Категорія
Новини
Дата

Лояльність до роботодавця та задоволеність роботою. Як війна вплинула на топменеджемент і власників компаній

Рівень лояльності до роботодавця серед топменеджерів був високим до війни і лишається високим зараз, свідчать результати дослідження Gradus Research у партнерстві з Upscaling Coaching Agency, які порівняли результати опитування за жовтень 2023-го з аналогічним опитуванням за липень 2021 року. За даними опитування, лояльність до роботодавця зросла, але задоволеність роботою знизилась.

Ключові факти

 • Більшість опитаних керівників пишаються тим, що вони є частиною своєї компанії (зараз – 81%, до війни – 84%) і усвідомлюють свою цінність для компанії (наразі – 81% респондентів, а до війни таких було 80%). 
 • Понад три чверті опитаних менеджерів (77%) не планують змінювати роботу (до війни цей показник був на рівні 69%). І дві третини респондентів (65%) задоволені зоною своєї відповідальності (до війни – 61%).
 • Переважна більшість опитаних (88%) активно застосовує свої сильні навички (до війни – 80%). А 81% респондентів вважають, що їхня думка враховується при прийнятті важливих рішень (до війни – 76%).
 • Задоволеність роботою й умовами знизилась. Автори дослідження вважають, що це може бути повʼязане як із реальними умовами, так і з загальним контекстом та високим стресовим фоном.
 • 43% менеджерів вважають свою винагороду неадекватною (до війни так вважали менше третини опитаних – 31%).
 • Водночас баланс робота-життя погіршився, 65% менеджерів не можуть його дотримуватись (до війни про таку проблему заявляли 57% респондентів).
 • Власники і топменеджери стали працювати більш тісно та злагоджено. Більшості опитаних топменеджерів (83%) зрозуміло, чого від них чекають у їхніх компаніях (до війни цей показник був на рівні 72%).
 • 57% топів задоволені взаємодією/спілкуванням із власниками, і цей показник суттєво зріс, адже до війни він становив лише 39%.
 • Половина опитаних менеджерів (50%) задоволені кількістю та якістю зворотного звʼязку від власників (до війни таких було менше третини – 31%).
 • 71% опитаних керівників задоволені рівнем своїх повноважень та свободою дій. Автори дослідження констатують значне зростання – цей показник зріс у півтора раза під час війни.
 • 62% опитаних топів вважають, що війна підвищила ефективність взаємодії менеджменту і власників. 50% менеджерів оцінюють рівень довіри до рішень менеджменту з боку власника, як високий. А 68% менеджерів відчувають значну підтримку з боку власників.
 • 78% опитаних топів відзначають, що стратегія компанії була переглянута. 42% менеджерів констатують, що участь власника в операційному управлінні зросла.
 • Війна створила подвійну кризу на ринку праці: скоротилася кількість кваліфікованих кадрів внаслідок міграції з одного боку, і скоротилася кількість наявних на ринку топпозицій з іншого. З такими проблемами погоджуються 74% опитаних менеджерів.

Дослідження було проведено дослідницькою компанією Gradus Research методом самозаповнення анкети онлайн. Цільова аудиторія: топ-менеджери великого та середнього бізнесу, що оперує в Україні. Перша хвиля дослідження — липень 2021 (102 результативних інтервʼю), друга хвиля — жовтень 2023 (113 результативних інтервʼю).

Лояльність до роботодавця та задоволеність роботою. Як війна вплинула на топменеджемент і власників компаній /Фото 1
Лояльність до роботодавця та задоволеність роботою. Як війна вплинула на топменеджемент і власників компаній /Фото 2
Лояльність до роботодавця та задоволеність роботою. Як війна вплинула на топменеджемент і власників компаній /Фото 3
Лояльність до роботодавця та задоволеність роботою. Як війна вплинула на топменеджемент і власників компаній /Фото 4
Попередній слайд
Наступний слайд

Контекст

В Україні ринок праці увійшов у 2023 рік, відновившись на половину від довоєнного рівня, заявляють аналітики порталу з пошуку роботи Work.ua. На кінець року найбільшу динаміку відновлення показали прифронтові регіони. У грудні 2022-го кількість пропозицій роботи становила 53 179 вакансій.

На початку року НБУ прогнозував, що безробіття в Україні в 2023 році становитиме близько 26%. Загалом воно залишатиметься вищим за свій природний рівень. У НБУ очікували, що у 2024-му рівень безробіття зменшиться до 20%, а у 2025 році – до 17,6%. 

У травні НБУ поліпшив оцінку безробіття у 2022-му з 25,8% до 21,1%, базуючись на результатах опитувань громадян.

Водночас вже у липні НБУ констатував, що динаміка пропозиції робочої сили в останні місяці практично повернулася на докризову траєкторію. Зайнятість збільшувалася як завдяки поверненню українців до звичних умов роботи, так і завдяки працевлаштуванню на новій роботі, йдеться у звіті. За прогнозом НБУ, рівень безробіття поступово скорочуватиметься: до 16,9% і 14,4% у 2024 та 2025 роках. Цьому насамперед сприятиме відновлення економічної активності.

Статус безробітного в Україні на 1 серпня мали 112 300 осіб, свідчать дані Державної служби зайнятості. З початку року працевлаштовано майже 127 000 осіб. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні