Нація озброєних громадян. Через війну цивільні українці кинулись купувати «важку» зброю. Скільки заробили найбільші гравці цього ринку /Shutterstock
Категорія
Компанії
Дата

Нація озброєних громадян. Через війну цивільні українці кинулись купувати «важку» зброю. Скільки заробили найбільші гравці цього ринку

2 хв читання

Shutterstock

У 2022 році мережі профільних збройних магазинів відчули зростання попиту на вогнепальну зброю у 2-3 рази. Що скуповували українці під час російської навали

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

Минулий рік став рекордним за кількістю купленої населенням вогнепальної зброї. Впродовж 2022 року українці отримали 128 804 дозволи на придбання мисливської нарізної, комбінованої та гладкоствольної зброї, повідомили Forbes у Нацполіції (дозвіл не означає 100% купівлю). На кінець червня на руках у українців було 1 011 609 одиниць власної вогнепальної зброї. За останні 12 місяців (з травня по травень) кількість власників зброї збільшилась майже на 108 000.

У воєнний рік змінилась не тільки кількість проданої зброї, а й асортимент. «Зброю почали купувати, як би вам це правильно сказати… яка більше підходить для самозахисту та спорту», – каже директор найбільшої в Україні мережі магазинів для полювання й риболовлі «Ібіс» Ромас Грунскіс. Він зазначає, що покупцями переважно були цивільні українці, а серед хітів продажів – карабіни на платформі AR-15 (цивільна версія штурмової гвинтівки M16) та рушниці калібру 9х21.

Ринок роздрібної торгівлі зброєю та аксесуарами минулого року зріс у 2,5 раза порівняно з 2020 роком, до 3,5 млрд грн, повідомляє генеральний директор Pro-Consulting Олександр Соколов.

Хто заробив на бажанні українців захистити себе

У «Ібіс» попит на зброю збільшився на 20%. Наразі 70% продаж у його структурі – це зброя та аксесуари до неї. При цьому Грунскіс підкреслює, що купівля «класичної» мисливської зброї обвалилась драматично. Компанія також продає товари для кемпінгу, туризму, риболовлі. «Але зараз попит на них впав, бо, наприклад, мисливство заборонене, а риболовля можлива тільки на озерах», – додає директор «Ібіс». 

За даними Youcontrol, минулого року виторг найбільшого гравця – «Ібісу» – зріс на 81%, до 1,9 млрд грн. За ним йде мережа «Stvol», оборот якої збільшився на 100% (1,1 млрд грн). У третього гравця – магазинів «Тактичні системи» – виторг зріс у 9,5 раза, до 249,6 млн грн.

Директор «Тактичних систем» Євген Петрецький каже, що попит на вогнепальну зброю зріс щонайменше вдвічі. Серед клієнтів мережі багато волонтерів, які купують зброю, аксесуари та одяг для військових. 

Попит притягує на ринок нових, потенційно великих гравців. У минулому році «Епіцентр» відкрив два нових магазини мисливства Expert, у яких продається зброя (до війни був тільки один подібний). На цей рік «Епіцентр» планує довести кількість «зброярень» до шести.

Нація озброєних громадян. Через війну цивільні українці кинулись купувати «важку» зброю. Скільки заробили найбільші гравці цього ринку /Фото 1

У 2022 році товарообіг категорії «Зброя та обладнання» у мережі «Епіцентру» збільшився більш ніж втричі порівняно з позаминулим роком. Якщо оцінювати найбільші товарні групи цієї категорії, то продажі зброї зросли на 35%, електроніки у три рази, а оптики – у понад 5 разів, повідомив директор з розвитку проекту Expert в «Епіцентрі» Сергій Будніков.  

«Ринок продажу зброї наразі не насичений. Як правило, компанії відкривають один-два магазини, які покривають лише один регіон і його потреби», – зазначає Соколов з Pro-Consulting. На його думку, є три основні фактори, які сприятимуть зростанню ринку. Це пом’якшення законів щодо отримання зброї, поява реєстру зброї і ріст цікавості до зброї через війну. 

Крім очевидної причини зростання попиту на зброю – широкомасштабного вторгнення РФ, попит стимулювало спрощення правил отримання дозволу на придбання вогнепальної зброї. З початку березня 2022-го уряд ввів спрощену та прискорену процедуру купівлі зброї: без довідок про проходження курсів із навчання поводження зі зброєю й медичний огляд. 

Це привело у спеціалізовані магазини чимало нових клієнтів, які до війни не планували купувати зброю. Підприємці підлаштовують асортимент і торгові пропозиції під цей сегмент. «Щоб легше було розібратися «новачкам», ми тепер по-іншому виставляємо на продаж зброю – наприклад, одразу з збройовим комплектом», – каже Грунскіс з «Ібісу». У збройовий комплект входить карабін, приціл, кріплення, ремінь. 

У червні 2023 року в Україні запрацював Єдиний реєстр зброї. Завдяки диджиталізації процедура отримання дозволів буде спрощена.

Наразі ажіотажу вже немає, констатує Грунскіс. «Попит залишається підвищеним, але це вже приблизно рівень 2021 року», – каже директор «Ібісу».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні