Категорія
Новини
Дата

Короткострокові очікування бізнесу у березні покращилися. Понад 60% компаній мали плани на наступні два роки

У березні понад 60% українських компаній мали плани на наступні два роки. Це – найвищий показник з жовтня 2022 року. Про це свідчить березневе опитування підприємств New Monthly Enterprises Survey Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Ключові факти

  • У березні частка компаній, що не можуть передбачити свою діяльність на наступні два роки, опустилась до 39,4%. Тобто частка тих, хто планує свою діяльність у дворічній перспективі, збільшилась до 60,6%. Це – найвищий показник з початку проведення щомісячних опитувань бізнесу під час війни – з жовтня 2022 року.
  • Частка тих, хто планує звузити діяльність протягом наступних двох років, зменшилась майже у 2,5 рази – до 2,8%. Зросла частка підприємств, які планують залишити поточні показники діяльності: із 69,8% до 79,6%.
  • Дещо зросла частка підприємств, які не змогли надати відповідей щодо своїх очікувань фінансово-економічної ситуації на підприємстві та загальноекономічної ситуації на наступні шість місяців. Утім, із серпня 2023-го ці показники залишаються нижчими за 20%.
  • «Дані, які ми отримали в ході березневого опитування, дають підстави говорити про весняне пробудження українського бізнесу […] ми спостерігали покращення короткострокових очікувань бізнесу щодо завантаженості власних потужностей, наявності клієнтів тощо, але разом з тим – і деяке зростання середньострокової та короткострокової невизначеності», – зазначила Оксана Кузяків, виконавча директорка ІЕД.

Дисклеймер

У щомісячному опитуванні ІЕД беруть участь понад 500 українських промислових підприємств, що розташовані у 21 з 27 областей України. Опитування у даному форматі проводиться з травня 2022 року. Польовий етап 23-ї хвилі дослідження тривав з 18 по 29 березня 2024-го. Менеджери підприємств порівнювали результати роботи в березні 2024 року з лютим, оцінювали показники на момент проведення опитування та надавали прогнози на наступні три/шість місяців або два роки.

Контекст

У березні бізнес уперше за останні п’ять місяців оптимістично оцінив перспективи свого економічного розвитку. Індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який складає НБУ, зріс до 52,0 з 47,5 у лютому, перевищивши нейтральний рівень (50 пунктів). Для порівняння у березні минулого року ІОДА становив 49,5.

Поліпшенню настроїв бізнесу сприяли такі фактори: нарощення морських і залізничних перевезень, збереження стійкої ситуації на валютному ринку, низькі інфляційні очікування та сезонне пожвавлення ділової активності. 

Водночас стримуючими чинниками залишаються посилення обстрілів критично важливих об’єктів, ризик недостатності міжнародного фінансування та блокада західного кордону.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні