Категорія
Новини
Дата

В Європі зупинили великий адронний колайдер для економії електроенергії

2 хв читання

Європейська організація ядерних досліджень (CERN) зупиняє найбільший у світі прискорювач частинок на два тижні раніше, ніж планувалося, з метою економії електроенергії, пише Sueddeutsche Zeitung.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Ключові факти

  • Час роботи колайдера також буде скорочено у 2023 році, загалом на 20% за два роки. Як пояснив DPA директор з досліджень Йоахім Мніх, це призведе до зменшення обсягу даних для досліджень. 
  • За словами Мніха, порівняно з поточним чотирирічним періодом роботи прискорювача, на 20% менше зіткнень — це терпимо. 
  • «Якщо ціни на електроенергію залишаться високими в довгостроковій перспективі, це може означати, що нам доведеться скоротити програму з фізики або розтягнути її», – додав він.
  • Про скорочення попросив французький постачальник електроенергії EDF. Це має істотно розвантажити систему: за повний рік роботи колайдер споживає стільки електроенергії, скільки домогосподарства міста із населенням 300 000 осіб.
  • Німецькі науково-дослідні інститути також мають плани з енергозбереження. Проте йдеться не так про скорочення поточних експериментів і систем, як про економію на експлуатації будівель. Знижується ефективність охолодження та вентиляції, знижується температура в будівлі, вимикається світло, скорочується подача гарячої води тощо.

Контекст

Росія скоротила постачання газу до Європи після того, як Захід підтримав Україну і ввів санкції проти Москви за вторгнення, внаслідок цього країни змушені були шукати альтернативні джерела постачання.Наразі Європейська комісія запропонувала надзвичайні заходи ЄС, зокрема збори за непередбачений прибуток з енергетичних компаній та скорочення споживання електроенергії.

У вересні ЄС запропонував пакет екстрених заходів для боротьби зі зростанням цін на енергоносії, але виключив обмеження цін на газ. Уже тоді ця ідея розділила 27 країн – членів блоку. Лідери країн ЄС на саміті в Брюсселі 25 жовтня погодилися прискорити зусилля щодо зниження попиту на енергію. Серед конкретних рішень запропоновано запровадити «динамічну» межу ціни на газ. 

З початку повномасштабної війни РФ проти України ЄС вдалося замістити дві треті поставок газу з Росії, заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Європейські домогосподарства платять більше, ніж будь-коли, за електроенергію та природний газ, навіть незважаючи на те, що уряди витрачають мільярди доларів на захист споживачів від енергетичної кризи. За даними енергетичного консалтингового агентства VaasaETT Ltd., середня роздрібна ціна на газ у Європейському Союзі та Великій Британії становила майже 18 євроцентів ($0,18) за кВт⋅год у жовтні, що вдвічі більше, ніж того ж місяця минулого року. 

Цифри зʼявилися після того, як уряди ЄС пообіцяли виділити понад €550 млрд на захист громадян та підприємств від різкого зростання цін на енергію за останній рік.

Влада Німеччини посилює підготовку до екстреної доставки готівки у разі відключення електроенергії, щоб підтримати роботу економіки, пише Reuters із посиланням на чотири джерела, оскільки країна готується до можливих блекаутів через війну в Україні.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні