Категорія
Новини
Дата

У 2023 році світова економіка уповільниться як після фінансової кризи 2009-го. Глибина падіння залежить від війни в Україні – IIF

У 2023-му глобальне економічне зростання сповільниться до 1,2%, прогнозує Інститут міжнародних фінансів.

Ключові факти

  • Глобальне зростання економіки у 2023-му сповільниться до 1,2%. Із поправкою на базові ефекти вона буде такою ж слабкою, як і у 2009-му, після світової фінансової кризи, пише Bloomberg із посиланням на аналітиків Інституту міжнародних фінансів IFF.
  • Ступінь майбутнього удару по світовому ВВП залежить головним чином від траєкторії війни в Україні, цитує видання аналітиків Робіна Брукса і Джонатана Фортуна. Вони припускають, що бойові дії триватимуть до 2024 року.
  • Економіка єврозони, за прогнозом, скоротиться найбільше – на 2%, адже вона найбільше постраждала від війни. У США очікується зростання ВВП на 1%, у Латинській Америці – на 1,2%.

Контекст

Світова економіка має уникнути рецесії наступного року, але найгірша енергетична криза з 1970-х років викличе різке уповільнення зростання, причому найсильніше постраждає Європа, прогнозувала у листопаді Організація економічної співпраці та розвитку (OECD).

Наприцінці липня МВФ погіршив прогноз зростання глобального ВВП на тлі похмурих перспектив і невизначеності. Зазначалося, що глобальне економічне зростання сповільниться з 6,1% минулого року до 3,2% цього року та 2,9% наступного року, що на 0,4 та 0,7 в.п. нижче, ніж прогнозувалося у квітні. Це повʼязано з уповільненням зростання у США, Китаї та зоні євро.

Світова економіка втратить $1 трлн через вторгнення Росії в Україну. Згідно з глобальним економічним прогнозом The Economist Intelligence Unit (EIU) від 15 лютого, у 2022 році світовий ВВП мав зрости на 3,9% після стрибка 2021 року. За девʼять днів після публікації Росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну. Економічні наслідки війни відтоді відчуваються в усьому світі: світові ціни на сировину злетіли, погіршилися перебої в ланцюгах поставок, інфляція стрибнула в більшості країн світу. Тож прогноз глобального зростання погіршили на 1,1 в.п., до 2,8% у річному вимірі. Іншими словами, війна зменшила прогноз світового ВВП на цей рік на $1 трлн. 

Зазначається, що інші організації теж прогнозують подібний шок. Міжнародний валютний фонд знизив свій прогноз глобального зростання на 1,2 в.п. від початкової січневої оцінки, до 3,2%.

Дані EIU вказують, що найбільше серед країн G20 постраждає ВВП Росії. До кінця 2022 року її економіка впаде на 10% через санкції, порівняно з початковою оцінкою зростання в 2,6%. 

Матеріали по темі

Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та новинами від Forbes

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні