Ветерани повертаються. Які компанії найкраще підготувалися до зустрічі? Cписок кращих роботодавців для ветеранів бойових дій від Forbes Ukraine
«У вашій компанії працюватимуть ветерани! – каже CEO проєкту Superhumans Ольга Руднєва. – Це вже зараз мають усвідомити лідери». Усвідомлення означає дію. «Треба пристосувати робочі місця, знайти спільну мову, підготувати колективи», – додає Руднєва.
Із ветеранами в Україні працюватиме кожен.
Перші демобілізовані вже повертаються до роботи. Їх відсоток від кількості співробітників ще незначний: у 50 компаніях, які опитав Forbes, ветеранами є 0,4%. У відсотках – небагато, у людських життях – тисячі.
Проблеми з працевлаштуванням демобілізованих уже є. 58% ветеранів, що брали участь в опитуванні Українського ветеранського фонду, Work.ua та Lobby X, стикались із перешкодами під час пошуку роботи. На першому місці – проблеми зі здоровʼям (28,3%). Далі – психоемоційний стан (25,8%) і втрата навичок (17,5%).
Як це виправити? Знайти найкращі практики й показати приклад.
Forbes Ukraine у партнерстві з консалтинговою компанією Korn Ferry Ukraine вперше склав список найкращих роботодавців для ветеранів. Цей список не вичерпаний, проте 25 компаній, що увійшли до нього, розбудовують найповніші та найґрунтовніші системи адаптації для демобілізованих колег.
Як компанії готуються до зустрічі своїх? Створюють ветеранські спільноти, впроваджують інститути менторства, готують команди й керівників. Часто основним запитом після повернення є турбота про здоровʼя. Компанії переглядають медстрахування й розбудовують програми лікування.
Універсальне рішення кожної компанії – не шукати універсальних рішень. МХП складає кастомні плани адаптації, що можуть тривати понад рік. Кожному з демобілізованих колег з інвалідністю в «Укрзалізниці» знаходять нову роль – навіть якщо для цього треба переїхати, здобути нові навички або професію.
Доводиться робити складні речі. У Starlight Media є загиблі. Компанія будує систему меморіалізації та підтримки рідних. «Цього не було в стратегії, але зараз нам важливо це зробити», – каже голова департаменту комунікацій та сталого розвитку Яна Гончаренко.
Попереду – довгий шлях. Які поради? «Не боятися, вірити в людину, бути щирими й пробувати навіть без попереднього досвіду адаптації», – каже керівниця департаменту персоналу Kernel Наталія Теряхіна.
Список 25 найкращих роботодавців для ветеранів
Натисніть на назву компанії, щоб прочитати повну довідку про неї до цього списку
Як було сформовано список «25 найкращих роботодавців для ветеранів»
Forbes Ukraine розіслав анкети з 10 питаннями про програму адаптації ветеранів до 116 найбільших українських компаній та банків із понад 1000 співробітників. Участь погодилися взяти більше половини – решта відмовились, посилаючись на недостатню підготовку програми адаптації, або не відповіли на запит.
Найвідповідніші анкети Forbes Ukraine розіслав журі, що оцінювало компанії за п’ятибальною шкалою, враховуючи кількість ветеранів, які вже повернулися до роботи.
Журі списку «25 найкращих роботодавців для ветеранів»