«Не хочуть жити в бедламі, який допомагали створювати». Чому Ізраїль став тихою гаванню для російських мільярдерів
Категорія
Картина дня
Дата

«Не хочуть жити в бедламі, який допомагали створювати». Чому Ізраїль став тихою гаванню для російських мільярдерів

Ізраїльський паспорт став одним із найпопулярніших у російських олігархів із подвійним громадянством. Країни ЄС скасовують програми «золотих паспортів», й від охочих отримати ізраїльське громадянство немає відбою. Ізраїль запевняє, що не дозволить російським мільярдерам ховатися від санкцій, але й не відмовляє у громадянстві через сумнівні політичні зв'язки

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Ігор Бухман та його брат Дмитро народилися і виросли у Вологді. Там вони почали будувати компанію з розробки мобільних ігор Playrix, яка згодом стала однією з найбільших у світі. Цей бізнес приніс братам статки у $16,2 млрд. Приблизно 10 років тому, задовго до повномасштабної війни в Україні, Бухмани відчули, що залишатися в Росії небезпечно. Розбірки з поліцією з приводу земельної ділянки, яку Бухманам продали шахраї, вибили їх із колії. Незабаром брати вирішили поїхати з Росії.

На щастя для Бухманів, вони мали легкий шлях до відступу. Завдяки своїй національності вони могли претендувати на громадянство Ізраїлю згідно із Законом про повернення. «Це нескладно, якщо можеш довести, що в тебе єврейське коріння, – каже Бухман. – Мої батьки – євреї, і в моєму випадку все було просто.

Нещодавно бізнесмен потрапив на обкладинку американського Forbes: він розповів журналістам, як складно під час війни керувати компанією, чиї офіси розташовані в Росії та Україні. 2016 року брати переїхали до Ізраїлю, а 2020-го перебралися до Лондона.

Getty Images

Ігор та Дмитро Бухман Фото Getty Images

Законом про повернення скористалося багато російських мільярдерів. Будь-який єврей або навіть той, хто довів, що він онук євреїв, автоматично отримує право на вʼїзд до Ізраїлю та громадянство. Юрій Мільнер заробив $7,3 млрд на інвестиціях у Facebook, Twitter та інші стартапи на ранніх етапах фінансування. 1999-го він отримав ізраїльське громадянство, розповідає прессекретар бізнесмена Леонід Соловйов.

Батьки Мільнера – євреї: батько з України, мати із Росії. «Головною причиною, з якої він хотів отримати ізраїльський паспорт, було його єврейське коріння і сильна прихильність до єврейської культури», – говорить Соловйов. Мільнер переїхав з родиною до Ізраїлю у 2005-му, там народилися дві його перші дочки. Наразі мільярдер живе неподалік від Сан-Франциско.

Матеріали по темі

Понад 40% із 111 мільярдерів російського походження мають мінімум ще одне громадянство (6% – два і більше), зʼясував Forbes. Воно є у майже половини з 35 російських мільярдерів, які потрапили під санкції. 15 мільярдерів отримали «золоті паспорти» Кіпру завдяки вже скасованій схемі «громадянство в обмін на інвестиції» (потрібно було вкласти щонайменше €2 млн). Ізраїльське громадянство у російських мільярдерів на другому місці за популярністю: воно є щонайменше в 11 росіян. Слідом ідуть Мальта (три мільярдери) та Велика Британія (пʼять).

Війна в Україні кинула тінь на програму громадянства Ізраїлю. Троє з найвідоміших підсанкційних олігархів мають одночасно російські та ізраїльські паспорти: співзасновники Альфа-банку Михайло Фрідман та Герман Хан, а також Роман Абрамович.

Власник футбольного клубу «Челсі» Абрамович сколотив статки завдяки великій частці у нафтовому гіганті «Сибнефть», яку 2005-го продав «Газпрому» за $13,1 млрд. Він отримав ізраїльський паспорт 2018-го. У березні цього року, за кілька днів після того, як уряд Великої Британії ввів проти Абрамовича санкції, його бачили у VIP-залі одного з міжнародних аеропортів Ізраїлю. Олігарх також потрапив під санкції ЄС, Канади, Австралії та Швейцарії. Ізраїль приймає тисячі українських біженців, але зберігає у російсько-українському конфлікті нейтралітет.

Втекти від Росії

Виїхати в Ізраїль прагнуть не лише російські мільярдери, а й просто заможні громадяни. Фахівець із Закону про повернення, ізраїльський адвокат Елі Гервіц, розповів Forbes, що його юридична фірма отримує у 25 разів більше заявок, ніж до війни. Сплеск інтересу навіть більший, ніж після анексії Криму. «Майже всі, хто до нас звертається, не з України, – каже Гервіц. – І не з Росії. Вони з Москви».

«Найближчі два роки стануть дуже тяжкими для російського бізнесу, вважає Давид Анхель, директор юридичної фірми з Тель-Авіва, яка допомагає іноземцям іммігрувати до Ізраїлю. – Звичайно, люди з єврейським корінням хочуть виїхати до Ізраїлю, їм легше вибратися». Анхель каже, що від початку війни клієнтів у нього побільшало на 500%.

Getty Images

Роман Абрамович Фото Getty Images

Ізраїльський паспорт хоче отримати і нікелевий магнат Михайло Прохоров, котрий до 2019-го володів баскетбольною командою «Бруклін Нетс». Він прибув до Ізраїлю на початку квітня приватним літаком і подав документи на ізраїльське громадянство згідно із Законом про повернення, повідомляє сайт Ynet. Прохоров та уряд Ізраїлю не відповіли на численні прохання Forbes про коментарі. Прохоров не належить до списку підсанкційних олігархів.

Популярність ізраїльського громадянства зростає ще й тому, що отримати паспорти інших країн тепер набагато складніше. Протягом багатьох років заможні росіяни могли купити громадянство ЄС за схемою «золотого паспорта». Деякі країни давали його будь-кому, хто був готовий інвестувати певну суму.

З початку війни під тиском Європейської комісії щонайменше три країни посилили контроль за виданням таких паспортів. Парламент Болгарії проголосував за зміни в законодавстві, що поклали край схемі отримання громадянства в обмін на інвестиції у розмірі не менш як €500 000. Мальта призупинила видання «золотих паспортів» росіянам та білорусам (мінімальна сума інвестицій – €750 000). За повідомленнями, мальтійський уряд розглядає можливість повного скасування цієї програми. Кіпр анулював паспорти вісьмом олігархам та їхнім родичам.

На отримання паспорта іншої країни можуть піти роки. Ізраїльське громадянство зазвичай дають у строк від кількох тижнів до кількох місяців. Наразі через війну процедура може затягтися, каже Гервіц. Щойно людина довела Міністерству внутрішніх справ Ізраїлю своє єврейське походження, їй одразу видають візу. Паспорт можна отримати, діставшись Ізраїлю. Країна не відхиляє заяви з політичних мотивів. Закон про повернення свідчить, що у вʼїзді до Ізраїлю можуть відмовити лише людям із судимістю, хворим на інфекційне захворювання або причетним до тероризму.

«У Законі про повернення немає пункту, який забороняє олігархам із єврейським корінням отримувати ізраїльське громадянство, – каже Гервіц, додаючи, що закон ухвалили понад 70 років тому, після Голокосту. – Тоді ніхто не думав, що зʼявляться олігархи чи між Росією та Україною розпочнеться війна».

Окрім громадянства ізраїльський паспорт дає мільярдерам інші переваги. Нові іммігранти одержують звільнення від заповнення декларацій та сплати податків на доходи, отримані за кордоном, на 10 років. До того ж у країні не ухвалено закон про санкції, а отже, немає чітких юридичних процедур для їхнього запровадження. Але лідери Ізраїлю наголосили, що країна не стане притулком для багатіїв, котрі хочуть утекти з-під санкцій. Сформовано спеціальний підрозділ, який боротиметься зі спробами їхнього уникнення. «Ізраїльське громадянство – це не спосіб сховатися від санкцій, навіть не думайте», – запевняє Гервіц.

Forbes

Михайло Фрідман Фото Forbes

У країнах на кшталт Іспанії та Австрії також є закони про репатріацію євреїв. Останнім часом у Португалії багато обговорюють закон, ухвалений 2015-го. Він дає право на громадянство нащадкам євреїв-сефардів, вигнаних з Піренейського півострова наприкінці XV століття. Завдяки цьому закону у квітні 2021 року Абрамович отримав паспорт країни Євросоюзу. Але сефардське коріння Абрамовича поставили під сумнів (Абрамович – поширене ашкеназьке прізвище, а не сефардське).

У Португалії вибухнув скандал, який спричинив серйозні наслідки. Щодо громадянства Абрамовича розпочалося внутрішнє державне розслідування. Рабина, котрий допоміг йому натуралізуватися, заарештували, а до закону, за яким Абрамович отримав громадянство, внесли поправки. Єврейська громада Порту, що її очолював рабин Абрамовича, заявила, що більше не співпрацює із португальською державою щодо сертифікації людей як сефадських євреїв.

«Абрамович знищив наш бізнес, – говорить ізраїльський фахівець з імміграційного права та партнер у компанії Decker Pex Ofir & Co Майкл Деккер. – Через нього ми більше не надаємо юридичні послуги з отримання португальського громадянства. І через нього та йому подібних ускладнити отримання громадянства намагається й ізраїльська влада».

Тепер Ізраїль вимагає доказів, що претендент на громадянство за Законом про повернення справді залишиться жити в країні, пояснює Деккер. Але, за його словами, довести це майже неможливо і зачіпок немає.

Те, що підсанкційні російські мільярдери мають можливість тікати до країн на кшталт Ізраїлю, викликає протести. Ека Ростомашавілі з антикорупційної організації Transparency International визнає, що у людей бувають «серйозні причини претендувати на другий паспорт». Але деякі олігархи, що потрапили під санкції через звʼязки з Кремлем, «мають паспорти ЄС, бо не хочуть жити в тому бедламі, який допомагали створювати», каже вона.

Навіть якщо тиск на російських олігархів посилиться, вони можуть не боятися, що їм закриють вʼїзд до Ізраїлю, каже Деккер. Уряд може ускладнити отримання паспорта – наприклад, чіткіше акцентувати, що людина має залишитися жити в Ізраїлі.

Проте Ізраїль не відмовлятиме людям у громадянстві через їхні політичні звʼязки чи біографію. «Якраз навпаки. В умовах політичної кризи Ізраїль має стати безпечною гаванню для євреїв усього світу, – каже Деккер. – Відмова єврейським біженцям у порятунку суперечить ізраїльській конституції. Рятувати їх – наш обовʼязок».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні