Корупція – більше не головна проблема в податковій, яка бентежить бізнес. Чому це не дуже позитивна новина /Ілюстрація Олександра Карасьова
Категорія
Гроші
Дата

Корупція – більше не головна проблема в податковій, яка бентежить бізнес. Чому це не дуже позитивна новина

Ілюстрація Олександра Карасьова

На відміну від митниці топпосадовці останнім часом майже не критикують і навіть хвалять роботу податкової служби. Чи погоджується з цим бізнес та чи дійсно податкова позбавилася іміджу репресивної й корумпованої держструктури?

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

«Незворотні процеси в податковій уже відбулися. Ми подолали системну корупцію, а скільки людей треба звільнити й посадити, щоб подолати дрібну – не знаю», – так описував ситуацію у Державній податковій службі в інтервʼю Forbes наприкінці грудня минулого року очільник фінансово-податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.

Позитивно відгукуються про роботу податкової й премʼєр Денис Шмигаль та очільник фракції «Слуга народу» Давід Арахамія. «У службі вже побудована ризикоорієнтована система, – сказав Шмигаль у лютневому інтервʼю Forbes. – З цього часу нарікань від бізнесу на роботу органу стало значно менше».

Чи вірити словам посадовців про переродження органу, який стабільно був у топі найбільш корумпованих держструктур? Forbes запитав про реальну ситуацію в податковій у компаній, бізнесменів і топменеджерів, які входять до різноманітних списків Forbes, великих бізнес-асоціацій та ради бізнес-омбудсмена.

Короткий висновок після аналізу майже півтора десятка відповідей – корупція зараз не є основною проблемою, що виникає коли підприємці контактують із податковою. Натомість підприємців більше турбує масова практика блокування податкових накладних і надто часті перевірки.

Що про роботу податківців каже бізнес?

Чи є корупція у податковій

Нинішня очільниця податкової Тетяна Кірієнко – вже третя «в.о.» за останні два роки. На чому тоді базуються заяви топчиновників про відсутність хабарництва у податковій? Боротьба з корупцією там відбувається за принципом «колективної відповідальності», розповідав Гетманцев. «Якщо хтось один бере хабар, у відставку йдуть також і безпосередні керівники цієї людини», – так описує нардеп метод, який, на його думку, дав змогу зменшити хабарництво.

Чи справді заяви держфункціонерів відповідають тому, що на практиці бачить бізнес?

«Ми не стикалися безпосередньо з корупцією у податкових органах, але можемо зі впевненістю сказати, що суттєвих змін у їхній роботі не відбулося», – каже засновник корпорації «Біосфера» Андрій Здесенко. Схожі коментарі дають й інші опитані підприємці.

Наприклад, з початку 2023-го у Rozetka дійсно не було значних проблем із податковою, розповідав Forbes наприкінці лютого співзасновник компанії Владислав Чечоткін. Та ще кілька місяців тому компанія приймала податкових інспекторів фактично щотижня – протягом десяти місяців війни її перевірили 97 разів, казав Чечоткін у грудні.

«Поки що всі штрафи номінальні – від 1700 до 51 000 грн, усі вони є формальними й щодо кожного ми судимося», – описував ситуацію він.

Звернення з податкових питань домінують у статистиці бізнес-асоціацій СУП та ЄБА, а також Ради бізнес-омбудсмена. Зі 159 скарг, які протягом жовтня-грудня 2022-го надійшли на адресу омбудсмена, близько 80% стосувалися саме податкового блоку. Наприкінці 2021-го було 68%, ще роком раніше – 61%.

Яке місце у скаргах бізнесу на податкову займає корупція? У статистиці найпоширеніших звернень, яку наводить Рада бізнес-омбудсмена, взагалі немає такого пункту. На перших позиціях – навіть не податкові перевірки, на які скаржився Чечоткін, а великі проблеми з блокуванням податкових накладних.

Корупція – більше не головна проблема в податковій, яка бентежить бізнес. Чому це не дуже позитивна новина /Фото 1

Чи затьмарили податкові накладні корупцію

Блокування податкових накладних і відшкодування податку на додану вартість (ПДВ) є лідером серед скарг від бізнесу не лише у Раді бізнес-омбудсмена, а у ЄБА, СУП і керівників великих компаній, яких опитав Forbes. За словами Гетманцева, проблема виникла не через податкову, а через відсутність грошей у держави. «Не бачу передумов, що ситуація з затримками покращиться у 2023 році, бо в країні йде війна, і гроші – це зброя», – пояснював ситуацію очільник профільного комітету.

Складність у тому, що проблема зачіпає не лише експортерів, а й більшість компаній, які є платниками ПДВ. Перша хвиля скарг бізнесу, щодо блокування податкових накладних, була влітку 2022 року, після відновлення роботи Єдиного реєстру податкових накладних, друга – у жовтні, після внесення змін до Постанови Кабміну, каже виконавча директорка СУП Катерина Глазкова.

У жовтні за ініціативою Мінфіну Кабмін прийняв постанову №1154, яка зробила більш жорстким підхід податкової до блокування податкових накладних. У результаті було заблоковано понад 1 млн податкових накладних. Причиною такого рішення у міністерстві назвали численні маніпулювання з ризиковими товарами.

Чи є тут місце корупції? Серед опитаних Forbes бізнесменів один розповів про випадок тиску з боку податківців і впливових нардепів у питанні розблокування накладних, однак відмовився розголошувати деталі. Інший підприємець зі списку топ-100 Forbes вказав на чутки, що ширяться ринком про «тарифи» на відшкодування ПДВ у 5% чи навіть 40% від суми. Він також не надав підтверджень цих слів.

Чи знає щось про це держава? «Такі чутки дискредитують позитивні зміни та створюють впевненість, що все вирішується по-старому. Але це не так, – каже Гетманцев. – Нехай ми побачимо хоча б один кейс. Тоді вилетить усе керівництво відповідної області».

Концептуальне рішення проблеми надмірної кількості перевірок – у влади вже «на столі». У лютому Давід Арахамія розповідав Forbes, що розробляється спільний проєкт Мінцифри та податкової зі створення кабінету бізнес-платника податків, у якому система автоматично оцінюватиме операції підприємця на ризикованість. «Відтак у бізнесмена з’являються два варіанти. Перший – погодитися та заплатити податки, виходячи з факту ризиковості операцій, – пояснював нардеп. – Другий – якщо ти не погоджуєшся, лише тоді до тебе приходить перевірка». Коли система може запрацювати, Арахамія не уточнив.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні