Категорія
Війна
Дата

«Буде війна між НАТО і Росією, якщо останню не зупинити в Україні». Сенатор-республіканець Ліндсі Грем – про допомогу Україні, мобілізацію, кордон із Мексикою та Кримський міст

Ліндсі Грем, США, допомога, зброя /Getty Images

Сенатор США від Південної Кароліни Ліндсі Грем проводить пресконференцію на Михайлівській площі в Києві, 26 травня 2023 року. Фото Getty Images

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем 18 березня приїхав до Києва, де провів переговори з президентом Володимиром Зеленським, урядом та депутатами. А ввечері дав брифінг для українських медіа, на якому просував ідею Дональда Трампа допомагати Україні на умовах безвідсоткового кредиту та якнайшвидше прийняття Верховною Радою закону про мобілізацію. Forbes Ukraine переказує головне з брифінгу.

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

Сенатор США від Південної Кароліни Ліндсі Грем має понад 30 років військового досвіду та звання полковника. Це вже четвертий його візит до України під час повномасштабної війни, який відбувається в критичний момент після п’яти місяців зволікання Конгресу зі схваленням допомоги Україні.

Грем підтримує Україну з початку великої війни, закликає руйнувати Кримський міст та визнає Росію державою-спонсором тероризму. Його навіть оголосили в розшук російські силовики за заклик до росіян «позбутися Путіна».

Але також Грем підтримав кандидатуру експрезидента США Дональда Трампа на виборах-2024. А в лютому проголосував проти законопроєкту Сенату про допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню, оскільки в ньому не було розв’язання питання міграційної кризи на кордоні з Мексикою. Останнім часом він виступає за надання Києву допомоги в кредит

Які позиції відстоює республіканський сенатор і чому про це варто знати?

Ліндсі Грем, Роберт Нідем, допомога США /Посольство США в Україні

Заступник голови місії Посольства США в Україні Роберт Нідем (ліворуч) та сенатор США від Південної Кароліни Ліндсі Грем (праворуч) на пероні вокзалу в Києві, 18 березня 2024 року. Фото Посольство США в Україні

Україна та підтримка США

Про допомогу Україні в кредит

Я сказав президенту [Зеленському], що повністю за те, щоб допомогти Україні. Але ми повинні зробити це у вигляді позики без відсотків, якщо це буде необхідно, для всіх наших союзників. Це буде новий спосіб. Думаю, він отримає більшу громадську підтримку у США.

Ідея Трампа перетворити допомогу в безвідсоткову позику має великий сенс. Сподіваюся, вона вийде з Палати представників у вигляді пакета законів найближчими днями, а не тижнями.

Я говорив зі спікером [Палати представників Майком Джонсоном] перед тим, як приїхати в Київ. Він намагається знайти спосіб надати допомогу Україні. Думаю, ідея з кредитом буде досить популярною не лише серед республіканців, але й серед демократів.

Ізраїль також потребує допомоги. Не знаю, чи буде цей пакет розділений або прийнятий як єдине ціле. Але я оптимістичніший, ніж будь-коли.

Якщо ви хочете допомогти Україні, вам краще почати говорити з американськими платниками податків. Ми маємо $34 трлн боргу. Чи можемо ми надати кредит, який можна повернути без відсотків? Чи може Україна його покрити? Думаю, президент Зеленський хотів би отримати зброю в будь-який спосіб, який ми могли б надати.

Те, що Трамп підтримує продовження військової допомоги Україні у вигляді позики без відсотків, – крок назустріч. Хочу, щоб росіяни не лише побачили, що допомога надійде цієї весни. Але й те, що ми розробили модель, яка зробить її більш сталою.

Про кордон та чому не проголосував за пакет Сенату з допомогою Україні, Ізраїлю та Тайваню

Робив те, що вважав найкращим для Америки. А це – допомогти Україні, але також допомогти своїй країні. У нас зламаний кордон. За останні три-чотири роки його перетнули до 10 млн людей.

Мені важко говорити про Україну, якщо я не говорю про кордон. Хочу сказати українцям: я хочу бути з вами, але, будь ласка, зрозумійте, що Америка також має власні потреби.

Коли я їду до Південної Кароліни, люди говорять: «Ви хочете допомогти Україні? А як же наш власний кордон?». Ми як політичні лідери повинні також займатись своїм народом.

Чи зможемо розвʼязати проблему [кордону] до виборів? Сумніваюся, але ми повинні намагатися. Сподіваюся, в Палаті представників знайдуть шлях вперед у двох питаннях: безпека кордонів та допомога Україні, Ізраїлю та Тайваню.

Дональд Трамп, Ліндсі Грем, допомога США /Getty Images

Кандидат у президенти від Республіканської партії, експрезидент США Дональд Трамп потискає руку сенатору від Південної Кароліни Ліндсі Грему на конференції Faith and Freedom Road to Majority, 24 червня 2023 року у Вашингтоні, округ Колумбія. Фото Getty Images

Чи буде підтримка Україні у разі перемоги Трампа та республіканців

Думаю, так. 70% республіканців у Сенаті розуміють необхідність допомоги Україні. Буде війна між НАТО і Росією, якщо останню не зупинити в Україні. Думаю, більшість республіканців у Палаті представників відчувають те ж саме.

Незалежно від того, хто переможе на виборах у США у 2024 році, ми продовжимо підтримувати Україну.

Про очікування на війні в 2024 році

Сподіваюся, у 2024 році Америка надішле Україні зброю, яка вам вкрай необхідна, у стійкий спосіб. Заплатите нам, якщо зможете, згодом.

Сподіваюсь, ви почнете не тільки утримувати території, але й почнете тиснути на росіян у 2024-му. Що ви отримаєте ATACMS, щоб зруйнувати цей клятий Кримський міст. Хочу, щоб 2024-й став роком якісної переваги української армії.

Ви найвинахідливіші люди, яких я коли-небудь зустрічав. Вам не вистачає снарядів, ми вам їх дістанемо. Але безпілотники, які ви розробили, можуть замінити артилерію в майбутніх війнах.

Володимир Зеленський, Ліндсі Грем /Посольство США в Україні

Президент України Володимир Зеленський та сенатор США від Південної Кароліни Ліндсі Грем в Києві, 18 березня 2024 року. Фото Посольство США в Україні

Домашнє завдання для України

Про економічний потенціал

Україна – дуже благословенна нація. Ви маєте розумних, енергійних і творчих людей. І сидите на $3,5–12 трлн критично важливих мінералів, які можна використовувати для нової економіки. Зокрема, для виробництва акумуляторів.

Маєте одні з найбільших покладів газу в Європі. Росіяни окупували деякі з ваших газових родовищ. Моя мета – не тільки звільнити Україну від росіян. Але й зробити так, щоб ви могли використовувати свої ресурси.

Про вибори в Україні

Всі, з ким я говорив, казали, що для проведення виборів в Україні потрібна інша ситуація на війні. Для мене це має сенс, оскільки я був на місці подій.

Про мобілізацію

Україна має якнайшвидше провести реформу мобілізації. Перед відʼїздом в Україну я мав розмову з радником [президента США] з національної безпеки Джейком Салліваном. Запитав у нього, чим можу допомогти. «Поруште питання закону про мобілізацію. Потрібно більше людей у строю», – відповів він.

Знаю, це важко. У вас люди воюють із першого дня. Мій батько служив у військово-повітряних силах під час Другої світової війни. І це було довго. Але вам треба замінити деяких людей, які довго на фронті. Сподіваюсь, скоро буде рух по закону про мобілізацію. І влітку та восени у вас буде більше військ.

Ви воюєте за своє життя. Ви повинні служити не з 25 чи 27 років.

Україна має воювати, хай би що не робили США

Я сказав президенту Зеленському: не думаю, що зустрічав когось на планеті, ким би я захоплювався більше, ніж українцями. Ви були притиснуті до стіни. Всі думали, що ви програєте. Але ви перемогли завдяки своїй рішучості.

Ви маєте показати росіянам: незалежно від дій США, будемо битися з вами до останньої людини. Ми [американці] це робили, коли намагалися здобути нашу свободу. Зберігайте дух, який я побачив на початку війни, стільки, скільки буде потрібно.

Ліндсі Грем, допомога, США /Getty Images

Сенатор США Ліндсі Грем під час пресконференції на виставці знищеної російської військової техніки в Києві, 26 травня 2023 року. Фото Getty Images

Вступ до НАТО та конфіскація російських активів

Про НАТО

Я підтримую вступ України до НАТО і ваше членство в ЄС. Ціную наших союзників по НАТО, але ніхто з них не може воювати так, як Україна. Якби мені довелося обирати групу людей, з якими я хотів би разом воювати, ви були б на початку цього проклятого списку.

Якби ви шукали перевірену в боях групу людей, які будуть боротися за свої цінності, творчо діяти на полі бою, дуже адаптивних, здатних взяти те, що ви їм даєте, і використати це за межами ваших власних очікувань, ви б обрали Україну.  

Не НАТО робитиме вам послугу. Ви робитимете послугу НАТО.

Про гарантії безпеки

Поки ми не приймемо Україну до НАТО або не поставимо на шлях до Альянсу, немає жодної причини, чому США та інші великі держави не можуть надати вам гарантії безпеки. Вигідні для вас і для нас.

Це буде на столі, коли приїде пан Салліван. Я – республіканець, який підтримує цю концепцію. Закликаю адміністрацію Байдена провести переговори і підписати гарантії безпеки з Україною у 2024-му.

Про російські активи

$380 млрд російських суверенних активів заморожені. $200 млрд із них – у Бельгії. Ми повинні отримати ці гроші, щоб допомогти Україні та допомогти собі.

Про вибори Путіна та визнання РФ країною-терористом

Вибори Володимира Путіна не є легітимними. Він очолює терористичну державу. Коли я повернусь до Вашингтона, то просуватиму відповідний закон. 

87% [голосів за Путіна] – це разюча цифра, в яку просто не віриш. Ці вибори були фальсифікацією. Путін – світовий злочинець, а не легітимний лідер на світовій арені. Закликаю адміністрацію Байдена підтримати визнання РФ державою-спонсором тероризму.

Санкції проти РФ не працюють, як повинні. Російська економіка занадто сильна. Нам потрібно подвоїти зусилля. Включення Росії до переліку держав-спонсорів тероризму зробить вторинні санкції більш значущими. Індія, Китай та інші вестимуть бізнес з Росією на свій страх і ризик.

Поки я дихаю, буду домагатися притягнення Путіна до відповідальності за те, що він зробив з українським народом. І за те, що він зробив з усім світом протягом понад 20 років, включаючи Росію.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні