Категорія
Світ
Дата

Тяжкий спадок британських консерваторів. В якому стані після 14 років при владі Консервативна партія може передати Велику Британію лейбористам? Дослідження NYT

4 хв читання

Консервативні прем'єри Британії: Борис Джонсон, Тереза Мей, Ліз Трасс, Ріші Сунак, Девід Кемерон. /Фотоколаж Анастасія Левицька

Консервативні прем'єри Британії: Борис Джонсон, Тереза Мей, Ліз Трасс, Ріші Сунак, Девід Кемерон. Фото Фотоколаж Анастасія Левицька

На парламентських виборах у Великій Британії, які стартували 4 липня, Консервативній партії Бориса Джонсона і Ріші Сунака, які відзначилися активною підтримкою України, прогнозують повний провал. Чому ж британці настільки незадоволені роботою торі? New York Times вивчила діяльність консерваторів з 2010 року, щоб побачити що змінилося в Британії на краще, а що погіршилося. Forbes переказує головне з матеріалу.

Британці незадоволені станом речей майже з усіх нагальних для країни питань: від економіки й освіти до системи охорони здоровʼя, свідчать дані опитування організації YouGov. New York Times вирішила проаналізувати те, як змінилася Велика Британія за час незмінного правління Консервативної партії (торі) з 2010 року. 

Стан британської економіки

Видання пише, що з часу фінансової кризи 2008-го британська економіка в стагнації, а пандемія аж ніяк не покращила ситуацію. 

До кризи зростання продуктивності праці населення в країні було на рівні близько 2% на рік. Після приходу консерваторів показник сягає лише 0,5% на рік. Одним з наслідків стагнації продуктивності є стагнація зарплат: в середньому британський працівник заробляє лише на £20 на тиждень більше, ніж 14 років тому (з урахуванням інфляції).

Правління торі вирізнялося урізанням всіх і всього. Зачепило воно не лише пільги для малозабезпечених, а й бюджети для державних інвестицій. Тільки в перші два тижні при владі у 2010-му консерватори скоротили видатки на £6,2 млрд.

Серед усіх країн «Великої сімки» у Британії найнижчий рівень корпоративних інвестицій, повідомив лондонський Інститут досліджень державної політики.

Всі свої урізання і скорочення консерватори часто виправдовували необхідністю вирішити кризу із державним боргом, але після десяти років такої політики він продовжив рости, а через пандемію держборг ще більше підскочив.

На кожних виборах торі представляли себе як «партія низьких податків» і обіцяли їх знижувати. Але практика показала зворотне. Частка податків у ВВП Британії виросла до найвищого рівня за останні 70 років — понад 36%. Саме за торі відбулося підвищення ПДВ в країні — із 17,5% до 20%.

Одна із небагатьох виконаних економічних обіцянок — це скорочення безробіття, яке знизилося на 44% з 2010-го. 

Державні послуги

Скорочення видатків не допомогло і з державним боргом, як і підвищення податків, зате спектр і якість державних послуг від цього постраждали. Місцеві ради, на яких лежить фінансування соціальних служб, бібліотек, вивезення сміття і місцева інфраструктура, урізання бюджетів зачепило найбільше, а їхня платоспроможність впала на майже 30% до 2019-го.

Велика Британія безробіття державний борг злочинність студентський борг /Адаптація Forbes Ukraine з New York Times

Як змінилися важливі для британців показники діяльності країни за час правління Консервативної партії. Інфографіка Фото Адаптація Forbes Ukraine з New York Times

Через скорочення бюджету Національна служба охорони здоровʼя (NHS) не справляється із потоком пацієнтів, особливо тих, хто належить до вразливих верств населення. Понад 7,5 млн людей нині чекають, щоб отримати лікування, а кількість пацієнтів із раком, які починають лікування впродовж двох місяців після встановлення діагнозу, з понад 80% у 2010-му впала до менш як 60%, що рекордно мало для країни.

Питання охорони здоровʼя для британців на другому місці за важливістю, пише NYT, і в чотири рази більше виборців вважає, що лейбористи краще з цим впораються, ніж консерватори.

Майже жодну державну службу не оминули скорочення: кількість військовослужбовців зменшили на 44 000, а поліціянтів, яких до 2019-го скоротили на 20 000, Борис Джонсон відновив на посадах.

Імміграція

Консервативна партія раз у раз обіцяла скоротити чисту імміграцію, яка, схоже, є одним із насущних питань для британців, адже саме бажання «повернути контроль» за кордонами Британії, змусило чимало виборців проголосувати за вихід з ЄС.

Але і тут не вийшло. Чиста міграція (кількість тих, хто приїхав, мінус ті, хто виїхав) Британії сягнула 764 000 у 2022-му, що майже втричі більше, ніж коли було голосування за Брекзит. 

Безпритульність, освіта і голод

Скорочення особливо сильно зачепили систему соціального забезпечення. Так, фінансову допомогу на дітей видають лише першим двом малюкам у сімʼї, а на отримання допомоги через інвалідність запроваджено жорсткіші критерії. 

Тому, напевно, не дивно, що популярність благодійних організацій, які видають продуктові набори, відомі як «банки їжі», злетіла до небес. Минулого року лише фонд Trussell Trust роздав понад 3 млн продуктових наборів, третина з яких призначалася дітям.

Ціни на житло значно виросли, а з ними й кількість безпритульних. Щорічне опитування виявило, у порівнянні із 2010 роком у 2024-му збільшилася кількість тих, хто змушений ночувати на вулиці, з менш як 2000 до майже 4000 — тенденція до зростання була весь цей період. Відсутність доступного житла і допомоги від держави залишили рекордну кількість людей без даху над головою, хоча під час пандемії таких людей тимчасово поменшало завдяки державній програмі.

Спадщина консерваторів, яка найбільше запамʼятається молоді, — це зростання студентського боргу. Уряд скоротив фінансування університетів і втричі підвищив оплату за навчання, щоб перекрити дірку в бюджетах ВНЗ. Тому середньостатистичний випускник університету виходить з університету не лише з дипломом, а й з близько £45 000 боргу за освіту. Це втричі більше, ніж у 2010-му.

Цікаво те, що перспектива випуститися із чималим боргом не відбила бажання здобути вищу освіту. Навпаки, з 2010-го кількість студентів зросла із близько 2,5 млн до понад 2,75 млн цьогоріч.

Тенденція до зменшення кількості насилля і пограбувань почалася у другій половині 1990-х, а за консерваторів (2010-2023 роки) злочинність впала ще на 54%.

NYT зауважує, що попри обіцянку нинішнього премʼєра Ріші Сунака скасувати заходи для зменшення вуглецевих викидів, його партія залишить країну «зеленішою», ніж отримала: тепер Британія виробляє на 60% менше електрики із викопного палива, ніж у 2010-му. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні