Уряд отримує більше грошей, ніж витрачає. Чому серпневий успіх держбюджету може не повторитися /Ілюстрація Олександра Карасьова
Категорія
Гроші
Дата

Уряд отримує більше грошей, ніж витрачає. Чому серпневий успіх держбюджету може не повторитися

Ілюстрація Олександра Карасьова

У серпні Україна отримала рекордну місячну суму іноземної допомоги – $4,6 млрд. Це не лише дозволило уряду закрити більшість бюджетних потреб, а НБУ не збільшувати друк гривні, що у свою чергу знизило тиск на валютний ринок. Сукупні надходження до держбюджету перевищують видатки (які також цього місяця були рекордно високими). Але чи означає це, що державі вистачить грошей і на останні чотири місяці року?

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

У серпні сукупні надходження до державного бюджету перевищили видатки: 305,6 млрд грн проти 256,6 млрд грн, свідчать дані Міністерства фінансів. Чи означає це, що ситуація у держфінансах налагодилась і вже не є такою критичною, як у перші місяці війни?

Технічно – так. Результат серпня став можливим завдяки рекордній сумі зовнішньої допомоги протягом місяця та кращим надходженням від податків. Однак успіхи можуть не повторитися, тоді як старі проблеми залишаться і в останні місяці року. Зокрема – великі борги перед військовими, нерівномірність підтримки від партнерів та ризики надскладного опалювального періоду.

Де держава братиме гроші?

Як гроші США, ЄС та навіть Албанії допомогли держбюджету у серпні

Сумарні надходження до бюджету у липні були значно нижчими: близько 250 млрд грн. У серпні держфінанси особливо підтримала рекордна допомога партнерів – майже $4,6 млрд.

Загалом зовнішня допомога з початку війни сягнула $17,42 млрд, або 55,9% від загального фінансування бюджету. Для порівняння: НБУ, який фінансує бюджет шляхом емісії або незабезпеченого друку гривні, надав уряду еквівалент у $9,3 млрд.

Протягом серпня Україна отримала €1 млрд кредиту від ЄС, €200 млн від Італії, $350 млрд від Канади, $88 млн від Світового банку та $1 млн гранту від Албанії (перший фінансовий внесок цієї країни). Найбільшим внеском стали грантові кошти у $3 млрд, надані США через Світовий банк. 

У липні загальна сума іноземного фінансування становила $2,7 млрд (усі отримані кошти були грантовими – $1,7 млрд від США та €1 млрд від Німеччини). 

За словами міністра фінансів Сергія Марченка, за підсумками року Україна розраховує отримати приблизно $30 млрд зовнішньої допомоги. У вересні очікується останній транш гранту США – $1,5 млрд. Також Мінфін чекає у вересні й на початку жовтня на макрофінансову допомогу від ЄС (ще близько €8 млрд).

Міністерство фінансів України

Фінансування бюджету з початку повномасштабної війни Фото Міністерство фінансів України

Бізнес знову платить податки

Інший позитив – кращі результати з фіскальних надходжень (податки, збори та митниця). Фінансування держбюджету за рахунок власних ресурсів у серпні становило приблизно 134 млрд грн, підрахував заступник голови фінансового комітету Верховної Ради Ярослав Железняк (фракція «Голос»).

З них 70 млрд дали податки, що на 17% більше до серпня минулого року. З урахуванням відшкодування ПДВ екпортерам, за оцінкою Железняка, чисті податкові доходи сягнули близько 61–63 млрд грн. Ще 30 млрд грн надійшло від митниці (+31%, або 7,1 млрд грн до липня).

Перформанс податкової завдячує відновленню економічної активності. Кращим результатам митниці сприяли відновлення з 1 липня довоєнного оподаткування імпорту та повернення ввізних мит, а також зниження курсу гривні.

Свій вплив мало і розблокування частини морських торговельних портів для експорту зернових на початку серпня. Це має принести економіці 5,5 млрд у 2022 році, порахували в KSE Агроцентрі. Наразі угода підписана на 120 днів та включає лише порти Одеської області, але згодом вона може бути продовжена та охопити й порти Миколаєва, йдеться у серпневому економічному огляді Центру економічної стратегії.

Міністерство фінансів, навпаки, у серпні залучило через військові держоблігації рекордно малі 10,8 млрд грн. НБУ разом з тим другий місяць поспіль фінансує бюджет у межах заявленої раніше стелі у 30 млрд грн. До прикладу, у червні регулятор надрукував для уряду 105 млрд грн, понад третину із загальної суми, наданої з початку війни.

Скільки Україні коштує війна

Втім, навіть за умови, що всі кошти від міжнародних донорів надходитимуть вчасно й стабільно, а ситуація в економіці принаймні не погіршуватиметься, надходжень, які отримує держбюджет, може не вистачити на наступні чотири місяці. Потреба у фінансуванні бюджету, як і раніше, становить $5 млрд на місяць, про що постійно говорять українські політики та урядовці.

Своїх доходів Україні не вистачає навіть на покриття видатків на оборону. Загальні держвидатки за перші сім місяців року становлять 1,366 трлн грн. Тобто у середньому держава витрачала цьогоріч щомісяця близько 195 млрд грн.

Серпневі видатки у 256,6 млрд грн – найвищий обсяг з початку війни. Попередній пік був у червні (248,7 млрд грн), тоді як у липні видатки знизилися до 174,9 млрд грн. Чим пояснити такий приріст у серпні? Уряд гасив заборгованість перед сектором оборони, каже Железняк. За його словами, заборгованість держави перед військовими досі становить десятки мільярдів гривень.

За даними НБУ, у січні – липні 2022 року на оборону та сектор громадського порядку держава витратила 612,8 млрд грн, або майже 45% усіх видатків зведеного бюджету. У липні лише на грошове утримання військовослужбовців держава витратила 62 млрд грн. При цьому уряд не може використовувати міжнародну допомогу на військові потреби.

Виходячи зі статистики видатків за останні місяці, можна припустити, що за поточної воєнної ситуації видатки на оборону стабілізувалися, зазначено в огляді від ЦЕС. Проте країна продовжить страждати від збитків, спричинених війною, та потребувати нових коштів. У третьому та четвертому кварталах цього року українська економіка скоротиться на 37,5%, порівняно з 39,3% у другому кварталі, що в цілому за рік дасть падіння на 33%, очікують у НБУ.

Попереду опалювальний сезон. Найбільші ризики повʼязані не з браком газу чи вугілля, а насамперед із можливими атаками РФ на енергетичну інфраструктуру у періоди пікових навантажень. Разом з тим споживання газу в країні скоротилося приблизно на 40%, зазначає у звіті ЦЕС Євген Червяченко, консультант Berlin Economics. «За сприятливої зовнішньої та внутрішньої ситуації накопичених запасів буде достатньо для задоволення попиту», – вважає Червяченко. 

*Після публікації було змінено заголовок. У першій версії матеріалу було вказано, що надходження до держбюджету вперше з початку повномасштабної війни з Росією перевищують видатки. Редакція приносить вибачення за неточність.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні