Информация о Константин Жеваго

Константин Жеваго /DR
$1,4 млрд
5 место
Топ-20 богатейших 2022

20 найбагатших українців 2022

Жеваго останні три роки не зʼявляється в Україні. Покинути країну змусила кримінальна справа про шахрайство в його колишньому банку «Фінанси та Кредит», який збанкрутував у 2015- му. Генпрокуратура оголосила Жеваго в міжнародний розшук у 2019-му у справі про розтрату і легалізацію 2,5 млрд грн через банк. Відтоді бізнесмен керує залізорудною імперією Ferrexpo дистанційно.

У першому півріччі 2022-го дохід Ferrexpo знизився на 31%, до $936 млн, чистий прибуток – на 88%, до $82 млн. У січні-вересні виробництво Ferrexpo впало на 68%, до 0,8 млн т, до аналогічного періоду 2021-го. Причина: логістичні обмеження. Останні роки бізнесмен живе між Лондоном та Дубаєм.

У серпні 2022-го журналісти помітили його в Монако, де він відпочивав на власній яхті з назвою «Z» вартістю $70 млн. Журналістське розслідування і пасивність підприємця в допомозі країні привернули увагу Офісу президента до бізнесмена та спровокувало низку перевірок на його підприємствах, кажуть два співрозмовники в ОП та правоохоронних органах. На початку листопаді БЕБ провело обшуки в офісах Полтавського та Єристівського ГЗК, які входять до Ferrexpo. Комбінати нібито занизили податкові зобов’язання з рентної плати за користування надрами на 10 млрд грн. 24 листопада ДБР провело обшуки на підприємствах фармацевтичної корпорації «Артеріум». Компанію підозрюють у колабораційній діяльності, роботі на користь РФ.

З іншого боку на Жеваго тиснуть колишні партнери по бізнесу. У вересні Північний апеляційний господарський суд визнав недійсною купівлю за $27 млн 40,19% акцій Полтавського ГЗК у групи VS Energy у 2002-му. На момент угоди бенефіціарами VS Energy були російські бізнесмени та політики Олександр Бабаков, Євген Гінер та їхні партнери.

Суперечка між Жеваго і VS Energy за Полтавський ГЗК тягнеться з середини нульових, коли росіяни вирішили, що продешевили, й оскаржили угоду в суді. Станом на сьогодні колишні російські акціонери VS Energy формально вийшли майже з усіх українських активів, а їхнє місце зайняли люди з громадянством ЄС. Ferrexpo захищатиме свої інтереси, включно з оскарженням цього рішення у Верховному Суді, повідомили в компанії. Як може бути, щоб компанія, афільована з підсанкційними росіянами сподівались отримати контроль над головним активом публічної корпорації з капіталізацією понад мільярд доларів під час війни? Можливо, це «двоходівка».

Остаточний програш Жеваго у суді може стати причиною для націоналізації Полтавського ГЗК – основного бізнесу Ferrexpo. «Думаємо, що вони [VS Energy] переможуть у суді, після чого можна буде націоналізувати актив через звʼязки з РФ», – каже співрозмовник із партії «Слуга народу». 

100 найбагатших українців 2021

Второй год не может ступить на украинскую землю мажоритарный собственник горнодобывающей группы Ferrexpo Константин Жеваго. В 2019‑м Генпрокуратура объявила его в международный розыск по делу о растрате и легализации 2,5 млрд грн через его банк «Финансы и Кредит». С тех пор бизнесмен управляет железорудной империей дистанционно. Это не мешает Ferrexpo демонстрировать рекордные прибыли. В 2020‑м EBITDA компании выросла на 46%, до $859 млн. Предыдущий рекорд, $801 млн, был в 2011 году.

В апреле 2021‑го Ferrexpo, котирующаяся на Лондонской фондовой бирже, достигла капитализации £2,1 млрд ($2,9 млрд). «Группа объявила суммарно $427 млн дивидендов, тоже рекорд, в 3,7 раза выше, чем в 2019‑м», – говорит аналитик Concorde Capital Дмитрий Хорошун.

Жеваго воспользовался ситуацией на внешних рынках, нарастив поставки сырья в Китай. По данным Concorde Capital, доля Поднебесной в выручке Ferrexpo составила 53%, в сравнении с 23% в 2019‑м и 10% в 2017–2018 годах. Компания продолжит зарабатывать более $250 млн за полугодие. Выбор перед Жеваго – продолжать платить дивиденды или направить прибыль на расширение мощностей с нынешних 12 до 20 млн т в год. По оценке Concorde Capital, в последнем случае потребуется $1,2–1,6 млрд инвестиций.

100 найбагатших українців 2020

В 2019 году «самый молодой миллиардер Европы, который создал свое состояние сам», как когда-то назвал его Forbes, перестал быть народным депутатом Украины (он избирался в Верховную Раду с 1998 года – сначала по  спискам партий, потом как беспартийный самовыдвиженец) и был объявлен Генпрокуратурой в международный розыск по делу о растрате и легализации 2,5 млрд грн через принадлежавший ему банк «Финансы и Кредит» (лицензия банка отозвана в 2015 году).

После этого Жеваго сложил с себя полномочия гендиректора горнодобывающей компании Ferrexpo, но остался ее мажоритарным собственником и членом совета директоров. Ferrexpo была «витриной» и гордостью Жеваго – первой украинской компанией, которая провела IPO на Лондонской фондовой бирже. Но весной 2019 года аудиторская фирма Deloitte обрушила ее акции. Аудиторы усомнились в том, что компания действительно направила на благотворительность $33 млн, и отказались продолжать с ней работу. Через несколько месяцев резко упали мировые цены на железорудное сырье, еще сильнее снизив стоимость активов Жеваго. 

Прямая речь:

«Я не хочу, чтобы это [расчет по обязательствам банка «Финансы и Кредит»] продолжалось бесконечно. Я достану деньги из кармана – из тех заработанных, что есть, или продам что‑то, – но обязательно рассчитаюсь».

Рядом в рейтинге «Топ-20 богатейших 2022»
Виктор Пинчук /Сергей Ильин
«Інтерпайп»
$2,6 млрд
Александр и Галина Герега /DR
«Епіцентр К»
$1,8 млрд
Участие в рейтингах
Попередній слайд
Наступний слайд
Статьи по теме
Предыдущий слайд
Следующий слайд
Последние новости по теме
Предыдущий слайд
Следующий слайд