Як українські стартапи пережили п’ять місяців війни з Росією. /Shutterstock/Колаж Олександра Карасьова
Категорія
Інновації
Дата

Важко, та не смертельно. Скільки стартапів втратили українські венчурні фонди за п’ять місяців війни – опитування Forbes

2 хв читання

Як українські стартапи пережили п’ять місяців війни з Росією. Фото Shutterstock/Колаж Олександра Карасьова

Менше 4% з понад 250 технологічних стартапів у портфелях найактивніших гравців українського венчурного ринку суттєво зменшили оберти. Та жоден не закрився. Звідки така живучість?

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

«Ми самі здивувалися, – каже інвестиційна менеджерка фонду Flyer One Ventures (F1V) Олена Мажуга. – Очікували, що «смертність» загалом буде вищою». IT-індустрія, основу якої складають аутсорсери, встояла, попри виклики. До травня 85% компаній відновили бізнес до показників 24 лютого, і вони зростають, свідчить липневе дослідження IT Research Resilience від Львівського IT-кластеру.

Аналітики кластеру оптимістичні: за їхнім прогнозом, у 2022-му експортна виручка може сягнути $8,5 млрд. Песимістичний сценарій – $7,2–7,5 млрд IT-експорту, що все одно на пів мільярда більше минулорічного рекорду.

Щодо запасу міцності у молодих технологічних компаній без великих клієнтів, а подекуди й сталого виторгу, сумнівів було значно більше. Та за п’ять місяців великої війни з Росією 10 опитаних Forbes найактивніших гравців українського венчурного ринку не втратили жодного вітчизняного проєкту. 

Важко, та не смертельно. Скільки стартапів втратили українські венчурні фонди за п’ять місяців війни – опитування Forbes /Фото 1

Як переживають війну венчурні інвестори України

«Цей період послужив своєрідним «фільтром» для українських стартапів», – каже співзасновник фонду GEEK Ventures Вадим Роговський. Компанії із сильними фаундерами та великим потенціалом зміцніли. Труднощі для тих, хто мав проблеми із бізнес-моделлю, командою чи технологіями, лише погіршилися, вважає він.

Запущені наприкінці 2021-го GEEK Ventures і SID Venture Partners – нащадки великого венчурного буму. Допоки вони залишаються найактивнішими інвесторами – із 24 лютого на двох закрили 13 угод із українськими стартапами.

Половина опитаних гравців лише обережно планує включатися в нові угоди після п’ятимісячного затишшя. Більшість фінансово допомагали втриматися на плаву вже проінвестованим проєктам. «Довелося дещо переглянути стратегію інвестування, – каже керуючий партнер Chernovetskyi Investment Group (CIG) Володимир Кривко, – проте ми продовжуємо активно фінансово підтримувати Zakaz.ua».

Найамбітніший проєкт фонду Степана Черновецького Zakaz.ua пройшов по краю і ледве не опинився у списку закритих через війну FoodTech-компаній. Що їх об’єднує? Найбільші – Rocket, Goodex, Cooker – не залучали кошти фондів і розвивалися за рахунок одного інвестора або засновників.

Хто брав участь в опитуванні:

(натисніть "читати більше")

  • учасники списку найбільших венчурних фондів за версією Forbes 2021 року, що інвестують в українські стартапи;
  • активні фонди та фемілі-офіси поза списком, що мають значну частку українських компаній у портфелі;
  • державний Український фонд стартапів (USF), що забезпечує грантову підтримку стартапів на найбільш ранніх стадіях нарівні із ангельськими та класичними венчурними інвесторами;
  • інформацію надали SMRK, F1V, AVentures Capital, ICU Ventures, CIG, Digital Future, Український фонд стартапів, TA Ventures, SID Venture Partners, Geek Ventures.

Дані на 1 серпня 2022 року

Суперранніх інвестицій на ринку поменшало, каже Мажуга. Грантові програми Українського фонду стартапів не зупинені, проте державний фонд суттєво зменшив оберти. За останні місяці фонд підтримав лише три стартапи – Olenka.ai., Fleur Health та elKYC, ще чотири – в процесі підписання документів. Наразі USF чекає коштів від Кабміну й переходить на воєнні рейки – запустив програму грантів на $35 000 для стартапів із продуктами подвійного призначення, що можуть бути корисні ЗСУ.

Краще почуваються досвідчені глобальні проєкти, що вже можуть претендувати на мільйонні чеки від міжнародних фондів. Із початку повномасштабної війни з’явилося ще два єдинороги різного ступеня спорідненості з Україною – сервіс автоматизації бізнес-процесів airSlate та Web3-стартап Unstoppable Domains. Платформа для репетиторів Preply отримала $50 млн на розгортання у Європі і США.

Де точно не варто шукати фінансування? Сучасна форма остракізму – культура скасування – зачепила і російські венчурні фонди, що донедавна часто вкладалися у стартапи з України. «Такі гроші підіймати я нікому не раджу», – казав Forbes Роговський.

Більше про українську стартап-індустрію воєнного часу читайте у друкованому серпневому спецвипуску Forbes.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд