Металурги готуються до перебоїв з поставками електроенергії /Олександр Чекменьов
Категорія
Гроші
Дата

Через ракетні обстріли українські металурги частково призупинили роботу. До яких збитків це може призвести

Металурги готуються до перебоїв з поставками електроенергії Фото Олександр Чекменьов

Останніми днями дефіцит електрики відчули не лише прості українці. Підприємства гірничо-металургійного комплексу також стикнулися з перебоями з її постачанням. У разі повної зупинки Україна може втрачати щомісяця до $250 млн валютного виторгу

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

На початку цього тижня українські підприємства гірничо-видобувної групи Ferrexpo Костянтина Жеваго зупинили роботу. Сталося це через дефіцит електроенергії, спричинений масованими ракетними ударами Росії.

Ferrexpo – не єдине підприємство ГМК, на яке вплинили перебої з постачанням електроенергії. Зменшило споживання електроенергії і найбільше металургійне підприємство України «АрселорМіттал Кривий Ріг». У пресслужбі компанії повідомили, що для цього вони вдалися до зменшення виробництва на найбільш енергоємних об’єктах заводу.

«Після того як постачання електроенергії стабілізується, компанія планує повернутися до попередніх обсягів виробництва», – зазначили в «АрселорМіттал».

Інші головні металургійні підприємства країни не відчули негативних наслідків дефіциту електроенергії. Підприємства групи «Метінвест» Ріната Ахметова і Вадима Новинського призупиняли виробництво лише на час повітряної тривоги 10 жовтня, повідомили Forbes у пресслужбі групи.

Продовжують працювати і заводи «Інтерпайп» Віктора Пінчука у Дніпрі, Нікополі та Новомосковську, сказали в пресслужбі компанії. «Зрозуміло, що це не довоєнні обсяги виробництва, однак зараз завантаження потужностей становить 40–50% від довоєнного рівня», – зазначили там.

Якщо від влади надійде команда знижувати витрати електроенергії, то, звісно, ми це виконаємо, повідомив директор з корпоративних комунікацій компанії DCH Steel (рудник «Суха Балка» та Дніпровський металургійний завод) Олександра Ярославського Максим Мінюшкін. Зараз ці підприємства працюють у колишньому режимі.

Енергетичні ризики

Через перебої з поставками електроенергії українські рударі та металурги будуть змушені поступово зменшувати обсяги виробництва, вважає старший аналітик Dragon Capital Денис Саква. «Ракетні обстріли дуже сильно зменшили надійність української енергосистеми», – каже він.

Після 24 лютого підприємства ГМК вже значно зменшили обсяги виробництва. За січень–вересень 2022 року металургійні підприємства виробили 5,5 млн т сталі, що в 2,9 раза менше, ніж за аналогічний період 2021 року. Схожа динаміка у виробництві чавуну (в 3 рази – до 5,5 млн т) та прокату (в 3,1 раза – до 4,7 млн т).

Тепер є ризик, що металургійні підприємства будуть змушені зменшити виробництво взагалі до нуля, очікує Денис Саква. Це негативно відобразиться на українському експорті.

Поки що на підприємствах є запаси готової продукції. «АрселорМіттал Кривий Ріг» має залишки готової продукції на складах, тому проблем з її відвантаженням не очікується, повідомили в компанії.

Та російська армія продовжує завдавати ракетних обстрілів по Україні, зокрема по критичній інфраструктурі. «Найімовірніше, перебої з постачанням електроенергії будуть продовжуватися до кінця опалювального сезону», – прогнозує Денис Саква.

Якщо обмеження для команій ГМК будуть тривати, щомісячно вони будуть втрачати до $250 млн, очікує він. У вересні експорт руди та металу становив приблизно $290 млн, каже Денис Саква. Треба враховувати, що на підприємствах є запаси готової продукції, а також деякі з них все ж таки зможуть працювати хоча б на мінімальних обсягах, додає він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні