Стиль Олександра Ярославського — купувати активи на дні і продавати на пікові. Така стратегія дозволила йому міцно закріпитися в першій десятці списку найбагатших Forbes. В які активи інвестує один з найбільших українських магнатів та як їх вибирає
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Історія групи DCH — низка придбань і продажів великих промислових, фінансових, девелоперських та інших проєктів. Що будує Ярославський ?
Я бізнесмен. Тому амбіція компанії і особисто моя, як власника, бути краще за інших. Якби я був лікарем, я хотів би бути успішним лікарем, робити операції краще за інших. Якби я був ученим, я хотів би бути не гіршим Патона Бориса Євгеновича. Моя стратегія — дешево купити і дорого продати, це суть бізнесу.
Як ви визначаєте актив, який може принести в майбутньому гроші? Це інтуїція або результат розрахунків менеджерської команди? Як це відбувається на практиці?
Ми знаємо приклади, коли команда рекомендує, а все закінчується крахом. Ти тільки сам повинен визначати, куди і навіщо йдеш. Для того, щоб бути успішним, треба, по-перше, народитися з певною генною конструкцією, і, по-друге, багато працювати. Я точно не Чайковський і музику писати я не вмію, але я маю багатьох своїх друзів, які сідають за фортепіано, ніколи не грали, і починають грати, а у тебе сльози течуть по щоках.
Природний талант?
Звичайно. Людина, яка не бачила ніколи нот, доторкується до клавіш і ти заплакав. Що це? Це чуйка, талант. Щось, мабуть, мені тато з мамою дали. Те, чого немає в інших.
На рубежі нульових і десятих ви дуже вигідно продали Укрсиббанк , «Азот», футбольний клуб «Металіст». Скільки виручили за ці активи? За розрахунками Forbes, мова може йти про суму близько $1 млрд.
Навіть більше, напевно. Я не можу називати точні цифри по операціях — всюди підписував договори про конфіденційність. Але це точно більше одиниці. Було багато і покупок. Є час купувати, і є час продавати. На спаді купиш, на пікові підйому ти повинен продавати. Це все в книгах написано, але питання в тому, щоб визначити, коли це робити. Треба розуміти, відчувати, коли воно впало вже до кінця і коли піднялося максимально. У цьому весь фокус.
Назвіть найуспішніші і невдалі придбання.
Не пригадується, щоб я був чимось незадоволений. Найуспішніші мої придбання — це мої діти і сім'я. Бізнес — це робота. Є гарні, є трохи менш колоритні угоди, але все це робота, все це цікаво, все це добре. Я не можу виділити щось. Якщо виділити угоду, яка принесла гроші, але не принесла радості — це продаж Металіста. Це радості мені ніякої не принесло. Для мене це була напівтрагедія.
Яка сьогодні капіталізація DCH? Ваша оцінка.
Нехай оцінюють фахівці, а я з задоволенням почитаю про це.
- Категорія
- Рейтинги
- Дата
Що генерує основний дохід Олександра Ярославського?
Мої мізки генерують основний дохід, дорогий мій. Ось це основний дохід. Це безцінне.
Я колись питав у Бориса Ложкіна: який бізнес приносить Олександру Владиленовичу основні гроші? Він відповів, що йому теж було б цікаво це дізнатися.
Це всім цікаво. Але для цього треба зробити мені трепанацію черепа. Подивитися, що у мене там, всередині. Пам'ятаєте, як казав Остап Бендер: «всередині у мене велике серце теляти. Але не здумайте, Олександре Івановичу, мене розрізати і подивитися, яке у мене серце».
Ви купили банк Кредит-Дніпро у Віктора Пінчука . Навіщо? Хочете створити новий Укрсиб?
Як Укрсиб вже не вийде. Укрсиб я збудував і на піку продав. Спочатку у нього навіть власного офісу не було. А продавав з тисячею офісів по всій Україні. Це був величезний банк, який я цілеспрямовано готував на продаж. Кредит-Дніпро — актив надовго, продати я його не зможу. Для цього сьогодні немає ринку, він не буде коштувати тих грошей. А для бізнесу він мені, як інструмент, дуже потрібен. Це буде банк не для продажу, а для бізнесу. Кредитувати, заробляти, будувати його, посилювати. Постараємося його в першу п'ятірку швидко привести.
Що вже зробили, які плани на цей рік?
Перш за все, потрібно було виконати вимогу НБУ і виконати програму збільшення капіталу. В кінці минулого року ми її успішно виконали, а ще й забезпечили прибутковість роботи. 2021 рік буде роком активного розвитку всіх напрямків і діджитал-проєктів. Коротенько так, а якщо потрібно більше деталей, задайте питання менеджменту банку.
У 2017-2018 роках ви дуже вигідно придбали рудник «Суха балка» і Дніпропетровський завод ім. Петровського (раніше — "Євраз-ДМЗ"), заплативши за них компанії «Evraz» Романа Абрамовича $ 144 млн. Ігор Коломойський , який продавав ці активи росіянам в 2007 році, розповідав, що отримав за них майже в 10 разів більше — близько $1 млрд. Як ви сторгувалися так успішно?
Це ДНК. Якщо у тебе це є, значить, і стосунки вибудуєш, і про ціну домовишся.
У попередніх власників є приховані опціони? Були публікації в ЗМІ про те, що ви номінальний власник активів.
Так можуть говорити тільки дилетанти. «Evraz» публічна компанія. Адже там не тільки мої друзі. Вона котирується на біржах. Там заховати нічого неможливо. Це теревені дилетантів. У розвиток металургійного бізнесу планую інвестувати $250-300 млн протягом п'яти років.
У чому ваш інтерес в угоді з придбання «Мотор Січ » і китайською компанією Skyrizon? Яка кінцева мета вашої участі?
У всьому, що я роблю, крім суто бізнес-міркувань, завжди є бажання робити великі справи. У нас в Україні вміють робити літаки, і я хочу, щоб літаки українського виробництва купували по всьому світу. Щоб вони літали по всьому світу. Ось моя мета — початкова і кінцева.
Яка у вас частка, як вона до вас потрапила і в яку суму обійшлася?
В інвестиційному портфелі DCH вже років 10 як є поодинокі акції «Мотор Січі». Ще з часів, коли в Україні був живим фондовий ринок і «Мотор Січ» на ньому була присутня. А в минулому році за домовленістю з нашими китайськими партнерами придбали ще 25%. Вартість угоди не розкриваємо.
Навіщо ви хочете змінити менеджмент?
А ви б, будучи власником «Мотор Січі», залишили працювати менеджерів, які своїми рішеннями довели підприємство до такого стану? Залишили без роботи 10 тисяч співробітників ?!
Яка роль В'ячеслава Богуслаєва в конфлікті? Повідомлялося, що він продав свої акції.
Хотілося б, щоб була інша роль та інша позиція: конструктивна, чесна, з думками про майбутнє підприємства та колективу. А про те, що і коли Богуслаєв продав, що і коли він купив, краще запитати у нього самого.
Які подальші дії з отримання контролю над заводом з боку китайських інвесторів і DCH?
Я можу відповідати тільки за себе і за DCH. А ми хочемо позайматися «Мотор Січчю» для того, щоб розвивати завод і будувати двигуни для літаків, удосконалювати технології, просувати продукцію в світі. Контроль заради контролю не потрібен, потрібна можливість впливати на прийняття управлінських рішень.
За яких умов китайські інвестори «Мотор Січі» готові відкликати свої претензії на $3,5 млрд в інвестиційному спорі, який вони ведуть проти держави Україна?
Це знають тільки наші китайські партнери. Думаю, вони б їх взагалі не подавали, якби не зіткнулися з настільки недружньою поведінкою українських чиновників.
Яка позиція держави Україна у цьому конфлікті? Ви спілкуєтеся з представниками Офісу президента? Як вони бачать вирішення ситуації?
У мене немає інформації про позицію української влади в міжнародному арбітражі. На жаль, у нас немає навіть протоколу того єдиного засідання робочої групи, де китайські інвестори «Мотор Січі» виклали свою позицію представникам різних органів держвлади.
Ви будуєте технопарк Екополіс на базі Харківського тракторного заводу (ХТЗ). Залучили в парк в якості резидента китайського виробника телекомунікаційного устаткування ZTE Сorporation, HUAWEI. Залучили глобального оператора технопарків Tus-Holdings. Анонсуєте нових великих резидентів?
Ведемо переговори з Alibaba Group, Cisco, з усіма харківськими айті-компаніями, виробниками різних машин і механізмів. Там достатньо місця для розміщення і виробництва, і офісів, і складських приміщень. Якщо це буде Alibaba, можемо побудувати для них від 100 000 до 200 000 кв метрів складських приміщень. Це те, що їм необхідно для створення хаба. Ми зацікавлені прокласти цей місток Україна-Європа. Екополіс — це суперпроєкт. Він дасть додатково 10 000-12 000 робочих місць. До 2033 року ми плануємо залучити в нього до мільярда доларів інвестицій і дати нове життя цілому району ХТЗ.
Alibaba готова? На якій стадії переговори?
Ми їх не квапимо. Це велика компанія, вона коштує сотні мільярдів доларів.
Ви особисто з Джеком Ма це обговорювали?
Ми офіційно відправили в компанію наші пропозиції. З Джеком Ма теж це обговорювали, але я хочу, щоб це все було офіційно, без особливого протекціонізму. Хоча, ви самі розумієте,стосунки теж грають свою роль.
Геннадій Кернес надавав повну підтримку в розвитку технопарку. Які коригування в розвиток проєкту вносить його смерть?
«Екополіс ХТЗ» — це платформа для Української Кремнієвої Долини. Проєкт потрібен Харкову, харків'янам, Україні з точки зору економіки, інновацій, робочих місць. А, значить, він відбудеться за будь-якої погоди і будь-яких осіб у владі.
На цей рік обіцяють розблокувати велику приватизацію. Ви в це вірите? За які активи поборетеся? Ви озвучували «Турбоатом», «Електроважмаш».
«Турбоатом» — так. Але останнім часом кажу про «Електроважмаш». Я так і не зрозумію: «Турбоатом» будуть приватизувати чи ні? А «Електроважмаш» у списку приватизації, ось на нього ми підемо обов'язково.
Самостійно?
Думаю, у нас своїх грошей вистачить. Тим більше, ситуація там ахова сьогодні, «Елетроважмаш» на межі зупинки.
А скільки він може коштувати?
Чим дешевше, тим краще. Я із задоволенням відгукнувся б, якби мені ще доплатили за те, що я його візьму.
Які на нього плани?
Справа в тому, що я розумію куди продавати його продукцію. 75% обсягу купує «Трансмашхолдинг» — це майже вся продукція. Там мої друзі, з якими я 30 років дружу. Той же Іскандар Махмудов, у нас з ним, в один день, день народження. Якось вже, повірте мені, я з ним домовлюся.
На ХТЗ тракторний напрямок залишаєте?
Будемо його розвивати. Додатково інвестуємо 5,5 млн євро у виробництво сучасних трамваїв з низькою підлогою. Туди може піти продукція «Електроважмашу». Наприклад, двигуни. Хочемо підсилити взаємодію, якщо вийде придбати «Електроважмаш». Зараз Україна імпортує електрообладнання, тягове обладнання. Чому б не купувати своє?
Це інтерв'ю було скорочено і змінено заради ясності
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.