Forbes зібрав дані щодо втрачених, зруйнованих або пошкоджених активів підприємців під час повномасштабної російської агресії. Серед найбільш постраждалих – Рінат Ахметов, Вадим Новинський, Олександр Ярославський та Ігор Коломойський
Прямі одноразові втрати економіки від руйнувань внаслідок повномасштабного вторгнення Росії сягають щонайменше $565 млрд, свідчать дані Міністерства економіки, зібрані проєктом «Росія заплатить».
За три місяці бойових дій знищені або пошкоджені майже 23 500 км доріг, сотні шкіл, дитячих садочків і лікарень, десятки залізничних станцій, аеропорти, 10 млн кв. м житла, 200 000 автомобілів, продовольче забезпечення 5 млн осіб, а також найбільший літак у світі «Мрія».
Втрати підприємств та організацій аналітики «Росія заплатить» оцінюють у $80 млрд – це четверта за розміром стаття збитків після втрат інфраструктури ($119 млрд), ВВП у 2022 році ($112 млрд), втрат цивільного населення ($90,5 млрд).
Співставні цифри наводять аналітики «Центру економічних стратегій» (СЕS) – за їхніми підрахунками, загальна сума прямих задокументованих збитків, отриманих через руйнування та пошкодження інфраструктури, складає майже $97,4 млрд (станом на 19 травня).
Але скільки втратив бізнес?
Як ми рахували
(натисніть «читати більше»)
Оцінка матеріальних втрат найбагатших українців містить знищені, пошкоджені та непідконтрольні об’єкти. Втрати учасників списку розраховані пропорційно до їхньої частки у капіталі компаній, що зазнали втрат. При оцінці використано інформацію компаній, карти бойових дій, а також оцінки Forbes, які можуть не завжди збігатися з оцінками компаній.
Оцінка враховує лише прямі матеріальні втрати – часто це далеко не всі збитки підприємців. Зокрема, оцінка не враховує зменшення капіталізації бізнесу, збільшення адміністративних витрат та витрат на збут, витрати гуманітарного спрямування.
Це не рейтинг, мета проєкту – задокументувати прямі матеріальні збитки бізнесу. Це допоможе оцінити масштаб економічних втрат внаслідок бойових дій і сформувати колективні позови до агресора.
Рінат Ахметов – $4,6 млрд
Перший номер рейтингу найбагатших українців втратив у Маріуполі 2/3 металургійного бізнесу. Ступінь пошкоджень ММК ім. Ілліча і «Азовсталі», які виробляли 90% сталі групи, невідома, проте «Метінвест» вже заявив про плани відновлення виробництва після визволення Маріуполя від російських загарбників. Через обстріли компанія зупинила найбільше в Європі коксохімічне виробництво – Авдіївський КХЗ. Ступінь пошкоджень також невідомий.
Найбільша втрата в енергетичному бізнесі – Луганська ТЕС в окупованому місті Щастя, адже вона забезпечувала майже 10% потужності «ДТЕК-Енерго». «Зелені» втрати – понад половина потужностей у відновлювальній енергетиці: Ботієвська, Приморська, Орлівська ВЕС і Трифонівська СЕС захоплені.
Понад 80% земельного банку втратив агрохолдинг Ахметова HarvEast: 90 000 га у Донецькій області знаходяться під окупацією, а 12 000 га у Київській області потребують обстеження й розмінування.
У нещодавньому інтервʼю італійському телеканалу RAI Ахметов заявив про втрату активів із довоєнною капіталізацією понад $20 млрд. Він має намір через суд відшкодувати збитки, завдані російською військовою агресією.
Вадим Новинський – $1,4 млрд
Війна болісно вдарила по «Метінвесту», а отже, завдала збитків міноритарному акціонеру – протодиякону Успенського собору Києво‑Печерської лаври Вадиму Новинському. Серед втрачених активів – херсонська верф суднобудівної компанії Smart Maritime Group, яка лишилась на окупованій території.
Компанія тимчасово не контролює роботу торгових центрів у Мелітополі та Бердянську, будівлі торгових центрів у Маріуполі та Сєверодонецьку майже повністю зруйновані.
Олександр Ярославський – $160 млн
Поки харківський бізнесмен перебуває за кордоном, в Україні на нього чекає багато справ. Генпрокурорка Ірина Венедиктова запрошує засновника фінансово-промислової групи DCH надати свідчення в справі смертельного ДТП за участі кортежу бізнесмена.
Неспокійно і на бізнес-напрямку. За даними УП, яка посилається на джерела у правоохоронних органах, прізвище Ярославського фігурує у досудовому розслідуванні поліції щодо можливого фінансування дій, спрямованих на зміни меж території або державного кордону, ухилення від сплати податків, а також махінацій з коштами або майном.
Серед найбільших втрат на війні – Кременчуцький НПЗ, який пережив кілька ракетних обстрілів. Підприємцю належить 28% в «Укртатнафті», до якої входить нафтопереробний завод. Також пошкоджень зазнав Харківський аеропорт та Харківський тракторний завод.
Ігор Коломойський – $100 млн, Геннадій Боголюбов – $100 млн, Ігор Палиця – $25 млн
Сумарні збитки внаслідок війни співвласників неформального обʼєднання фінансово-промислової групи «Приват» Forbes оцінює у $225 млн. Найбiльшого удару зазнав нафтовий напрям, до якого входять частина «Укрнафти», Кременчуцький НПЗ, завод «Нафтохімік Прикарпаття», Дрогобицький НПЗ і мережа АЗС на 1500 станцій.
З початку війни компаньйони втратили більше 10% заправок, та Кременчугскій НПЗ – один із найпотужніших НПЗ в Європі зупинився на 38-й день війни після ракетного удару. Важливість підприємства для економіки важко переоцінити. До війни, за даними групи «А-95», на Кременчуцький НПЗ припадало 45% ринку бензину і 15% – дизпалива.
Зупинка Кременчука – одна із основних причин дефіциту та здорожчання палива у травні. Після початку бойових дій, припинення імпорту російського та білоруського палива, а також знищення ворогом близько десятка українських нафтобаз, значення єдиного працюючого НПЗ зросло ще більше.
Ступінь пошкодження обладнання не дозволяє відновити виробництво щонайменше до кінця року.
Геннадій Буткевич, Євген Єрмаков, Віктор Карачун – по $67 млн
«Попередні оцінки наших збитків становлять мільярди гривень», – сказав в інтервʼю Forbes СЕО корпорації Борис Марков, 45.
Мережа АТБ, що належить Буткевичу, Карачуну і Єрмакову в рівних частках, –друга за виручкою приватна компанія України з виторгом у 2020-му році 123,9 млрд грн. У своїй галузі АТБ – номер один, має майже 1500 магазинів. До війни щодня вони обслуговували понад 4 млн покупців. У компанії працювало майже 70 000 людей.
У Київській області, за словами Маркова, повністю знищено розподільчий центр площею 25 000 кв. м, ще один зруйнований наполовину. Також один РЦ розташований на непідконтрольній території Херсонської області, а Харківський працює на 20-30% своєї потужності через близькість бойових дій. Вимушено призупинили роботу близько 200 магазинів мережі.
Олександр та Галина Гереги – $60 млн
У перші місяці повномасштабної війни російські окупанти знищили три торговельних центри «Епіцентр» Галини і Олександра Герег: у Чернігові, Маріуполі та Бучі загальною площею 59 157 кв м. Ще два торговельних центри – в Києві й у Харкові – зазнали ушкоджень. Про це повідомили Forbes в пресслужбі «Епіцентр-К». Після влучання російської ракети в столичний ТРЦ Retroville було зруйновано п’ять магазинів групи (Intersport, 4F, TAF, E.Pic та «Галерея Деко»). На початок квітня діючими залишалися 67 із 75 торговельних центрів «Епіцентр» та «Нова лінія».
Сергій Хрипков – $55 млн, Андрій Гордієнко – $27 млн
Колишні власники ТРЦ «Караван» Сергій Хрипков, 52, та Андрій Гордієнко, 53, вдало скористалися бумом зеленої енергетики і побудували найрозгалуженішу мережу сонячних електростанцій в Україні.
Вони володіють 45 сонячними станціями сумарною потужністю понад 570 МВт. Більше тільки у ДТЕК Ріната Ахметова. Лінія фронту пройшла між їхніми активами залишив частину в окупації. Хрипков втратив шість СЕС на 91,7 МВт в Херсонській області. Гордієнко – дві станції на 45,7 МВт.
Але найбільша станція – «Інгулець» у селі Афанасіївка в Миколаївській області потужністю 57 МВт – не постраждала.
Микола Злочевський – $45 млн
Газовидобувна компанія «Куб-Газ» оцінила для проєкту «Росія заплатить» свої прямі матеріальні збитки внаслідок бойових дій у 1,4 млрд грн.
«Куб-Газ» – друга за розмірами компанія групи Burisma, видобуває газ в Луганській області. Втім компанія не конкретизувала структуру втарт.
Burisma раніше належала ексміністру екології та природних ресурсів Миколі Злочевському, але у 2021 році він переписав 13 своїх компаній на дочок – Анну та Каріну.
За сім місяців 2021 року Burisma видобула 434 млн куб м газу – третій показник серед частних добувачив, після ДТЕК-Нафтогаз Ахметова (1,14 млрд куб м) і «Укрнафтобуріння» Ігоря Коломойського, Віталія Хомутинніка та Павла Фукса (471 млн куб м).
Андрій Веревський – $38 млн
Найбільший агрохолдинг України Kernel, 38% акцій якого належать Веревському, на піку російського вторгнення втратив майже 15% землі.
У Kernel розповіли Forbes, що на кінець березня було окуповано, або знаходилось в прифронтовій зоні 72 000 гектарів – 14,5% від усього земельного банку компанії. В цей перелік входили землі в Харківській, Миколаївській, Чернігівській та Сумській областях, на території яких на той час відбувались активні воєнні дії. Площа земель, які залишається в окупації компанія не повідомляє.
Kernel повідомив інвесторів, що було знищено активи на $0,6 млн (які саме не уточнюється). В Харьківській області знаходяться два із семи олійноекстракційних заводів (приколотнянський та вовчанський), та елеватори на $49 млн. «Ці активи не сильно постраждали і їх можна буде використати в майбутньому», – повідомила Kernel своїх інвесторів.
Філя Жебровська – $37 млн
У перші дні війни російські війська вщент знищили орендований склад компанії «Фармак» у селі Калинівка під Києвом. Жебрівська володіє часткою фармвиробника у близько 73%.
На складі зберігався запас готової продукції, пакування і складське обладнання на 1,5 млрд грн, за оцінкою компанії. «По суті, ми почали роботу з нуля», – йдеться у відповіді пресслужби «Фармак» на запит Forbes.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.