25 крупнейших инвесторов страны
Введите в Google «инвестиции» и Ferrexpo — и в первой выдаче увидите информацию, что эта группа — один из крупнейших инвесторов в украинскую экономику: с момента IPO в 2007-м компания вложила более $3 млрд. То есть в среднем почти $200 млн в год.
Константин Жеваго действительно инвестировал в основной актив Ferrexpo — Полтавский ГОК — больше других украинских коллег-рудокопов. Война и проблемы Жеваго с украинскими правоохранителями выбили Ferrexpo из ритма: в 2023-м CAPEX чуть-чуть не дотянул до $100 млн. Падение инвестиций пропорционально уменьшению добычи железорудных окатышей и концентрата, которая за два военных года упала с 12 млн т до 4,15 млн т.
Последние полтора года из отчета в отчет Ferrexpo для акционеров перекочевывает фраза, что группа Ferrexpo держит стабильным уровень инвестиций для поддержания текущей деятельности, но сокращает долю вложений в проекты, которые могут принести отдачу в средней и долгосрочной перспективе.
Топ инвестиционных проектов 2023 года
— Строительство склада концентрата — $40 млн.
— Комплекс пресс-фильтрации — $7 млн.
— Инфраструктурные объекты.
200 лідерів української економіки 2023
Наприкінці вересня Печерський районний суд арештував Віктора Лотоуса, керівника основного підприємства групи, Полтавського ГЗК, із правом внесення застави майже в 1 млрд грн. Його підозрюють у налагодженні схеми реалізації корисних копалин без ліцензії, що протягом 2015-2021 років нібито завдало державі збитків більш як на 157 млрд грн.
Це один із багатьох епізодів у спорі власника 49,5% акцій Ferrexpo Костянтина Жеваго і чинної влади, що триває з 2019 року. У березні 2023‑го мільярдер виграв суд щодо екстрадиції до України, де на нього чекає кримінальне провадження про шахрайство в його колишньому банку «Фінанси та Кредит», який збанкрутував у 2015‑му.
Ще в грудні 2021‑го один із керівників партії «Слуга народу» казав Forbes, що влада думає над націоналізацією ПГЗК. Цей комбінат володіє найбільшими запасами залізняку в Європі та впродовж останніх десятиріч дозволяв Жеваго входити до пʼятірки найбагатших українців.
Чи є у Жеваго план порятунку Ferrexpo? «Ferrexpo не треба рятувати, – відповідає він. – Компанія має в капіталі найбільших у світі акціонерів – BlackRock та JP Morgan Asset Management. Акціонери, котрі разом зі мною вклали в компанію $3,2 млрд, мають право захистити себе самі».
25 найкращих роботодавців для ветеранів
Незабаром на посаду електрослюсаря на підприємстві Ferrexpo вийде Данило (імʼя змінене з міркувань приватності), який раніше працював помічником машиніста екскаватора.
На війні Данила зачепило вибухом, він отримав інвалідність. Повернувшись додому, він пройшов психологічну та фізичну реабілітацію. Колеги допомогли з бюрократією у держустановах. Далі – консультації з повернення на роботу і вибір нового робочого місця, яке адаптували до потреб ветерана.
Один із неочікуваних інсайтів, які отримали у Ferrexpo, – ветерани звикли до безумовної довіри на фронті. Через це вони часто стають жертвами шахраїв. Рішення компанії – уроки фінансової грамотності у партнерстві з ОТП Банком.
Ще одне відкриття – демобілізаційні документи можуть оформлюватися до двох місяців, каже HR-бізнес-партнерка компанії Ірина Дерев’янко. Для людини з інвалідністю – вдвічі довше. «Ми долучилися до робочої групи з реінтеграції ветеранів і намагаємося розв’язати проблему на рівні міністерства», – каже менеджерка.
50 найбільших експортерів України 2022
Крім стандартних для галузі логістичних і енергетичних труднощів, на Ferrexpo тисне держава. На початку січня французька поліція на запит ДБР затримала мажоритарного власника групи Костянтина Жеваго. Останні три роки він перебуває у вимушеній еміграції через справу щодо банкрутства банку «Фінанси та Кредит». Французький суд, який розглядає запит ДБР про екстрадицію бізнесмена в Україну, відпустив Жеваго під заставу €1 млн. У лютому 2023‑го суд арештував рахунки основного підприємства групи – Полтавського ГЗК за підозрою в ухиленні від сплати податків на 2 млрд грн. Арешт обвалив акції Ferrexpo на Лондонській біржі на 9%. До війни Ferrexpo тримала близько 9% світового ринку окаток із річним виробництвом понад 11 млн т. Результат 2022‑го майже вдвічі гірший – приблизно 6,2 млн т. До вторгнення група планувала наростити виробництво до 15 млн т. Ймовірно, від цих планів поки що доведеться відмовитися
100 крупнейших частных компаний 2021
В октябре 2019‑го Константин Жеваго ушел с поста СЕО Ferrexpo, но это не помешало компании получить в следующем году высокую прибыль. Рост мировых цен на железную руду позволил Ferrexpo не только погасить $250 млн обязательств, сведя долги к нулю, но и выплатить рекордные $500 млн дивидендов. В 2021 году Ferrexpo рассчитывает нарастить продажи окатышей на 8%, до 13 млн т, а в 2024‑м – до 15 млн т. Инвестиции по сравнению с 2020 годом увеличились на 50% – до $300 млн. «Благодаря резкому росту цен на окатыши дивиденды за 2021 год могут оказаться не меньше, а прибыль, вероятно, удвоится, – говорит аналитик Concorde Capital Дмитрий Хорошун. – Но в 2022‑м ожидается спад». Кроме того, правительство намерено существенно увеличить налог на добычу железной руды.
100 крупнейших частных компаний 2020
За последние полгода акции горнодобывающей группы Ferrexpo заметно выросли в цене. Летний рост мировых цен на руду позволил первой украинской компании, которая провела IPO на Лондонской фондовой бирже, достигнуть капитализации 1 млрд фунтов ($1,3 млрд). Председатель совета директоров Стив Лукас, покинувший компанию в августе, позитивно оценивал ее работу в первом полугодии: снижение цен на сырье в феврале – апреле удалось компенсировать увеличением объемов производства. Благодаря росту продаж на 22%, до 6,1 млн т, полугодовая выручка снизилась лишь на 1,4%, до $776 млн. Прибыль сократилась существеннее – на 7,6%, до $250 млн. К снижению рентабельности привели 50-процентное увеличение ренты за пользование железорудными месторождениями и отмена льгот по налогу на прибыль.