Категорія
Новини
Дата

Прибуток українських банків впав у пʼять разів за 10 місяців

За 10 місяців 2022 року прибуток українських банків скоротився більш ніж у пʼять разів – до 11 млрд грн, в порівнянні з 58 млрд грн за аналогічний період минулого року. Про це повідомив Опендатабот, посилаючись на дані НБУ.

Ключові факти

  • З 67 банків в Україні 21 завершив період із загальними збитками у 19 млрд грн. З серпня відсоток збиткових банків скоротився з 38% до 31%.
  • Загальний прибуток банків з «плюсовим» балансом за 10 місяців склав 30 млрд грн. Частка державних банків у загальному прибутку – найбільша. За рік їх відсоток збільшився з 51% до 62,4%. Відповідно, частки банків з іноземним капіталом скоротилися з 31% до 26,1%, а банків із приватним капіталом – з 18% до 11,6% у 2022 році.
  • Першість традиційно утримує ПриватБанк – його прибуток складає більш ніж половину (59%) прибутку усіх банків з додатнім капіталом. За 10 місяців ПриватБанк заробив 17,8 млрд грн. Проте це все ще на 33% менше у порівнянні з відповідним періодом торік. 
  • У половини банків з торішньої «десятки» суттєво погіршилась ситуація. Три з них – Укргазбанк, Альфа-банк, Укрексімбанк – наразі мають великі збитки і замикають рейтинг банків за прибутковістю.
  • Попри загальну негативну тенденцію, деякі банки покращили свої показники у порівнянні з відповідним періодом торік. Прибуток Укрсиббанку за 10 місяців 2022 року більш ніж у два рази вищий за торішні показники: 2,62 млрд грн проти 1,22 млрд грн. Завдяки цьому він піднявся на 10 пунктів та посів друге місце у рейтингу банків. 
  • Сітібанк зміг збільшити свій прибуток на 36% у порівнянні з відповідним періодом торік: 1,9 млрд грн проти 1,4 млрд грн. Це дозволило йому піднятися в рейтингу з 10-ї позиції на 4-ту. 
  • З 16 банків з іноземним капіталом лише 9 вийшли в «плюс» за результатами десяти місяців роботи. Загальний прибуток цієї групи фінустанов становить 7,9 млрд грн. Цікаво, що левова частка – 89% або 7 млрд грн – припадає на третину з них: Укрсиббанк (2,6 млрд грн), Райффайзен (2,5 млрд грн) та Сітібанк (1,9 млрд грн).
  • Загальний прибуток банків з приватним капіталом з додатнім балансом за 10 місяців становив 3,46 млрд грн. Більш ніж третину – 36%, або 1,26 млрд грн – заробив Універсал банк.

Контекст

У травні українські банки вперше з початку війни отримали прибуток в 6,1 млрд грн. За даними НБУ, у квітні був збиток 7,27 млрд грн, а в березні – 10,07 млрд грн. 

За підсумками першого півріччя, із 68 платоспроможних банків 47 були прибутковими й отримали чистий прибуток 10 млрд грн, 21 – збитковим на 14,6 млрд грн.

Від’ємний фінансовий результат першого півріччя визначили значні обсяги сформованих резервів під очікувані збитки через наслідки війни, пояснили в НБУ. Банки сформували резерви на 57,9 млрд грн, із них у березні-червні – на 52,1 млрд грн. 

Реалізація кредитного ризику через війну призвела до збитковості банківського сектору вперше за останні п’ять років.

У 2022 році світові банки досягнуть рекордної за 14 років прибутковості, дохідність капіталу зросте за підсумками року до 11,5–12,5%, йдеться у щорічній доповіді Global Banking Annual Review консалтингової компанії McKinsey. 

Загалом дохід банківської галузі, за оцінкою McKinsey, зросте в 2022 році приблизно на $345 млрд або 5,5% – до $6,5 трлн. В основному, це повʼязано зі зростанням відсоткових ставок, які до цього кілька років залишалися на дуже низькому рівні.

Матеріали по темі

Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та новинами від Forbes

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні