Понад вісім місяців росіяни утримували Херсон – єдиний обласний центр, який окупували після 24 лютого. Українські війська звільнили місто, але, відступаючи, окупанти знищили критичну інфраструктуру. Херсон без світла, зв'язку та водопостачання. Коли найбільші українські компанії планують повертатися до міста?
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
«Ми вже в Херсоні», – написав 11 листопада у Facebook СЕО мережі АТБ Борис Марков. Крім цих слів у пості було відео з вантажівкою із написом АТБ, якій раділи жителі Херсона. «АТБ усіх обскакали!» – прокоментував його співвласник Rozetka Владислав Чечоткін. «АТБ!!! Свято наближається! Русня отближається», – додав власник корпорації «Біосфера» Андрій Здесенко.
Коли стало відомо про звільнення Херсона, українці влаштували в соцмережах парад мемів, в яких українські компанії наввипередки повертаються до деокупованого міста. Щоправда, АТБ не були першими від бізнесу, хто повернувся.
Святково прикрашена машина – місцевого перевізника – партнера ритейлера. Його проїзд вулицями міста став виявом радості від повернення України. Але щоб почати повноцінно працювати в місті, бізнесу доведеться почекати.
«Лише після того, як ми завершимо стабілізаційні заходи, – відповідає на запитання Forbes про можливість повернення бізнесу голова Нацполіції Ігор Клименко. – Найкраще дочекатися офіційного дозволу від місцевої влади». Херсон дуже замінований. 10 груп саперів вилучили 4000 вибухонебезпечних предметів, додає Клименко.
До повномасштабної війни в Херсоні проживало майже 280 000 людей. Нині – приблизно 80 000, розповідає голова Нацполіції. Місто без світла, водопостачання та звʼязку. Відступаючи, росіяни знищили критичну інфраструктуру.
Forbes дізнався у ключових для міста компаній, як вони повертаються до деокупованого Херсона.
Світло
Коли в місті буде відновлено живлення? Протягом 14–21 днів, каже Володимир Гетманов, операційний директор VS Energy, до складу якої входить місцеве обленерго. Ці терміни можуть змінюватися під час робіт, оскільки ситуація досить непрогнозована, уточнює він.
До війни Херсон живило три магістральні лінії електропередачі. Всі вони зруйновані. Вартість зруйнованої інфраструктури – 1,5–2 млрд грн, за попередньою оцінкою VS Energy. Оцінку буде переглянуто, уточнює Гетманов.
«Ми не мали доступу до об’єктів і не розуміли ступінь пошкодження, – каже він. – Пізніше ми озвучимо уточнені цифри збитків, включаючи вартість відновлювальних робіт».
Херсонобленерго концентрує сили на лінії електропередачі, яка йде з Миколаєва. «Цю лінію зможемо відновити найшвидше», – каже Гетманов. Для цього треба відновити зруйновану інфраструктуру: понад 70 прольотів лінії електропередачі та дві опори.
Місцевому обленерго, за словами Гетманова, допомагають енергетики з інших міст – Одеси, Дніпра, Житомира, Кропивницького, Чернівців, Рівного.
Чи вистачить однієї лінії для Херсона? Обмежено вистачить, каже Гетманов. Зараз у Херсоні рівень споживання буде набагато менший, ніж до війни. Багато людей виїхало, промисловість не працює. «Тому на перший час має вистачити», – каже він.
Відновлення лінії електропередачі до Херсона також дозволить повернути в Миколаїв чисту воду, каже Гетманов. Оскільки саме ця лінія живила електроенергією інфрастрктуру подання води в місто.
Звʼязок та інтернет
Стабільний український зв’язок на Херсонщині відсутній з весни. На початок червня у регіоні працювало лише 2% базових станцій, казав у інтерв’ю Forbes президент «Київстара» Олександр Комаров. «У Херсоні його наразі, на жаль, немає», – розповідала CEO «Vodafone Україна» Ольга Устинова.
«Велика трійка» мобільних операторів розгорнула плани з відновлення мережі, щойно ЗСУ звільнили місто. 13 листопада у центрі Херсона запрацювали базові станції «Київстара» та Vodafone.
Але це лише початок великої роботи – телекомівці використовують пересувні мобільні вишки, поки стаціонарні не працюють. Перебиту оптику компенсують терміналами Starlink, відсутнє живлення – генераторами.
Тікаючи на лівобережжя Дніпра, російська армія істотно пошкодила інфраструктуру. «Значні пошкодження й крадіжки обладнання, подекуди необхідно буде, по суті, заново відбудовувати базові станції», – розповіли Forbes у пресслужбі lifecell.
До вечора 16 листопада українське покриття з’явилося у Херсоні, Чорнобаївці, Бериславі. Мобільний зв’язок для місцевих жителів поки що безкоштовний, оператори роздають нові SIM-карти на заміну втраченим. Окреслювати терміни повного відновлення мережі вони не беруться – ще замало даних для аналізу. «Прогнози невтішні», – кажуть у lifecell. На відміну від решти звільнених областей, окупанти розікрали велику кількість обладнання.
Наслідки мародерства – вивезено обладнання базових станцій, вирізані кабелі, зруйновані технічні приміщення, перераховує прессекретарка «Київстару» Ірина Леліченко. До російського вторгнення найбільший оператор мав 88 базових станцій у Херсоні, на ранок 17 листопада відновили роботу п’яти. В інших звільнених регіонах йшлося здебільшого про ремонт мережі, на Херсонщині 80% стільникових станцій «Київстару» необхідно будувати майже з нуля.
Інший виклик – дістатися до пошкодженого обладнання. Інженери мають отримати допуски від військових, а також розмінування – починати роботи мають у супроводі саперів.
«Наші фахівці у Херсоні в черзі на завтра, але сумарно заявок у саперів на більш як 1000 адрес», – каже начальник технічного департаменту «центр» «Vodafone Україна» Ігор Зазулик. Щоб тримати зв’язок між собою, техніки користуються Starlink, потужностями генераторів діляться із місцевими.
У самому Херсоні можна підʼєднатися до інтернету у публічних точках доступу на Starlink. Мінцифри запустило п’ять таких 16 листопада. В дорозі ще 210 терміналів від компанії Ілона Маска. «За два тижні організуємо ще 60 Wi-Fi-точок з інтернетом по всій області», – повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Їжа та ліки
Продукти харчування в Херсон та область наразі возять лише як гуманітарну допомогу, розповідає Forbes Олександр Гіндук, заступник голови гуманітарного штабу Миколаївської ОДА. 15 листопада штаб відправив до Херсона та Снігурівки сім фур із товарами: зокрема, понад 25 т продуктових пайків, 9 т медикаментів та засобів гігієни і багато продуктів харчування.
Жоден з великих ритейлерів поки що не відкрив там свої магазини. Бізнес ще оцінює збитки та готується. Зокрема, АТБ збирається відкрити перший магазин у неділю, 20 листопада, ще два – 23-го, розповів Forbes начальник управління з корпоративних комунікацій АТБ Сергій Демченко.
Також готується повернутися до Херсона «ЕКО-маркет», розповіли Forbes у пресслужбі ритейлера. Товари до деокупованого міста компанія збирається возити з розподільчого центру в Києві. Ритейлер, у якого пʼять магазинів в Херсоні, уже звʼязався зі своїми співробітниками, що знаходяться в місті. Вони готові приступати до роботи, кажуть в пресслужбі. Проте, відкрити торгівельні точки компанія зможе після вирішення проблем з електрикою та звʼязком.
«Таврія-В» – до війни одна з найбільших продуктових мереж на півдні України. На момент публікації її власник Борис Музальов не відповів Forbes щодо планів повернення в деокупований Херсон.
У липні Forbes розповідав, що відбувається з українськими аптеками в російській окупації. Наприклад, тоді у Херсоні окупанти привласнювали майно аптек українських мереж та змінювали вивіски на мережу аптек із так званої «ДНР». У захоплених аптеках ціни були вдвічі, а іноді й утричі вищі, ніж були в лютому 2022 року. А основний канал постачань ліків – окупований росіянами Крим.
Одна з найбільших аптечних мереж країни «Аптека доброго дня» планує відкриття свої роздрібних точок в Херсоні в грудні, повідомили Forbes у прес-службі компанії. До окупації в місті працювало три «Аптеки доброго дня».
Не припиняв працювати в Херсоні під час окупації магазин мережі медичних товарів «Медтехніка». «Останні місяці було дуже важко. Цінники у гривнях і приймаємо лише гривню, а у мешканців Херсона за ці девʼять місяців в окупації гривні на руках майже не залишилося», – написав у Facebook власник мережі Олексій Давиденко. 12 листопада компанія завантажила повну машину медичних виробів і виїхала з Києва. «Сьогодні доїхали до наших дівчат у Херсоні», – говорить Давиденко.
Банки
На шостий день після того, як до Херсона зайшли ЗСУ, у місті відкрилися відділення трьох державних банків – «Привату», «Ощаду» та «Укргазу».
«Відновлюємо поки що одне відділення, у ньому ж буде і регіональний офіс, – каже прессекретар ПриватБанку Олег Серга. – Далі – аудит мережі та відновлення інших відділень, де це можливо».
З оцінки збитків повернення до Херсона планує почати найбільший приватний банк країни «Райффайзен».
«Усі пʼять відділень банку було захоплено, після розмінування має бути здійснено відповідні слідчі дії та проведено оцінку збитків, – ідеться у письмовому коментарі пресслужби. – Тож банк чекає на повідомлення від офіційної влади, коли можна буде здійснити ці дії».
Місцева влада наразі не може назвати конкретних термінів, коли бізнес зможе масово повертатися до Херсона. «Місто велике, масштаби мінувань дуже значні, – каже керівник пресофісу Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Толоконніков. – Вибухотехніки працюють фактично цілодобово».
Повернення приватного бізнесу можливе, але тільки за умови, якщо підприємці будуть повністю впевненими у безпеці своїх приміщень. Інша проблема – без води та світла умовному супермаркету буде складно працювати, додає керівник пресцентру міської адміністрації.
Як цю проблему розвʼязували банки? «Для безперервного забезпечення електроенергією та інтернетом з Києва до відділення в Херсоні передали генератор та термінал Starlink», – ідеться у релізі Укргазбанку про повернення до міста.
Як охороняють Херсон – розповідає керівник Нацполіції Ігор Клименко
(натисніть «Читати більше»)
Комендантська година в місті з 19:00 до 6:30. Відповідно до рішення місцевої влади, розпочали допуск людей у Херсон. Але тільки після перевірки на блокпостах. Лише по периметру міста виставлено 16 блокпостів. Там ретельно перевіряють і тих, хто вʼїжджає, і тих, хто виїжджає.
Зараз лише в місті Херсоні працює понад 500 працівників поліції. Ще приблизно стільки ж поліцейських відпрацьовують інші населені пункти Херсонщини. Основні завдання – розмінування, фіксація воєнних злочинів Росії та укріплення поліцейської присутності. На території області працює 27 автопатрулів, виставлено 25 блокпостів.
Відновили роботу трьох підрозділів поліції в регіоні. Крім того, запрацювали два великих підрозділи поліції міста.
Після себе окупанти залишили багато вибухонебезпечних капканів. Тому 10 груп вибухотехніків працюють практично без спочинку. Обстежили вже понад 400 га деокупованої Херсонщини та 5,5 га конкретно в Херсоні. Вилучили більше 4000 вибухонебезпечних предметів. За час проведення розмінування загинув один поліцейський – начальник вибухотехнічної служби поліції Херсонщини. Поранення дістали четверо саперів.
«Укрпошта» + «Нова пошта»
«Укрпошта» відновила роботу в Херсоні 15 листопада, повідомив її гендиректор Ігор Смілянський. Робота розпочалася з відкриття двох відділень. «Виплатили перші пенсії у Херсоні», – написав у Facebook Смілянський.
«Нова пошта» відновила роботу в Херсоні наступного дня – 16 листопада, повідомили Forbes у пресслужбі компанії. Спочатку працюватиме одне зі стаціонарних відділень (№9), а також одне мобільне відділення. Крім того, будуть працювати кур’єри «Нової пошти».
До початку грудня «Нова пошта» планує відкрити ще чотири стаціонарних відділення. Це станеться, щойно ДСНС завершить роботи з розмінування. До початку повномасштабної війни у Херсоні працювало 26 відділень «Нової пошти» та 207 поштоматів.
Через відсутність електропостачання, зв’язку та інтернету працюючі відділення «Нової пошти» оснащені генераторами та модулями Starlink. Херсонці можуть там зарядити свої пристрої та зв’язатися з рідними.
Бензин
Протягом тижня-двох у Херсоні можуть запрацюють відновлені АЗС компаній WOG, ОККО та БРСМ.
У місті дві станції WOG, пять ОККО та чотири БРСМ. Перш за все АЗС обстежують вибухотехніки. Після завершення стабілізаційних робіт спеціалісти паливних мереж проведуть аудит комплексів та визначать, що необхідно для відновлення їхньої роботи, каже директор із маркетингу мережі WOG Геннадій Карлінський.
БРСМ розраховує почати ремонт станцій з понеділка, 21 листопада, відновити їх роботу – до кінця наступного тижня. WOG протягом двох днів спрямує до Херсона перший бензовоз із пальним для забезпечення спецтранспорту. Три бензовози БРСМ уже біля міста, чекають на дозвіл, щоб заїхати.
Який стан звільнених заправок? АЗС повністю розграбовані та зруйновані, каже Олександр Мельничук, директор зі стратегічного маркетингу БРСМ. «Росіяни вкрали все – від вікон до заправних пістолетів, – каже він. – Від станцій залишився лише каркас».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.