Президент США Дональд Трамп 12 лютого зідзвонився з російським лідером Володимиром Путіним і президентом України Володимиром Зеленським. Він заявив, що домовився з очільником Кремля негайно почати переговори про завершення російсько-української війни. Зеленський після розмови з Трампом сказав, що зараз визначаються спільні зі США кроки, щоб зупинити російську агресію і гарантувати надійний мир. Forbes Ukraine веде хроніку подій навколо переговорів.
Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та головними новинами від Forbes Ukraine
🔴 LIVE
20 лютого
- The Economist зобразив на обкладинці Путіна і Трампа за одним столом. «Минулий тиждень став найпохмурішим у Європі з часів падіння «залізної завіси»», – йдеться в анонсі номера журналу від 22 лютого.
- Україна готова до «сильної, дійсно корисної угоди» з президентом США щодо інвестицій і безпеки, сказав президент Володимир Зеленський за підсумками зустрічі зі спецпредставником США з питань України та РФ Кітом Келлогом 20 лютого.
- США виступають проти використання терміну «російська агресія» в заяві G7, присвяченій третій річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну, кажуть джерела FT. Питання участі президента України Володимира Зеленського у віртуальному саміті G7, запланованому на 24 лютого, досі залишається невирішеним.
- Атака Трампа на Зеленського «перевершила всі очікування» Кремля, кажуть співрозмовники Bloomberg. У російському керівництві не очікували настільки різкого тону висловлювань президента США на адресу українського лідера і до кінця не розуміють переговорну стратегію Трампа, побоюючись можливих пасток і несподіваних поворотів у цьому процесі. Вони спробують використовувати цю ситуацію, щоб отримати максимальну вигоду для Росії з будь-якої угоди про завершення війни, вважає джерело.
- Начальник ГУР Міноборони Кирило Буданов заявив, що до кінця 2025 року, на його думку, вдасться укласти угоду про припинення вогню. «Наскільки це буде довго і наскільки буде ефективно – це інше питання. Але те, що це станеться, я думаю, що це станеться», – сказав Буданов.
- Джерела CCN повідомили деталі ситуації, яка призвела до появи допису Трампа, де він назвав Зеленського «диктатором без виборів». За даними співрозмовників телеканалу, помічники Трампа уважно стежили за заявами Зеленського, особливо щодо виключення України зі переговорів у Саудівській Аравії. Їхнє розчарування досягло піку після слів Зеленського про те, що Трамп «живе в павутині дезінформації». Після цього Трамп вирішив особисто відповісти, що й призвело до його допису в Truth Social. Чиновник Білого дому зазначив, що є сильне відчуття необхідності завершити війну, але «заяви Зеленського звужують можливості для цього».
- Вимушена капітуляція України означала б капітуляцію всієї спільноти Заходу, вважає премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск. «І нехай ніхто не вдає, що не бачить цього», — написав він у соцмережі Х.
- Трамп заявив, що Росія має «козирі» у будь-яких мирних переговорах про припинення війни в Україні, оскільки вона «захопила велику територію».
- Україна може автоматично стати членом НАТО у разі, якщо Росія порушить мирну угоду, пише NBC із посиланням на чотирьох американських чиновників. За їхніми словами, це може стати однією з гарантій безпеки США.
- Трамп за місяць на посту президента США кардинально змінив напрямок зовнішньої політики країни, зробивши Сполучені Штати менш надійним союзником і відступивши від глобальних зобовʼязань. Це може докорінно змінити відносини Америки зі світом, пише WSJ. Більше про це – тут.
- Українська влада зірвала угоду зі США про видобуток корисних копалин, заявив Дональд Трамп 19 лютого на інвестиційному форумі в Маямі. Водночас адміністрація Трампа може запропонувати Україні спрощену угоду, пише Reuters з посиланням на джерела.
- Премʼєр-міністр Великої Британії Кір Стармер представить президенту США Дональду Трампу план відправки до 30 000 європейських військовослужбовців для забезпечення припинення вогню в Україні, пише The Telegraph.
19 лютого
- Президент Володимир Зеленський провів розмову з Генеральним секретарем НАТО Марком Рютте. Він поділився з Рютте деталями зустрічі з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом, під час якої обговорювали роль Туреччини в наданні гарантій безпеки. «У цьому процесі Україна потребує широкого представництва країн: Європа, включно з Великою Британією та Туреччиною, і США», – написав він.
- Оновлення реєстру виборців та запити щодо вартості бюлетенів не є підготовкою до виборів, сказав він в інтервʼю Радіо Свобода голова ЦВК Олег Діденко.
- Україну ніхто не може змусити здатися, і українці будуть відстоювати своє право на існування, написав очільник МЗС Андрій Сибіга у соцмережі Х. «Український народ і його президент Володимир Зеленський відмовилися піддатися тиску Путіна. Ніхто не може змусити Україну здатися. Ми будемо відстоювати своє право на існування», – сказав він.
- Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського «диктатором без виборів». Про це він написав на своїй сторінці в соцмережі TruthSocial. За його словами, перемовини між РФ та США є «успішними».
- Очільник Офісу президента Андрій Єрмак зустрівся з спецпредставником президента США з питань України та РФ Кітом Келлогом, повідомила пресслужба ОП. За словами Єрмака, Україна розраховує на продовження підтримки з боку США і прагне збереження відкритих і довірливих двосторонніх відносин. «Ми зацікавлені в стратегічному, довготривалому та всеохоплюючому партнерстві із США», – повідомив він, додавши, що країні потрібні гарантії безпеки, оборонне та економічне партнерство.
- Росія хотіла б домогтися від США розморожування своїх заблокованих державних активів та послаблення санкцій, пише The Moscow Times 19 лютого із посиланням на дипломатичне джерело, знайоме з перебігом зустрічі в Ер-Ріяді.
- Президент РФ Володимир Путін заявив, що «високо» оцінює переговори між Росією та США в Ер-Ріяді. Про це він сказав 19 лютого під час спілкування з журналістами.
- Франція не розуміє, чому президент США Дональд Трамп припустив, що президент Володимир Зеленський винен у вторгненні Росії, заявила представниця французького уряду Софі Прімас, пише Reuters. «Ми не дуже добре розуміємо логіку», – сказала вона у відповідь на «різноманітні і часто незрозумілі коментарі президента Трампа». За її словами, за останні кілька днів Трамп зробив низку коментарів щодо України, не радившись зі своїми європейськими союзниками.
- Президент Володимир Зеленський вважає, що переговори між представниками США та Росії в Ер-Ріяді призвели до виведення Путіна з міжнародної ізоляції.
- Угода про надра зі США не була погоджена оскільки в ній не було нічого про гарантії безпеки для Україні, наразі над нею працюють юристи, сказав президент Володимир Зеленський на пресконференції. Він наголосив, що Україна хоче гарантій безпеки у цьому році і закінчити війну у 2025-му.
- Дані про падіння рейтингу президента України до 4%, озвучені президентом США Дональдом Трампом, є дезінформацією російського походження, заявив президент Володимир Зеленський на пресконфренції.
- Україна витратила понад $320 млрд на оборону від російської агресії, з яких $200 млрд надійшли у вигляді військової допомоги від союзників, заявив президент Володимир Зеленський. Загалом США надали $67 млрд на озброєння, а ще $31,5 млрд – у вигляді прямої фінансової підтримки бюджету», – заявив президент, коментуючи заяву Трампа про $350 млрд американської допомоги.
- Держсекретар США Марко Рубіо заявив європейським союзникам, що адміністрація президента Трампа збереже санкції проти РФ доти, доки не буде досягнута угода про припинення війни.
- Станом на першу половину лютого 57% українців довіряють президенту Володимиру Зеленському, не довіряють – 37%, свідчать результати опитування Київського міжнародного інститутц соціології (КМІС), проведеного 4-9 лютого. Напередодні президент США Трамп заявив, що рейтинг Зеленського нібито впав до 4%.
- Спецпредставник Трампа з питань України та РФ Кіт Келлог прибув до Києва. Відповідаючи на запитання журналістів на залізничному вокзалі у Києві, Келлог сказав, його візит – це «шанс провести хороші потенційні переговори» і що США розуміють необхідність гарантій безпеки для України. «Ми будемо слухати. Ми готові надати необхідне. Частина моєї місії – слухати. Потім повернуся до США, поговорю з Трампом, щоб бути впевненими, що ми все правильно розуміємо», – зазначив він.
- Президент США Трамп назвав переговори з Росією у Саудівській Аравії 18 лютого «дуже дбрими». За його словами, обговорюються два варіанти ймовірних домовленостей – або припинення вогню, або мирна угода – «почнемо із припинення вогню». Він вважає, що Україна повинна була закінчити війну за три роки. Більше заяв Трампа – тут.
18 лютого
- Франція планує провести другу зустріч із західними лідерами для обговорення безпеки України та Європи, пише Reuters із посиланням на джерела. На зустріч запрошено європейські країни, які не брали участі в попередньому саміті і Канаду. Серед учасників – Норвегія, Канада, Литва, Естонія, Латвія, Чехія, Греція, Фінляндія, Румунія, Швеція та Бельгія. Частина лідерів може приєднатися через відеозвʼязок.
- Спецпредставник Трампа з питань України та РФ Кіт Келлог вестиме контакти з Києвом і Європою на тему врегулювання війни, а для переговорів із Росією Вашингтон виділить окрему людину або групу представників, повідомив помічник російського президента Юрій Ушаков.
- Президент Володимир Зеленський скасував свій візит до Саудівської Аравії, який був запланований на 19 лютого. За його словами, візит перенесений на 10 березня. «Я не хочу співпадінь, і тому я не поїду в Саудівську Аравію… Домовились, що 10 березня я буду із візитом. А США – ми їх очікуємо в Києві», – сказав він під час пресконференції в Туреччині.
- Держсекретар США Марк Рубіо за підсумками переговорів заявив, що для завершення війни в Україні «поступки повинні зробити всі сторони» у відповідь на питання про скасування західних санкцій проти РФ. Американська сторона назвала переговори «позитивною і конструктивною розмовою».
- Президент України Володимир Зеленський проводить перемовини із президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом в Анкарі, пише Anadolu.
- Перемовини між РФ та США завершилися в Ер-Ріяді, вони тривали 4,5 години. Сторони домовилися, що групи переговорників РФ та США «вступлять у контакт» щодо питання війни України. Зустріч Путіна та Трампа обговорювалася, делегації працюватимуть над її організацією, але вона наврядчи відбудеться наступного тижня, сказав після перемовин помічник президента РФ Володимира Путіна Юрій Ушаков.
- США і РФ розробили триступеневий мирний план: 1) припинення вогню, 2) проведення виборів, 3) підписання мирної угоди. Про це повідомила журналістка Fox News Жакі Генріх із посиланням на джерела в дипломатичних колах.
- Перемовини делегацій у Саудівській Аравії можуть прокласти шлях до саміту президента РФ Володимира Путіна і президента США Дональда Трампа уже наступного тижня, пише Bloomberg.
- Будь-яка мирна угода має поважати незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, підкріплену надійними гарантіями безпеки, заявила президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час зустрічі із спецпредставником США з питань України і РФ Кітом Келлогом. За її словами, ЄС працюватиме разом із США, щоб покласти край кровопролиттю і допомогти забезпечити справедливий і міцний мир в Україні. Вона голосила, настав «критичний момент».
- Зеленський попередив про можливий афганський сценарій у разі необдуманого завершення війни в Україні. На його думку, США хочуть «догодити» Володимиру Путіну заради «швидкого успіху». Головне з інтервʼю німецькому телеканалу ARD – тут.
- Офіційні переговори делегацій Росії та США розпочалися в Ер-Ріяді.
- Російська делегація у Саудівській Аравії вже провела перші зустрічі з членами команди президента США Дональда Трампа. За словами очільника Російського фонду прямих інвестицій Кирила Дмитрієва, Росії та США важливо «навести мости, оскільки їхні стосунки мають значення для всього світу», пише CNN. Офіційна зустріч російської та американської делегацій відбудеться 18 лютого в Ер-Ріяді.
- Після саміту президент Франції Еммануель Макрон зателефонував президентам США та України — Дональду Трампу та Володимиру Зеленському. За словами Зеленського, у них з Макроном спільне бачення – повинні бути надійні, сильні гарантії безпеки. «Будь-яке інше рішення без таких гарантій, наприклад крихке припинення вогню, стане тільки черговим обманом з боку Росії та прелюдією до нової російської війни проти України чи інших країн Європи», – написав президент України.
- Саміт лідерів європейських країн у Парижі завершився без ухвалення конкретних рішень, однак ЄС і НАТО заявили про необхідність більше інвестувати в оборону, а також надати Україні надійні гарантії безпеки.
17 лютого
- Умови Трампа про так звані «відступні» на $500 млрд виходять далеко за межі доступу США до критичних мінералів України. Вони охоплюють все – від портів та інфраструктури до нафти і газу та інших ресурсів країни. Про це 17 лютого пише The Telegraph із посиланням на проєкт угоди.
- США вважають, що до миротворчого контингенту в Україні мають входити не тільки військові з Європи, а й з третіх країн, зокрема Китаю та Бразилії. За інформацією The Economist, віцепрезидент США Джей Ді Венс сказав європейським чиновникам, що лише європейський миротворчий контингент буде менш ефективним у стримуванні РФ від нових атак.
- Індекс українських акцій на Варшавській фондовій біржі зріс на новинах про мирні переговори ще на 8,04% і досяг 556,01 пункту, впритул наблизившись до довоєнного рівня, пише «Інтерфакс-Україна».
- Європейські країни розглядають варіант відправки до України від 25 000 до 30 000 військовослужбовців у рамках угоди про припинення війни, пише The Washington Post 17 лютого із посиланням на джерела. Ці сили «заспокоєння» чи «стримування» складатимуться із кількох бригад.
- Спецпредставник США з питань України та Росії Кіт Келлог у Брюсселі обговорив із представниками країн НАТО «забезпечення справедливого та тривалого миру в Україні», написав генеральний секретар НАТО Марк Рютте у соцмережі Х. Келлог наголосив, що «ніхто не нав’язуватиме Україні мирну угоду».
- У Парижі розпочалась зустріч, організована президентом Франції Еммануелем Макроном, присвячена Україні та безпеці в Європі.
- Словаччина не направлятиме свої війська в Україну і «ніколи не погодиться на членство України в НАТО», заявив премʼєр країни Роберт Фіцо.
- Польща не буде надавати свої війська в рамках миротворчої місії в Україні, сказав прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск. За його словами, країна підтримуватиме в плані логістики країни, які захочуть надати такі гарантії безпеки для України.
- Президенти України Володимир Зеленський та Туреччини Реджеп Таїп Ердоган зустрінуться 18 лютого, повідомив керівник управління з питань комунікацій адміністрації президента Туреччини Фахреттін Алтун. Переговори будуть присвячені стратегічному партнерству між двома країнами, зокрема крокам для посилення співпраці. Вони обговорять останні події в Україні та інші важливі регіональні й глобальні питання.
- Україна готова укласти угоду зі США про використання природних копалин, але лише після її перегляду з урахуванням національних інтересів, заявив президент Зеленський на онлайн-пресконференції з Абу-Дабі.
- Обʼєднаний контингент європейських країн на території України може стати першим кроком для створення обʼєднаних Збройних сил Європи, заявив президент Зеленський під час візиту до ОАЕ. «Я вважаю, що ми дуже сильно просунулися в питанні контингенту», – наголосив він. При цьому Зеленський відзначив, що є країни-скептики з цього питання.
- Україна не братиме участі у перемовинах у Саудівській Аравії і не буде визнавати будь-які домовленості, прийняті США та РФ без участі України, повідомив президент Володимир Зеленський 17 лютого.
- Спецпредставник Трампа з питань України та РФ Келлог має приїхати з візитом до України 20 лютого, повідомив президент Володимир Зеленський. «Я хочу поїхати з ним на фронт і він поїде зі мною на фронт, я думаю, що він не відмовить», – сказав Зеленський.
- Європа матиме «вирішальне значення» для припинення війни РФ проти України та збереження миру. Про це написав спецпредставник США з питань України та РФ Кіт Келлог у соцмережі Х 17 лютого за підсумками Мюнхенської безпекової конференції.
- ЄС має взяти участь у переговорах із Росією щодо закінчення війни в Україні, щоб визначити майбутню архітектуру безпеки Європи, заявив президент Європейської Ради Антоніу Кошта в інтервʼю FT. Він попередив, що РФ є глобальною загрозою на тлі підготовки європейських лідерів до саміту в Парижі.
- Помічник президента Росії Юрій Ушаков і голова МЗС Сергій Лавров сьогодні вилетять в Ер-Ріяд, де 18 лютого зустрінуться з делегацією США, повідомив прессекретар Путіна Пєсков, пише РБК. За його словами, переговори будуть присвячені «відновленню всього комплексу російсько-американських відносин», а також «підготовці можливих переговорів щодо українського врегулювання та організації зустрічі двох президентів».
- Швеція не виключає можливість відправки своїх військ до України в рамках будь-якої післявоєнної миротворчої місії. Про це повідомила міністерка закордонних справ Швеції Марія Мальмер Стенергард.
- Переговорники з США та Росії проведуть переговори про потенційну угоду про припинення війни в Україні у Саудівській Аравії 18 лютого.
- Президент США Дональд Трамп заявив, що готовий дозволити Європі купувати зброю американського виробництва для передачі Україні.
- Велика Британія готова відправити в Україну війська для контролю за виконанням будь-яких мирних угод, сказав премʼєр-міністр країни Кір Стармер.
16 лютого
- Президент Володимир Зеленський прибув із офіційним візитом до ОАЕ. «Пріоритет – щоб іще більше наших людей повернулися додому з полону. А також інвестиції та економічне партнерство. Велика гуманітарна програма», – йдеться у повідомленні президента у соцмережах.
- США надіслали країнам Європейського союзу прохання підготувати пропозиції гарантій безпеки для України. У відповідній анкеті шість запитань, пише Reuters. Одне з них звучить так: «Які, якщо такі є, вимоги до підтримки з боку США ваш уряд вважатиме необхідними для своєї участі в цих безпекових угодах? Зокрема, які короткострокові та довгострокові ресурси ви вважаєте необхідними від США?».
- Речник Ради національної безпеки Білого дому Брайан Гʼюз назвав «недалекоглядним» рішення президента Зеленського не підписувати запропоновану угоду про надання США доступу до рідкісноземельних корисних копалин в Україні. Він зазначив, що Білий дім вважає, що «обовʼязкові економічні звʼязки зі Сполученими Штатами будуть найкращою гарантією проти майбутньої агресії та невідʼємною частиною тривалого миру […] США визнають це, росіяни визнають це, і українці повинні визнати це», – сказав Гʼюз, якого цитує AP.
- Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський ознайомився з ідеями США про припинення війни в Україні. «Генерал Келлог представив мені особисто і колу європейських союзників переговорну тактику США […] Я не буду їх (ідеї, – ред.) тут розкривати. Вони вселяють певні надії. Вони неортодоксальні, але ми бажаємо їм удачі», – сказав Сікорський.
- Європейські країни не будуть обʼєднувати свої національні армії в єдину структуру для протидії загрозам з боку РФ, заявив голова МЗС Польщі Сікорський, коментуючи пропозицію президента Володимира Зеленського. «Слід бути обережними з цим терміном, оскільки люди розуміють під ним різні речі. Якщо йдеться про обʼєднання національних армій, то цього не відбудеться. Але я підтримую розвиток оборонних можливостей ЄС», – сказав Сікорський, якого цитує Reuters.
- Зустрічей української сторони з представниками РФ не було і не планується, поки не буде напрацьовано план завершення війни, заявив голова Офісу президента Андрій Єрмак. Інформація про всі зустрічі з росіянами – це фейк, наголосив він.
- Делегація уряду України прибула з робочим візитом до Саудівської Аравії, повідомила перша віцепремʼєрка – міністерка економіки України Юлія Свириденко. «Наступними днями будуть десятки зустрічей, щоб підготувати візит президента Володимира Зеленського до Саудівської Аравії. Зокрема, готуємо підписання важливих економічних договорів із країнами регіону», – написала Свириденко.
15 лютого
- Україна не відмовляється від угоди про надра, анонсованої Дональдом Трампом, але наразі документ не готовий до підписання, заявив президент Володимир Зеленський на пресконференції Мюнхенської безпекової конференції.
- Європа фізично не матиме представника за столом переговорів щодо України, сказав спецпредставник президента США з питань України та РФ Кіт Келлог на Восьмому Українському ланчі з нагоди Мюнхенської конференції з безпеки організований Фондом Віктора Пінчука.
- Дональд Трамп назвав «чудовою» промову віцепрезидента Джей Ді Венса на Мюнхенській безпековій конференції, пише CNN. «Я думаю, що це правда, що в Європі втрачають своє чудове право на свободу слова», – сказав він. За словами Трампа, Європа «повинна бути обережною», зокрема, через «велику імміграційну проблему».
- Лише Україна може визначати, коли будуть умови для мирних переговорів, заявив президент Європейської ради Антоніу Кошта під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції. За його словами, ЄС стоятиме пліч-о-пліч з Україною: «на переговорах, надаючи гарантії безпеки, у процесі відбудови» і на її шляху до ЄС. Кошта зазначив, що сталий мир «не може бути простим припиненням вогню».
- Європа має розробити свій власний план дій щодо України, поки за неї це не зробили «інші гравці». Таку думку висловив премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск на своїй сторінці в X. «Цей план треба готувати вже зараз. Не можна гаяти часу», – написав Туск.
- Якщо деякі країни НАТО не готові підтримувати членство України в Альянсі, необхідно розробити надійні гарантії безпеки, які не поступатимуться євроатлантичній інтеграції, заявила премʼєр-міністр Данії Метте Фредеріксен під час конференції в Мюнхені.
- Група європейських держав без публічного розголосу працює над планом розміщення миротворчих сил в Україні, оскільки увага США зосереджена на інших пріоритетах, пише AP із посиланням на джерела.
- Зеленський закликав Європу створити обʼєднані збройні сили. Про це він сказав під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції. Також він наголосив на необхідності збільшити витрати на оборону. Головне з його промови – тут.
- Очільниця зовнішньополітичного відомства ЄС Кая Каллас скликає зустріч міністрів закордонних справ, які беруть участь у Мюнхенській безпековій конференції, 16 лютого, щоб обговорити відносини з адміністрацією Трампа та війну в Україні. За словами представника ЄС, рішення Каллас ухвалила після розмови президента США Дональда Трампа з президентом Росії Володимиром Путіним і нещодавніх заяв США щодо України.
- Переговори між Зеленським та віцепрезидентом США Венсом завершилися 14 лютого в Мюнхені без оголошення про угоду з видобутку корисних копалин. За даними Reuters, на зустрічі із двопартійною групою сенаторів США за зачиненими дверима Зеленський висловив стурбованість з приводу пропозиції США.
- Адміністрація Трампа запропонувала Україні надати США права на 50% рідкісноземельних металів і дала зрозуміти, що готова розмістити там американські війська для їхньої охорони, якщо буде досягнуто домовленості з Росією про припинення війни, повідомили джерела NBC News.
- Зеленський в інтервʼю NBC News заявив, що Україні «дуже важко» вижити без військової підтримки США як зараз, коли вона намагається відбити вторгнення Росії, так і в майбутньому після закінчення війни.
- За словами президента, Володимир Путін прагне переговорів не для того, щоб покласти край війні, а щоб укласти угоду про припинення вогню, яка б зняла деякі міжнародні санкції з Росії і дозволила б її збройним силам перегрупуватися. Головне з інтервʼю Зеленського – тут.
- Президент України зустрівся з членами Палати представників США на чолі з конгресменом Майком Тернером. Ключовою темою зустрічі було продовження оборонної допомоги Україні, напрацювання законодавчих ініціатив на підтримку України та забезпечення надійних гарантій безпеки.
- Зеленський провів розмову з президентом Франції Емманюелем Макроном. За словами президента, Україна має напрацювати спільну з США та Європою ефективну стратегію для наближення справедливого миру і разом сидіти за столом переговорів. Сторони обговорили, зокрема гарантії безпеки та конкретні пропозиції Франції.
14 лютого
- США прагнуть досягти тривалого врегулювання у війні РФ проти України, сказав віцепрезидент США Джей Ді Венс під час зустрічі з українською делегацією в Мюнхені. Він наголосив, що головною метою адміністрації Трампа є завершення війни. «Ми хочемо, щоб вбивства припинилися, але ми хочемо досягти міцного, тривалого миру, а не такого миру, який призведе до конфлікту в Східній Європі через кілька років», – наголосив Венс.
- У Мюнхені розпочалася зустріч президента України Володимира Зеленського з віцепрезидентом США Джей Д. Венсом, повідомив прессекретар президента Сергій Никифоров.
- Президент США Трамп завершить російську війну проти України так, що «не буде третього вторгнення» в країну, сказав на конференції в Мюнхені американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем. Він додав, що Трамп не збирається робити в Україні «те, що було зроблено з Афганістаном». Якщо Україну не можна взяти в НАТО після завершення війни, то має бути домовленість: Україна швидко стає членом НАТО у разі повторного вторгнення Росії.
- Зеленський заявив, що не планує зустрічатися ні з якими росіянами, окрім Володимира Путіна. Це станеться тоді, коли буде підготовлений з президентом Трампом загальний план про закінчення війни, сказав він на конференції в Мюнхені.
- Мирна угода між Україною та РФ не може бути підписана в Мюнхені, тому що ми всі памʼятаємо, що було підписано в Мюнхені, заявив Зеленський на Мюнхенській безпековій конференції. Президент заявив, що не хочу бути тією людиною в історії, яка допомогла Путіну окупувати Україну.
- Адміністрація Трампа дуже стурбована європейською безпекою, заявив віцепрезидент США. Водночас він наголосив, що Білий дім «вірить, що ми можемо прийти до розумного врегулювання між Росією та Україною». Головне з виступу віцепрезидента США Венса в Мюнхені – тут.
- Венс вважає, що Європа відійшла від спільних цінностей. «Загроза, яка мене найбільше турбує щодо Європи, це не Росія, не Китай, не будь-який інший зовнішній актор. Мене хвилює загроза зсередини», – сказав він, виступаючи на безпековій конференції у Мюнхені. Венс розкритикував скасування президентських виборів у Румунії через втручання РФ, боротьбу з мовою ворожнечі в соцмережах та інші нещодавні політичні і судові рішення в ЄС і Великій Британії. «Якщо ви керуєте країною в страху перед власними виборцями, то Америка нічого не може для вас зробити», — сказав він.
- Україні потрібен «мир через силу», заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн на брифінгу на безпековій конференції в Мюнхені. Поразка України послабить не тільки Європу, але й США, вважає вона. За словами очільниці ЄК, Брюссель активізує роботу з прискорення процесу вступу України до ЄС і Європа, безумовно, буде за столом майбутніх мирних переговорів.
- Голова Офісу президента Андрій Єрмак у Мюнхені зустрівся зі спецпредставником президента США з питань України та РФ Кітом Келлогом. На зустрічі обговорювалися продовження підтримки України та підготовка запланованих зустрічей на найвищому рівні та візит спецпредставника США в Україну, повідомив Єрмак.
- В Україні може бути не тільки на європейський миротворчий контингент, але й український, сказав Зеленський. «Якщо у нас 150–160 літаків F-16, 25 систем Patriot, тоді для чого нам команди з США або Європи? Якщо питання в громадянстві – воно не стоїть», – зазначив президент, відповідаючи на питання журналістів в Мюнхені.
- Президент України зазначив, що РФ готує 15 дивізій на території Білорусі (до 150 000 осіб). Він не впевнений, що це буде нове вторгнення в Україну, але «вони можуть піти в Україну або Польщу з країнами Балтії».
- Зеленський заявив, що планує візит до Саудівської Аравії. Але, у нього не заплановані зустрічі з представниками РФ чи США. «Я маю офіційний візит до Еміратів з дружиною, з першою леді, тому що у нас є велика гуманітарна програма і питання обміну ув’язненими», – сказав президент.
- Голова Мюнхенської конференції повідомив, що в ній не беруть участі російські чиновники. Раніше Трамп анонсував зустріч представників РФ, США та України. «Ми не акредитували жодного представника російського уряду. А без акредитації сюди не потрапити», – сказав Крістоф Гойсген в коментарі Bild.
- Зеленський вважає вступ України до НАТО «найдешевшим варіантом для всіх». Проте, за його словами, США відкрито заявляють, що членство України – це «ескалація з руськими». «Якщо нас не беруть в НАТО, то Україні потрібна армія у 1,5 млн солдатів з сучасною зброєю», – наголосив президент України.
- У США поки що немає плану, як закінчити війну в Україні, сказав президент Зеленський журналістам перед початком роботи безпекової конференції в Мюнхені 14 лютого.
- Україна доопрацювала драфт меморандуму і передала його американській стороні, повідомили Суспільному в українській делегації на Мюнхенській конференції з безпеки.
- Зустріч президента Зеленського та віцепрезидента США Венса на Мюнхенській безпековій конференції, заплановану на 14 лютого, перенесли. Причина – доопрацювання Україною проєкту меморандуму про партнерство, пише ЄП з посиланням на джерела.
- Зеленський та Путін повинні провести прямі переговори для врегулювання військового конфлікту між країнами, заявив спецпосланець президента США Кіт Келлог перед початком Мюнхенської конференції з безпеки 14 лютого. Келлог дав зрозуміти, що нинішні установки Москви і Києва (про нелегітимність, ред.) доведеться поміняти. «Так це не працює. Обом сторонам доведеться від чогось відмовитися», – сказав він.
- На майбутніх мирних переговорах США будуть зацікавлені у «довгостроковій» незалежності України, що має бути закріплено в економічній співпраці, розповів держсекретар США Марко Рубіо розповів 13 лютого в інтерв’ю на шоу Клея Тревіса та Бака Секстона. За його словами, йдеться про партнерство у сфері українських корисних копалин і ресурсів. Частина прибутків від цієї співпраці повернеться американським платникам податків, решта – на відновлення України, зазначив він.
- Індекс WIG-Ukraine українських акцій на Варшавській фондовій біржі (WSE) 13 лютого зріс на 11,6% на тлі заяв Трампа про початок переговорів про завершення війни РФ проти України.
- Якщо Путін відкине мирний договір з Україною, то Вашингтон запровадить проти Москви нові санкції, заявив віцепрезидент США Джей Ді Венс і інтервʼю WSJ. Він наголосив, що можливість відправки американських військ в Україну, якщо переговори з Росією зайдуть у глухий кут, залишається «на столі».
- Трамп передасть Україні ядерну зброю, якщо захоче, заявив міністр оборони США Гегсет в інтервʼю Breitbart News. Він наголосив, що не збирається «оголошувати будь-що відкрите чи нерозглянуте».
13 лютого
- Трамп на брифінгу в Білому домі заявив, що американські чиновники зустрінуться з представниками Росії та України на Мюнхенській безпековій конференції, яка розпочинається в Німеччині 14 лютого.
- Співрозмовники FT назвали можливі дати припинення вогню в Україні. Трамп і Путін, імовірно, спробують домогтися цього до Великодня, який православні та католики цього року відзначають в один день – 20 квітня, або до 9 травня. У Кремлі сьогодні повідомили, що Путін «буде радий вітати Трампа на святкуванні 80-річчя Перемоги» в Москві.
- Президент Володимир Зеленський обговорив із прем’єр-міністром Польщі Дональдом Туском умови миру. Він наголосив на необхідності єдиної позиції України, Європи та США. Зеленський заявив, що Україна має вести переговори з позиції сили, а членство в НАТО та інвестиції в оборонну промисловість є ключовими гарантіями безпеки. Він застеріг від довіри словам Путіна про готовність завершити війну.
- Міністр закордонних справ Андрій Сибіга провів телефонну розмову з держсекретарем США Марком Рубіо. Це – перші контакти на дипломатичному рівні з новою адміністрацією президента Трампа.
- «Переговори – єдиний шлях». Що український бізнес думає про мирні кроки Дональда Трампа? Шість думок про умови, компроміси та червоні лінії читайте в матеріалі Forbes.
- Президент Володимир Зеленський заявив, задоволений третьою розмовою з Дональдом Трампом, пише Радіо Свобода. Він наголосив, що діалог із РФ можливий лише після розробки чіткого плану, який дозволить зупинити Путіна.
- Як відреагували іноземні ЗМІ на переговорні кроки Адміністрації США щодо врегулювання російсько-української війни? Читайте в підбірці за лінком.
- РФ почала формувати переговорну групу зі США після розмови Трампа з Путіним 12 лютого, повідомив речник російського правителя Пєсков на брифінгу в Кремлі. «Як президент ухвалить відповідне рішення, ми вас проінформуємо», – сказав він.
- Трамп назвав надзвичайно продуктивними переговори з Путіним та Зеленським, які відбулися 12 лютого. «Чудові переговори з Росією та Україною вчора. Чудова можливість завершити цю жахливу, дуже криваву війну!» – написав Трамп у соціальній мережі Truth Social 13 лютого.
- Акції українських компанії на Лондонській та Варшавській фондових біржах підскочили на тлі заяв Дональда Трампа про початок переговорів про мир в Україні. Найбільше зростання у Ferrexpo – на 18,06%.
- Китайські офіційні особи в останні тижні через посередників направили команді Трампа пропозицію про проведення саміту між ним і Путіним. США та Європа ставляться до пропозиції Пекіна скептично.
- МЗС Франції, Великої Британії, Іспанії, Італії, Польщі, ФРН, ЄС та України в спільній заяві наголосили, що Україна та Європа мають брати участь у будь-яких переговорах про завершення війни.
12 лютого
- Трамп дав зрозуміти, що незабаром може зустрітися з Путіним у Саудівській Аравії, але попередив, що офіційного рішення з цього питання поки що не ухвалено.
- На запитання журналістів про те, чи буде Зеленський присутній на зустрічі з Путіним, Трамп сказав: «Ймовірно, у нас буде перша зустріч, а потім ми подивимося, що можна зробити з другою зустріччю».
- Відповідаючи на запитання про те, чи президент Зеленський не залишиться осторонь цих переговорів, Трамп відповів, що він так не думає. «Ні, це не так, поки він там є. Але на якомусь етапі також потрібно мати вибори», – додав Трамп.
- Президент Зеленський ввечері 12 лютого провів телефонну розмову з президентом Трампом. За його словами, домовились про подальші контакти та зустрічі. За словами Трампа, ця розмова пройшла «дуже добре».
- Президент Трамп повідомив, що провів телефонну розмову з Путіним і заявив, що домовився почати переговорний процес про завершення війни в Україні.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.