Металурги готуються до перебоїв з поставками електроенергії /Олександр Чекменьов
Категорія
Гроші
Дата

Через ракетні обстріли українські металурги частково призупинили роботу. До яких збитків це може призвести

Металурги готуються до перебоїв з поставками електроенергії Фото Олександр Чекменьов

Останніми днями дефіцит електрики відчули не лише прості українці. Підприємства гірничо-металургійного комплексу також стикнулися з перебоями з її постачанням. У разі повної зупинки Україна може втрачати щомісяця до $250 млн валютного виторгу

На початку цього тижня українські підприємства гірничо-видобувної групи Ferrexpo Костянтина Жеваго зупинили роботу. Сталося це через дефіцит електроенергії, спричинений масованими ракетними ударами Росії.

Ferrexpo – не єдине підприємство ГМК, на яке вплинили перебої з постачанням електроенергії. Зменшило споживання електроенергії і найбільше металургійне підприємство України «АрселорМіттал Кривий Ріг». У пресслужбі компанії повідомили, що для цього вони вдалися до зменшення виробництва на найбільш енергоємних об’єктах заводу.

«Після того як постачання електроенергії стабілізується, компанія планує повернутися до попередніх обсягів виробництва», – зазначили в «АрселорМіттал».

Інші головні металургійні підприємства країни не відчули негативних наслідків дефіциту електроенергії. Підприємства групи «Метінвест» Ріната Ахметова і Вадима Новинського призупиняли виробництво лише на час повітряної тривоги 10 жовтня, повідомили Forbes у пресслужбі групи.

Продовжують працювати і заводи «Інтерпайп» Віктора Пінчука у Дніпрі, Нікополі та Новомосковську, сказали в пресслужбі компанії. «Зрозуміло, що це не довоєнні обсяги виробництва, однак зараз завантаження потужностей становить 40–50% від довоєнного рівня», – зазначили там.

Якщо від влади надійде команда знижувати витрати електроенергії, то, звісно, ми це виконаємо, повідомив директор з корпоративних комунікацій компанії DCH Steel (рудник «Суха Балка» та Дніпровський металургійний завод) Олександра Ярославського Максим Мінюшкін. Зараз ці підприємства працюють у колишньому режимі.

Енергетичні ризики

Через перебої з поставками електроенергії українські рударі та металурги будуть змушені поступово зменшувати обсяги виробництва, вважає старший аналітик Dragon Capital Денис Саква. «Ракетні обстріли дуже сильно зменшили надійність української енергосистеми», – каже він.

Після 24 лютого підприємства ГМК вже значно зменшили обсяги виробництва. За січень–вересень 2022 року металургійні підприємства виробили 5,5 млн т сталі, що в 2,9 раза менше, ніж за аналогічний період 2021 року. Схожа динаміка у виробництві чавуну (в 3 рази – до 5,5 млн т) та прокату (в 3,1 раза – до 4,7 млн т).

Тепер є ризик, що металургійні підприємства будуть змушені зменшити виробництво взагалі до нуля, очікує Денис Саква. Це негативно відобразиться на українському експорті.

Поки що на підприємствах є запаси готової продукції. «АрселорМіттал Кривий Ріг» має залишки готової продукції на складах, тому проблем з її відвантаженням не очікується, повідомили в компанії.

Та російська армія продовжує завдавати ракетних обстрілів по Україні, зокрема по критичній інфраструктурі. «Найімовірніше, перебої з постачанням електроенергії будуть продовжуватися до кінця опалювального сезону», – прогнозує Денис Саква.

Якщо обмеження для команій ГМК будуть тривати, щомісячно вони будуть втрачати до $250 млн, очікує він. У вересні експорт руди та металу становив приблизно $290 млн, каже Денис Саква. Треба враховувати, що на підприємствах є запаси готової продукції, а також деякі з них все ж таки зможуть працювати хоча б на мінімальних обсягах, додає він.

Матеріали по темі

Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та новинами від Forbes

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні