джерело: коментар компанії від 29 квітня.

Віктор та Олена Пінчук — $16,7 млн, плюс $3,5 млн зібраних через Ukraine Relief Fund

Основні фінансові зусилля Віктор Пінчук направив на допомогу ЗСУ і ТРО: на $8,9 млн закупили броньовану техніку (автівки), амуніцію, засоби зв’язку, прилади розвідувальної діяльності. Також вклалися в оборонні спорудження, організацію спальних місць для військових, тощо.

Наступна за розміром стаття видатків — медицина. Закупили: сім броньованих машин швидкої; понад 127 000 турнікетів і 82 000 бандажів, понад 50 000 кровозупинних засобів Сеlox, 2500 аптечок типу IFAK. Також Олена та Віктор виділили власний будинок для функціонування гуманітарних проєктів.

Родина Пінчук доклала зусиль на культурному фронті: за підтримки PinchukArtCentre створили її український павільйон «Україна: Захищаючи свободу» під час 59-ої Бієнале у Венеції (у партнерстві з Офісом Президента України та Міністерством культури).

Джерело — коментар пресслужби від 29 квітня.

Макс Поляков – понад $2,3 млн

Засновник Noosphere, яка фокусується на космічному бізнесі, Макс Поляков категорично відмовляється розповідати про свою допомогу. Але деякі великі цифри все ж потрапили в публічний простір. Волонтер та шоумен Сергій Притула проговорився у своєму стрімі на YouTube, що отримав від Полякова $1,3 млн, а мер Дніпра Борис Філатов розповів, що підприємець надав $1 млн благодійному фонду «ТАПС». Співрозмовник з оточення Полякова каже, що вже виділено набагато більше зазначених сум, але Поляков строго заборонив команді розголошувати цю інформацію. «Не хоче піаритись на війні», – каже співрозмовник

Джерело: відкриті джерела 1, 2.

Сергій Тігіпко – $3,3 млн 

У пресслужбі групи TAC, яка належить Тігіпко, лаконічно прокоментували: витратив понад 100 млн грн 

Дмитро Фірташ – $9,7 млн

Як і Костянтин Жеваго, власник Group DF Дмитро Фірташ уже давно «українець на дистанційці», він майже вісім років безвиїзно живе в Австрії, намагаючись відстрочити екстрадицію в США. Але його Group DF не залишилася осторонь, у пресслужбі порахували, що загальні витрати компаній на допомогу – $9,7 млн. Найбільші статті – $3,5 млн на спецрахунок НБУ, надання гуманітарної допомоги, закупи медикаментів для 14 лікарень, підтримка ТрО, облаштування бомбосховищ та інше.

Джерело: коментар Group DF.

Олександр Ярославський – від $3,3 млн 

Харківський бізнесмен поїхав з України не через війну: 9 лютого автомобіль із його кортежу збив на смерть людину. 10 лютого Ярославський «планово вилетів до Лондону для зустрічі з сімʼєю», повідомила пресслужба. «Незважаючи на впізнаваність особи, ймовірно причетної до скоєння цього злочину… на статус цієї особи в суспільстві, на її можливості і звʼязки, злочин розслідуватиметься швидко, якісно і неупереджено», – заявила генпрокурорка Ірина Венедиктова. 

Такий контекст не завадив Ярославському допомагати місту. На початку березня його компанія DCH надала до бюджету Харкова 25 млн грн, також відомо, що Ярославський придбав 17 машин швидкої допомоги. Повний обсяг допомоги невідомий, підприємець і його пресслужба не відповіли на запит.

Джерело: відкриті джерела 1, 2.

Додано після публікації

Петро Порошенко – $10 млн

Усього з 24 лютого Фондом Порошенка та структурами, що належать до сфери його впливу, витрачено близько 300 млн грн. За ці кошти придбали: бронежилети, кевларові шоломи, зброю (зокрема, кулемети, снайперське обладнання та інше), автомобілі на потреби фронту, тепловізори, дрони, прилади нічного бачення, електрогенератори, цифрові радіостанції, старлінки, військовий одяг, турнікети, натовські аптечки, системи очистки води, засоби для будівництва фортифікаційних споруд, пальне, продукти харчування. В кінці квітня було придбано 18 нових пікапів для протитанкових підрозділів десантно-штурмових військ. 

Порошенко взяв шефство над створенням батальйонів тероборони Києва та Київської області. Ці підрозділи допомогли евакуювати близько 20 000 людей з Бучі та Ірпеня.

Джерело: коментар пресслужби Петра Порошенка від 3 травня.

Павло Фукс – $5 млн 

До початку травня бізнесмен скерував близько 150 млн грн на підтримку ЗСУ, ТрО, Національної гвардії України та на допомогу родинам загиблих та постраждалих українських військових, повідомила пресслужба підприємця. 

Джерело: коментар пресслужби від 3 травня.

Євген Черняк та родина – $1,35 млн плюс 250 тонн гуманітарної допомоги

«Ми створили благодійний фонд Help Zp Ua. Туди направили $1 млн. Це особисте фінансування від нашої родини. До інших українських фондів, які працюють усередині країни, ми направили ще понад $350 000», – каже засновник Global Spirits Євген Черняк. Окрім цього, команда Черняка організувала доставку 12 фур гуманірної допомоги: дитяче харчування, сухі суміші, консерви, ліки (всього 250 тонн). У магазинах мережі супермаркетів Черняка «Економ+» у Запоріжжі 1000 сімей отримують продуктові набори.

Джерело: коментар Євгена Черняка від 30 квітня.

Віктор та Ірина Іванчики – $1,4 млн (усього обсяг допомоги через структури Common Help UA $8,3 млн)

«Астарта» виділила понад 60 млн грн на закупку гуманітарки (ми порахували Віктору Іванчику 40% пропорційно до його частки в компанії), додатково Віктор і Ірина Іванчик виділили $623 000 фонду «Повір у себе». Допомогу родини Іванчиків об‘єднано під проєктом Common Help UA, який створений компанією «Астарта» і благодійним фондом «Повір у себе». Структура об’єднує ресурси як «Астарти» і фонду, так і 15 партнерів, яких залучила компанія. До діяльності Common Help UA залучено 1000 працівників «Астарти», вони купили 7000 тонн гумдопомоги, яку отримали більш як 500 000 українців та понад 130 соціальних та медичних закладів. Вартість наданої допомоги понад $8,3 млн.

Джерело: коментар пресслужби від 3 травня.

Також відомо, що активно допомагають українцям та/або ЗСУ: Степан Черновецький ($1,5 млн), Андрій Ставніцер, Єгор Гребенніков, Артур Гранц, Томаш Фіала, Борис Ложкін, Владислав Чечоткін, Андрій Веревський, Гліб та Катерина Загорій, Костянтин Стеценко та Макар Пасенюк, Всеволод Кожемяко, Вʼячеслав Клімов та Володимир Поперешнюк, Олена Сосєдка (40 млн грн), Вадим Столар (60 млн грн – фонд Вадима Столара) та сотні інших. Вони не увійшли до переліку вище, бо не надали інформацію про свою допомогу та/або сума коштів, яку вони витратили на підтримку країни, менша ніж $2 млн.  

P.S. Крім бізнесменів, армію і співвітчизників підтримують мільйони українців, кожному з них ми висловлюємо найщирішу подяку. Доречно навести слова волонтера Сергія Притули: ​​«Країна тримається тільки тому, що тримаються люди. Без тотальної підтримки суспільством армія сама б не впоралась. Це велика честь – бути українцем зараз, у цей час і в цю мить».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд