Категорія
Новини
Дата

Швейцарія помʼякшить правила експорту зброї, але залишить заборону для України

Швейцарський уряд хоче мати можливість обійти жорсткий нейтралітет країни та дозволити більший експорт зброї, але збереже заборону на постачання в Україну, пише Bloomberg.

⚡️Ми дуже хочемо, щоб наші читачі знали більше, створювали більше і заробляли більше. Тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом SMART до 19.05 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Ключові факти

  • Уряд у Берні зможе скасувати експортні обмеження у «виняткових обставинах» протягом обмеженого часу, якщо це відповідатиме «інтересам зовнішньої політики чи національної безпеки», запропонував Кабінет міністрів. 
  • Законодавці вимагали більшої гнучкості для підтримки швейцарської збройової промисловості, яка відіграє ключову роль у традиціях нейтралітету та самооборони країни.
  • Ще невідомо, чи буде цей крок достатнім, аби переконати Європу, яка збільшує витрати на оборону, прагнучи допомогти Україні відбити напад Росії.
  • Близько трьох чвертей швейцарського експорту зброї йде до Європи. За даними уряду, Німеччина на сьогодні є найбільшим ринком: у 2023 році обсяг закупівель становив майже 170 млн франків.
  • Уряд уже заявив, що не буде використовувати виняток для постачання до Києва. Раніше Швейцарія заборонила Німеччині, Іспанії та Данії відправляти швейцарську зброю до України.
  • В окремому рішенні уряд також зробив кроки для полегшення військової співпраці з Європейським союзом, оголосивши, що рамкова угода про участь включатиме спільні миротворчі місії. Швейцарія стверджує, що така угода не зобовʼязує її брати участь у будь-яких операціях, і натомість вона прийматиме рішення у кожному конкретному випадку.

Контекст

Відповідно до швейцарського нейтралітету, який походить з 1815 року та закріплений договором 1907-го, Швейцарія прямо чи опосередковано не відправляє зброю комбатантам на війні. Діє окреме ембарго на продаж зброї Україні та Росії. Треті країни теоретично можуть звернутися до Берна з проханням про реекспорт швейцарської зброї, що є у них на складах, але у дозволі майже завжди відмовляють.

Швейцарія забороняє продаж зброї країнам, які перебувають у стані війни, і через це швейцарські виробники зброї втратили бізнес навіть на тлі глобального оборонного буму. У 2023 році закордонні продажі впали на 27%, до 697 млн франків ($770 млн).

У 2022 році продажі зброї Швейцарією зросли до $1 млрд, серед основних покупців були країни Близького Сходу, зокрема Катар. Постачання зброї відіграє незначну роль для швейцарської економіки – у 2022 році воно становило лише 0,25% від загального експорту товарів.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні