Категорія
Новини
Дата

Інфляція в Норвегії перевищила 30-річний максимум

Інфляція в Норвегії досягла максимуму за останні 35 років у жовтні й становила 7,5%, чому сприяли витрати на одяг та засоби звʼязку, що посилило очікування, що центральний банк може повернутися до швидшого підвищення ставок наступного місяця, пише Bloomberg.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • Загальна інфляція підскочила до 7,5% у жовтні, що вище від прогнозу в 7,1% в опитуванні аналітиків Bloomberg і прогнозу центрального банку в 5,8%. 
  • Базова інфляція, показник, якому слідував Банк Норвегії, досяг ще одного історичного максимуму в 5,9% порівняно із середнім прогнозом у 5,5% та оцінкою Банку Норвегії у 5%.
  • Незважаючи на те, що темпи зростання споживчих цін у Норвегії відстають від показників її скандинавських сусідів, розвиток подій, ймовірно, ще більше погіршить перспективи економіки, яка, як очікується, скоротиться наступного року.
  • Дані також породжують чутки про те, що політики знову прискорять зростання вартості запозичень у грудні після зниження темпів підвищення процентних ставок цього місяця.
  • Статистичне управління повідомило, що середня заробітна плата зросла на 4,1% у третьому кварталі, що є найшвидшим темпом більш як за два роки.

Контекст

У серпні Норвегія підвищила ставки до найвищого рівня за десятиліття, щоб зупинити інфляцію. Банк Норвегії підвищив базову процентну ставку в четвер на пів відсотка до 1,75%, повернувшись до рівня березня 2012 року.

У Норвегії зростає занепокоєння через те, що багата на викопне паливо економіка, яка краще за інших перенесла пандемію, може «перегоріти», адже відновлення попиту на послуги збігається з рекордними продажами її природного газу і нафти в Європі, яка стикнулася з енергетичною кризою після скорочення постачання з Росії.

Інфляція в єврозоні підскочила до нового історичного максимуму, економіка блоку втратила імпульс, посиливши побоювання, що рецесія тепер майже неминуча. Споживчі ціни у жовтні підскочили до 10,7% проти минулого року.

Тим часом керівна рада Європейського центрального банку 27 жовтня ухвалила рішення підвищити три ключові відсоткові ставки на 75 базисних пунктів з 2 листопада. Це вже третє поспіль збільшення ставок, вони зросли до найвищого рівня з 2009 року (1,5%).

Своєю чергою Федеральна резервна система (ФРС) США підвищила ставки на 75 базисних пунктів вчетверте поспіль. Відтепер діапазон становить 3,75–4% із майже нуля в березні.

У жовтні річна інфляція в Туреччині піднялася до нового 24-річного максимуму в 85,51%. Водночас центральний банк країни знизив облікову ставку, незважаючи на зростання цін. За останні три місяці центральний банк знизив облікову ставку на 350 базисних пунктів, до 10,5%. Він пообіцяв ще одне зменшення цього місяця як останній крок у поточному циклі помʼякшення, що йде врозріз із глобальною тенденцією до посилення грошово-кредитної політики.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні