Рейтинг зарплат 2021 /Shutterstock
Категорія
Рейтинги
Дата

Рейтинг зарплат 2021

13 хв читання

Як корпорації змінюють себе зсередини і куди дрейфують управлінські таланти 

Глава бренд‑маркетингу одного з найбільших маркетплейсів України – групи EVO – Саша Жиляєв у квітні 2021 року змінив роботу. Тепер він вибудовує маркетингову стратегію мережі кінотеатрів Multiplex.

Multiplex переживає складні часи, конкуруючи за глядача зі стримінговими платформами. Коронавірус закривав українські кінотеатри кілька разів, що скоротило виторг мережі в 2020 році на 65%.

Після першого локдауну мережа скоротила 60% топменеджерів, скасувала бонуси й урізала оклади, каже СЕО мережі кінотеатрів Роман Романчук. У борді залишилися гендиректор, фіндиректор і технічний директор.

На адаптацію знадобилося пів року. «У листопаді прийняли ризики і почали формувати нову адженду, думати над формою компанії та конфігурацією бізнесу», – розповідає Романчук.

Новий роботодавець полював на Жиляєва від часів його звільнення з Comfy у жовтні 2019‑го, але той двічі відхиляв пропозицію. «Йти з e‑commerce, який переживає бум, у бізнес, який практично не працює, здавалося надто ризикованим челенджем»,– пояснює Жиляєв.

Допомогла наполегливість Романчука. «Під час зустрічей він нагадував, що є цікаве завдання, що я підходжу, що на мене чекають – це підкупило,– розповідає Жиляєв.– До того ж я втомився постійно перебувати в мережі – хотілося поєднати офлайн і онлайн».

Що компенсувало ризики? «Я не переходив на більш високооплачувану роботу – каже Жиляєв. – Під виконання цілей передбачено бонуси».

У 2021 рік більшість бізнесів увійшли з розумінням як діяти. Кількість запитів до рекрутерів зросла у два-три рази.

Завдання Жиляєва – повернути глядачів до кінотеатрів, каже Романчук. Основний фокус – на диджиталізації процесів і розвитку онлайн‑сервісів. Нову посаду chief digital officer у квітні обійняв Петро Свищев. Другий пріоритет Multiplex – напрям food and beverage, який очолить один з менеджерів компанії. HR‑директорка Марина Майор, котра перейшла з Comfy, формує нову оргструктуру і мотиваційну систему. Компанія шукає операційного та фінансового директорів.

Випадок Multiplex не унікальний. У 2021 рік більшість бізнесів увійшли з розумінням як діяти, говорить глава рекрутингового департаменту Brain Source International Дмитро Шкурко. «Кількість запитів до рекрутерів зросла у два‑три рази», – додає керівний партнер Boyden Ukraine Олексій Долгіх.

Колишній маркетинг‑директор ПриватБанку Микола Щербина очолив мережу аптек АНЦ у липні 2020‑го. Перші три місяці пішли на аудит і зміну оргструктури. «Була величезна неефективна ієрархічна вертикаль, на якій втрачався час і спотворювалася інформація», – розповідає він. Щербина безпосередньо взаємодіяв із чотирма заступниками, під якими розгорталася громіздка управлінська структура із заступників, керівників департаментів та відділів.

Щербина обмежив управлінську структуру трьома рівнями і змінив систему мотивації. На СЕО замкнуто керівників близько 20 напрямів (маркетинг, фінанси, логістика, HR тощо), перед якими звітують проджект‑менеджери й аналітики.

Нова структура вивела з тіні внутрішні таланти. Заступника комерційного директора В’ячеслава Сауца підвищили до директора департаменту маркетингу. «Він виходець з компанії, починав з рядових спеціальностей і піднявся до топменеджменту,– говорить Щербина.– І таких прикладів багато».

Його мета – наростити самостійні онлайн‑продажі. Це дозволить менше залежати від посередників на кшталт Tabletki.ua– цей ресурс генерує для АНЦ близько 70% онлайн‑замовлень. «Вони беруть 2,5% з кожного замовлення. Наша рентабельність, 2%, йде в мінус, – розповідає гендиректор АНЦ.– Підвищити ціни не можемо, бо програємо конкурентам».

Розвивати цифрові сервіси та нові канали продажів Щербина запросив Дмитра Сартакова з мережі VARUS. До націоналізації вони разом працювали у ПриватБанку. «Його роль – друга після СEO», – каже Щербина. Завдяки впровадженню нових інструментів на кшталт месенджер‑ботів та мобільного застосунку він розраховує наростити частку покупок онлайн з 17% до 25% у 2022 році. «Нові сервіси дозволять клієнтам відійти від гонитви за ціною на користь зручності»,– пояснює він.

Мауро Лонгобардо, який очолив у 2020 році найбільший металургійний комплекс країни «АрселорМіттал Кривий Ріг» (АМКР), повністю перебудував управлінську вертикаль. Він висунув на топпозиції талановитих менеджерів середньої ланки і замкнув на себе більше напрямів. Раніше у гендиректора АМКР було сім заступників, нині – 15. З них 12 – українці. «Структура стала більш плоскою, – говорить він. – У вертикальній структурі завжди є хтось зайвий».

АМКР залучає експатів до управління у крайньому разі, наприклад, якщо в Україні немає потрібної експертизи чи треба передати досвід. Винагорода топменеджерів розраховується за системою грейдів. Базовий дохід українців та іноземців, за словами Лонгобардо, не відрізняється.

Тренд перехідного часу – експерименти з мотивацією управлінців. З другого кварталу 2021 року АНЦ розраховує бонуси за системою OKR.

Класична функціональна структура з KPI гальмувала проєкти, в яких задіяно кілька департаментів, каже Щербина. «Формулюємо на квартал п’ять – сім цілей, навколо яких гуртуються проєктні кросфункціональні команди»,– говорить Щербина. На додаток до річного бонусу запроваджуються квартальні премії за результатами проєкту. «Перевагу системі OKR віддає дедалі більше компаній», – констатує партнер Odgers Berndtson Ukraine Олексій Комліченко.

Важка промисловість

Очікуємо, що в 2021 році зростання зарплат у гірничометалургійному комплексі не перевищить 5-7%

Олександр Пімкін HR-директор «Метінвесту»

Зростання світових цін на руду вивело гірничо‑металургійні підприємства до переліку найприбутковіших компаній України за підсумками 2020 року. Прибуток Південного ГЗК, що належить Рінату Ахметову, досяг 18,2 млрд грн. Це другий за розмірами прибуток серед українських компаній після державного оператора газотранспортної системи (ГТС України). У першому кварталі 2021 року прибуток «Метінвесту» до сплати відсотків за кредитами, податків і амортизації (EBITDA) зріс у чотири рази, до $1,46 млрд, порівняно з тим самим періодом минулого року.

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 1

Високий прибуток не є гарантією підвищених бонусів. Принаймні за підсумками 2020‑го. «Показники прибутковості не позначаються на зарплатах топменеджерів компаній, залежних від міжнародних котирувань», – говорить керівний партнер Boyden Global Executive Search Олексій Долгіх. «Дохід керівника складається з фіксованої та змінної частин,– підтверджує HR‑директор «Метінвесту» Олександр Пімкін. – Якщо керівник був цього року так само ефективний, як і торік, його дохід не змінився».

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 2

На початку року в INTERPIPE Віктора Пінчука відбулося три нових призначення. Призначений у січні СЕО INTERPIPE Артем Поляков не пропрацював і двох місяців. Його змінив Фаді Храйбе, який очолював INTERPIPE з 2016 по 2020 рік. Поляков залишив пост з особистих причин, повідомили в компанії. Першим заступником став директор з економіки та фінансів Денис Морозов, на колишню позицію якого перейшов його заступник Сергій Кузьменко.

Найбільш затребувані і високооплачувані професії в ГМК – майстри, механіки, керівники лінійного виробництва. Металурги скаржаться на брак інженерів.

Агро

Мотивація грошима не ключова – важливі суть проєкту і продукт, над яким потрібно працювати. Якщо проєкт цікавий, проблем з пошуком кандидата не буде

Олексій Комліченко Партнер Odgers Berndtson Ukraine

У 2020 році управлінські команди агрохолдингів перебудовували процеси, підлаштовуючись під ситуацію невизначеності. «Умови винагороди змінювалися відповідно до зміни стратегії компанії (strategy focused KPI)», – каже глава HR‑департаменту Kernel Наталія Кульчицька.

Компенсації менеджерів Kernel прив’язані до виконання фінансових показників. «Це дозволяє отримувати справедливу винагороду щорічно», – каже Кульчицька. У 2020 році компанія не переглядала компенсації для своїх топів.

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 3

Розмір винагороди управлінців аграрної індустрії багато в чому визначається їхніми особистими взаєминами з власниками, зазначає керівний партнер Ward Howell Ігор Кабузенко. Місячні зарплати топменеджерів агрохолдингів, за його оцінкою, коливаються в діапазоні від $10 000 до $25 000 залежно від розміру компанії. У разі виконання ключових показників бонус досягає 100% річної зарплати.

Характерна риса часу – зростання змінної частини у структурі винагороди топменеджерів. «Бізнес більше платить за результат», – говорить керівний партнер Boyden Ukraine Олексій Долгіх.

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 4

Зарплати топменеджерів агропромислового холдингу «Астарта» зросли на 20% у 2021 році. «Компанія відчуває брак системних управлінців, – каже HR‑директорка Світлана Мозгова. – Це проблема всього ринку».

Агробізнесу бракує кваліфікованих агрономів, ветеринарів, фахівців у корпоративних фінансах та айтішників. «Найбільший попит залишається на формування власних IT‑команд», – говорить директорка WE Partners Тетяна Фурцева.

Енергетика

Державний сектор – основний ньюсмейкер

Вієстурс Лієгіс Керівний партнер Аmrop

Новий глава «Нафтогазу» Юрій Вітренко оновлює управлінську команду. Компанію покинули радниця Андрія Коболєва Лана Зеркаль, директорка з GR Олена Осмоловська, директорка з комунікацій Юлія Шиліна, HR‑директорка Маргарита Короткова. HR‑напрям очолила Олена Бойченко з Deloitte. Радником Вітренка став Маврикій Калугін, який останні п’ять років працював в «Укрнафті» на позиціях радника голови наглядової ради з видобутку, заступника голови правління, виконавчого віцепрезидента з видобутку і переробки.

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 5

Компенсації топменеджерів у ПЕК залишаються одними з найвищих у країні. Найвища зарплата в галузі у CEO ДТЕК Максима Тимченка – близько $1 млн без урахування бонусів, говорить один з його колег. ДТЕК не відповів на питання, чи відповідають ці дані дійсності. На другому місці – «Нафтогаз»: річний оклад попередника Вітренка дорівнював $850 000. Члени правління великих енергетичних компаній заробляють $360 000– $420 000 на рік. На цьому ж рівні базова винагорода у топів великих мереж АЗС на кшталт OKKO, WOG, KLO.

У середині 2021 року дві найбільші енергетичні компанії України залишилися без керівників трейдингу. У травні з «Нафтогазу» пішов глава трейдингового дивізіону Вільям Копулз, у липні з поста гендиректора ДТЕК D.Trading пішов Віталій Бутенко.

Геологам і петрофізикам газовидобувні компанії платять $100 000– 150 000 на рік. «Від їхнього вміння досліджувати і правильно інтерпретувати дані залежить успішність буріння, тому їх високо цінують», – каже гендиректор «Укрнафтобуріння» Михайло Бакуненко.

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 6

Змінилася структура доходів управлінців. Рекрутери відзначають відмову від використання системи KPI на користь OKR. «На першому плані – досягнення персональних та командних цілей, – каже начальник HR‑департаменту «Центренерго» Лариса Єгорова. – Більше уваги приділяється самому процесу руху до мети і аналізу результатів».

Ритейл

Ринок оживає, зарплати зростатимуть, боротьба за кадри загострюється

Валентина Христенко HR-директорка Intertop Ukraine

Пройшовши через пандемію, продуктові ритейлери розширюють лінійку продуктів, просувають власну доставку й інвестують у диджитальний напрям. Попит на ІТ‑спеціалістів відображається на їхній вартості. «Кандидат із необхідною компетентністю крім цікавого завдання очікує на компенсацію більшу, ніж має на своїй роботі», – говорить керівний партнер Аmrop Вієстурс Лієгіс.

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 7

«Компанії конкурують з ІТ‑сектором, і цей ринок дуже перегрітий»,– каже директорка WE Partners Тетяна Фурцева. Конкурувати з компенсаціями, які про‑ понують IT‑компанії, ритейлерам складно, зазначає партнер Odgers Berndtson Ukraine Руслан Громов’юк.

Окрім IT‑спеціалістів мережа гіпермаркетів METRO шукає аналітиків Big Data, розповідає директорка компанії з управління персоналом Анна Толмачова. Fozzy Group запустила школу, в якій навчають спеціалістів для Agile‑команд. Вони розробляють продукти для мобільних застосунків мереж «Сільпо» та «Фора».

Рекрутери відзначають зменшення фіксованої частки у структурі річної винагороди управлінців. «Якщо топменеджери досягають результату, власники готові віддавати більше, але й ризики розподіляються», – каже Громов’юк.

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 8

Компанії збільшують витрати на лінійний персонал, каже директорка департаменту з роботи із персоналом «Ельдорадо» Наталія Віннікова. Мережа «Антошка» двічі за рік підвищувала зарплати працівникам складу на 10%, щоб запобігти від’їзду за кордон. 

FMCG

Спостерігається відтік експатів. Компанії надають перевагу локальним менеджерам, що дозволяє зменшити бюджети на оплату

Дмитро Шкурко Керівник рекрутингового департамента Brain Source International

Тренд на ринку товарів споживання – вдосконалення процесів, зменшення витрат і розвиток портфеля продуктів. «Швидкість реагування на запити ринку істотно зросла», – говорить керівний партнер Аmrop Вієстурс Лієгіс. Ще одна риса часу – компанії перетворюють онлайн з комунікаційного ресурсу на канал продажів.

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 9

Ключові вимоги до топів: управління великими командами, розвиток талантів і гнучкість у досягненні стратегічних цілей. «Збільшується попит на менеджерів із проактивним підходом та навичкою управляти трансформацією», – зазначає директорка People & Culture у «Philip Morris Україна» Емель Мордо.

Посткарантинна відлига робить актуальними вакансії в продажах. Цінуються управлінці, що вміють розвивати відносини з ключовими клієнтами. Найзатребуваніші – комерційні директори, залишається попит на директорів виробництв. Зарплати дефіцитних кадрів можуть перевищувати середньоринкову зарплату на 20%, каже HR‑директор «AB InBev Efes Україна» Ольга Орел. IT‑спеціалісти можуть розраховувати на зарплати рівня топменеджерів, зазначає Мордо.

Для залучення потрібного управлінця практикуються Sign‑on‑бонуси, констатує партнер консалтингової компанії Odgers Berndtson Ukraine Руслан Громов’юк.

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 10

«Зарплати починають зростати, – каже Лієгіс. – Є сподівання, що 2021‑й стане роком виплат премій, бо за результатами 2019 і 2020 років більша частина ринку їх не виплачувала».

Фарма

Роботодавці звертають увагу на лідерський потенціал претендента, а не на формальний досвід. У момент переходу компанії ладні істотно підвищувати компенсації таким кандидатам

Ігор Кабузенко Керівний партнер Ward Howell

Люди відвикли працювати в офісі, каже гендиректор фармкомпанії «Sandoz Україна» Андрій Самойлович. Для багатьох повернення до кабінетів чи опенспейсів привід для звільнення. Це болісно – фармкомпанії і так відчувають дефіцит кадрів. Головні причини: відтік кадрів за кордон і брак спеціалістів з медичною освітою. Щоб не розгубити персонал, Самойлович дозволив департаментам самостійно визначати зручний для співробітників графік роботи.

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 11

Зарплати на фармринку в 2020 році зросли в середньому на 8–10%, свідчать дані консалтингової компанії «Фарма Персонал». Таким темпом рівень винагороди зростає останні три роки. Змінилися вимоги до керівників, розповідає Самойлович. Якщо раніше головними компетенціями були медичні знання, то тепер вони мають доповнюватися лідерськими й комерційними навичками.

Таких топменеджерів фармкомпанії, за словами старшого партнера Wepartners Максима Зайченка, рекрутують з FMCG та ритейлу. Це стосується як СЕО, так і керівників з маркетингу та продажу. До Sandoz Самойлович був керівним директором кондитерської компанії Perfetti Van Melle. Інший приклад – Тетяна Карпова, яка очолила трансформацію в компанії «Фармак». До приходу у фарму вона була регіональною керівницею Philip Morris і незалежною бізнес‑консультанткою. Вона відповідає за оцінку змін, що впливають на додаткову вартість підприємства.

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 12

Топам під час переходів, як правило, пропонують оклади вищі, ніж на старому місці, у півтора‑два рази, каже Зайченко. Але гроші грають не головну роль, зазначає він. На першому місці – культура компанії, взаємини з прямим начальством або акціонерами.

IT

Характерна ситуація для аутсорс- і аутстаф-сфери – затребувані розробники заробляють більше, ніж керівники середньої ланки

Анна Кулаковська Менеджер із підбору персоналу Ciklum

Протягом шести місяців 2021 року зарплати розробників зросли в середньому на 20%, ідеться в дослідженні DOU.ua. За даними рекрутингового агентства Skillers, зарплатні очікування управлінців зросли на 10–15%. «Розробник в IT‑аутсорсі може розраховувати на надбавку 30–50% до наявного доходу», – говорить засновник рекрутингового агентства TalentIn Вадим Донченко. Незговірливі можуть розраховувати на бонус за перехід у розмірі місячного окладу або навіть за відмову від пропозиції про перехід.

зарплати розробників зросли в середньому на 20%, ідеться в дослідженні DOU.ua. За даними рекрутингового агентства Skillers, зарплатні очікування управлінців зросли на 10–15%. «Розробник в IT‑аутсорсі може розраховувати на надбавку 30–50% до наявного доходу», – говорить засновник рекрутингового агентства TalentIn Вадим Донченко. Незговірливі можуть розраховувати на бонус за перехід у розмірі місячного окладу або навіть за відмову від пропозиції про перехід.

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 13

Найбільш високооплачуваними управлінцями в IT рекрутери називають керівників EPAM, SoftServe та GlobalLogic. Їхній річний оклад оцінюють приблизно у $350 000. Додатково передбачені опціони і бонуси, прив’язані до зростання виторгу.

Приблизно на третину вище, ніж на IT‑ринку, платять у сфері беттінгу, дейтингу, гемблінгу і арбітражу трафіку. Один із лідерів беттінгового ринку Parimatch за рік здійснив три гучні трансфери. Віце-президентом Parimatch з технологій став ексглава Yandex з GR‑комунікацій Олександр Биков. Директор із трансформації МАУ Володимир Богацький перейшов на позицію фінансового директора, а Тамара Бадашвілі з грузинського беттінгового сервісу Adjarabet очолила маркетинг.

У 60% випадків роботодавці пропонують топменеджерам гнучкий графік роботи, в 46% – оплату додаткової освіти, свідчить дослідження Indigo Tech Recruiters.

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 14

Жінки на керівних позиціях в українському IT у середньому заробляють на 40% менше за чоловіків. І хоча традиційно вони займають нетехнічні вакансії – операційні директорки, керівниці HR і маркетингового напряму, – розрив зберігається і на інших позиціях, випливає з дослідження Indigo Tech.

Брак місцевих управлінців змушує IT‑компанії шукати варіанти за кордоном – повертають назад українців, що набралися досвіду, або запрошують іноземців. Наприклад, маркетинг‑директоркою SoftServe стала виходець з IBM і Cloud49 Крістін Прібільські.

Телеком

«Ефект підвищеності», викликаний COVID-19, минув. Наступний рік буде багатий на переходи

Тетяна Фурцева Старша партнерка, директорка WE Partners

Найбільш високооплачувані управлінці, за оцінками рекрутерів, працюють у трійці найбільших мобільних операторів: «Київстарі», Vodafone і lifecell. «Доходи в телекомі істотно не змінилися», – говорить директор з підтримки бізнесу lifecell Наталія Дороніна. lifecell збільшив компенсації співробітникам на 6% у 2020‑му і на 10% у 2021‑му.

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 15

У липні 2021‑го, за статистикою сервісу пошуку роботи Djinni, в Україні було відкрито понад 29 000 IT‑вакансій – істотна частка запитів від роботодавців з телекомунікаційного сектора. «IT‑фахівці в топі найбільш дефіцитних для нас», – каже HR‑директор «Укртелекому» Тетяна Петрук.

У 2020 році доходи «Vodafone Україна» від напряму Big Data зросли на 81% – компанія продає анонімізовані дані про аудиторію для таргетування реклами й аналізу відвідуваності фізичних торгових точок. Оператор запустив шестимісячний курс із Data Science для всіх охочих вартістю $2000. 75% випускників першого потоку, які захистили фінальний проєкт, за даними компанії, знайшли роботу. Фахівці‑початківці з Data Science можуть розраховувати на зарплату $500– 700, із досвідом 1–3 роки – $1100–1500.

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 16

«Датагруп», що закрила в червні 2021 року угоду з придбання Volia, вливає свіжу кров в управлінську команду провайдера. Компанію залишили CEO Volia Антон Дзюбенко та ще четверо топменеджерів – від фінансового директора до CTO. Навесні оновився менеджерський склад і в «Датагруп». Комерційним директором призначено Святослава Горбаня, HR‑напрям очолив виходець із Eldorado Сергій Береснев, департамент економічної безпеки – Олександр Музиченко з групи ТІС.

Фінанси

Експертів недостатньо, і банки готові залучати людей з інших ринків

Вієстурс Лієгіс Керівний партнер Amrop Executive Search Ukraine

«Споживачі звикли до онлайну», – каже керівний партнер Amrop Executive Search Ukraine Вієстурс Лієгіс. Найбільш затребуваними є ІТ‑спеціалісти, фахівці з Big Data та ризиків, говорить HR‑директорка Альфа‑Банку Марія Гаравська. «Донором» понад сотні спеціалістів для проєкту Sparta, який працює над застосунком Sense SuperApp, стала низка ІТ‑компаній. Проте і традиційні експертні позиції – касирів, аналітиків, спеціалістів з обслуговування клієнтів – закривати складно, зауважує Гаравська.

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 17

Вартість дефіцитних фахівців зростає, і залучення найкращих потребує значних інвестицій, каже директорка департаменту персоналу Райффайзен Банку Юлія Пилипенко. Окрім IT‑фахівців, аналітиків та спеціалістів з моделювання ризиків, є вакансії топів. «Райффайзен» продовжує пошук двох членів правління – CFO та керівника корпоративного і казначейського бізнесів. «Зважаючи на відмінний профіт останніх двох років, банки підвищують компенсації управлінців», – каже керівний партнер Boyden Global Executive Search Олексій Долгіх.

Рейтинг зарплат 2021 /Фото 18

Державні банки посилюють управлінські команди, що загострює конкуренцію в компенсаціях з приватними банками. Витрати банків на персонал за рік з липня 2020‑го, за даними НБУ, зросли на 10%, а у 20 найбільших банках – на 15%. Банкіри можуть собі це дозволити: прибуток системи на 1 липня 2021 року стано‑ вив 30 млрд грн, або на 26% більше, ніж рік тому.

Трансфер року в банківській системі – перехід першого заступника голови Райффайзен Банку Герхарда Бьоша на пост СЕО ПриватБанку. Річна зарплата його попередника Петра Крумханзла, за даними профсоюзу банку, становила $650 000.

Матеріали по темі
Інші рейтинги
Попередній слайд
Наступний слайд