Информация о Ferrexpo

Виторг: 40,4 млрд грн (2022 рік), Металлургия

Ferrexpo
Прибуток: 7,1 млрд грн (2022 рік)
10 место
100 крупнейших частных компаний Украины 2021

Профайл

Количество работников
8000
Владелец
Константин Жеваго
Годовой прирост выручки
18%
Центральный офис
Горишние Плавни (Полтавская область)
Руководитель HR
Анна Адом
30
СЕО
Лучіо Дженовезе

200 лідерів української економіки 2023

Наприкінці вересня Печерський  районний  суд  арештував Віктора Лотоуса, керівника основного підприємства групи, Полтавського  ГЗК,  із  правом  внесення застави майже в 1 млрд грн. Його підозрюють у налагодженні схеми  реалізації  корисних  копалин без ліцензії, що протягом 2015-2021 років нібито завдало державі збитків більш як на 157 млрд грн.

Це  один  із  багатьох  епізодів  у  спорі  власника  49,5%  акцій  Ferrexpo  Костянтина  Жеваго  і  чинної  влади,  що  триває з  2019  року.  У  березні  2023‑го мільярдер виграв суд щодо екстрадиції до України, де на нього чекає кримінальне провадження про шахрайство в його колишньому  банку  «Фінанси  та  Кредит», який збанкрутував у 2015‑му. 

Ще в грудні 2021‑го один із керівників  партії  «Слуга  народу»  казав Forbes, що влада думає над націоналізацією ПГЗК. Цей комбінат володіє  найбільшими  запасами залізняку  в  Європі  та  впродовж останніх десятиріч дозволяв Жеваго входити до пʼятірки найбагатших українців.

Чи є у Жеваго план порятунку Ferrexpo? «Ferrexpo не треба рятувати, – відповідає він. – Компанія має в  капіталі найбільших у світі акціонерів – BlackRock та JP Morgan Asset Management. Акціонери, котрі разом зі мною вклали в компанію $3,2 млрд, мають право захистити себе самі».

25 найкращих роботодавців для ветеранів

Незабаром на посаду електрослюсаря на підприємстві Ferrexpo вийде Данило (імʼя змінене з міркувань приватності), який раніше працював помічником машиніста екскаватора. 

На війні Данила зачепило вибухом, він отримав інвалідність. Повернувшись додому, він пройшов психологічну та фізичну реабілітацію. Колеги допомогли з бюрократією у держустановах. Далі – консультації з повернення на роботу і вибір нового робочого місця, яке адаптували до потреб ветерана.

Один із неочікуваних інсайтів, які отримали у Ferrexpo, – ветерани звикли до безумовної довіри на фронті. Через це вони часто стають жертвами шахраїв. Рішення компанії – уроки фінансової грамотності у партнерстві з ОТП Банком.

Ще одне відкриття – демобілізаційні документи можуть оформлюватися до двох місяців, каже HR-бізнес-партнерка компанії Ірина Дерев’янко. Для людини з інвалідністю – вдвічі довше. «Ми долучилися до робочої групи з реінтеграції ветеранів і намагаємося розв’язати проблему на рівні міністерства», – каже менеджерка. 

50 найбільших експортерів України 2022

Крім стандартних для галузі логістичних і енергетичних труднощів, на Ferrexpo тисне держава. На початку січня французька поліція на запит ДБР затримала мажоритарного власника групи Костянтина Жеваго. Останні три роки він перебуває у вимушеній еміграції через справу щодо банкрутства банку «Фінанси та Кредит». Французький суд, який розглядає запит ДБР про екстрадицію бізнесмена в Україну, відпустив Жеваго під заставу €1 млн. У лютому 2023‑го суд арештував рахунки основного підприємства групи – Полтавського ГЗК за підозрою в ухиленні від сплати податків на 2 млрд грн. Арешт обвалив акції Ferrexpo на Лондонській біржі на 9%. До війни Ferrexpo тримала близько 9% світового ринку окаток із річним виробництвом понад 11 млн т. Результат 2022‑го майже вдвічі гірший – приблизно 6,2 млн т. До вторгнення група планувала наростити виробництво до 15 млн т. Ймовірно, від цих планів поки що доведеться відмовитися

100 крупнейших частных компаний 2021

В октябре 2019‑го Константин Жеваго ушел с поста СЕО Ferrexpo, но это не помешало компании получить в следующем году высокую прибыль. Рост мировых цен на железную руду позволил Ferrexpo не только погасить $250 млн обязательств, сведя долги к нулю, но и выплатить рекордные $500 млн дивидендов. В 2021 году Ferrexpo рассчитывает нарастить продажи окатышей на 8%, до 13 млн т, а в 2024‑м – до 15 млн т. Инвестиции по сравнению с 2020 годом увеличились на 50% – до $300 млн. «Благодаря резкому росту цен на окатыши дивиденды за 2021 год могут оказаться не меньше, а прибыль, вероятно, удвоится, – говорит аналитик Concorde Capital Дмитрий Хорошун. – Но в 2022‑м ожидается спад». Кроме того, правительство намерено существенно увеличить налог на добычу железной руды.

100 крупнейших частных компаний 2020

За последние полгода акции горнодобывающей группы Ferrexpo заметно выросли в цене. Летний рост мировых цен на руду позволил первой украинской компании, которая провела IPO на Лондонской фондовой бирже, достигнуть капитализации 1 млрд фунтов ($1,3 млрд). Председатель совета директоров Стив Лукас, покинувший компанию в августе, позитивно оценивал ее работу в первом полугодии: снижение цен на сырье в феврале – апреле удалось компенсировать увеличением объемов производства. Благодаря росту продаж на 22%, до 6,1 млн т, полугодовая выручка снизилась лишь на 1,4%, до $776 млн. Прибыль сократилась существеннее – на 7,6%, до $250 млн. К снижению рентабельности привели 50-процентное увеличение ренты за пользование железорудными месторождениями и отмена льгот по налогу на прибыль. 

Рядом в рейтинге «100 крупнейших частных компаний Украины 2021»
Эпицентр К
Выручка 50,4 млрд грн
Прибыль 3,2 млрд грн
Запорожсталь /Getty Images
Выручка 45,6 млрд грн
Убыток 3,7 млрд грн
Участие в рейтингах
Попередній слайд
Наступний слайд
Статьи по теме
Предыдущий слайд
Следующий слайд
Последние новости по теме
Предыдущий слайд
Следующий слайд